«Віддані Україні»: як технологічні компанії допомагають своїм українським командам
Досвід JustAnswer, Grammarly, Safeguard Global та інших

Війна в Україні змусила іноземні технологічні компанії швидко розробити плани найкращої підтримки своїх українських працівників. Mind пропонує переклад статті protocol.com про те, як саме вони допомагають вітчизняним командам.
Енді Куртциг сподівався, що цей день не прийде, тим не менш готувався до нього протягом років
Генеральний директор JustAnswer – компанії, що поєднує користувачів з експертами онлайн, працює з українськими розробниками з 2010 року; на початок 2022 року їхня кількість склала 252 особи. «Один з наших інженерів колись потребував допомоги з проектом і знав хлопця з України, якого ми запросили та який просто дивовижно все зробив. Він знав ще одного хлопця, той – ще одного і так далі», – розповідає Енді.
Під час кризи 2014 року декілька співробітників JustAnswer стали до лав української армії. Тоді Куртциг зрозумів, що потребує плану, який розробляв протягом останніх восьми років, маючи на меті захистити працівників та при цьому мінімально вдарити по операційній діяльності компанії.
Сьогодні він навчає інших керівників та лідерів, які опинились у схожій ситуації та які намагаються втримати свій бізнес та своїх працівників. «Багато компаній тікають з України та вивозять команди через те, що відбувається. Саме цього і прагне Путін, – каже Енді. – Ми не будемо тікати чи полишати ринок. Робочі місця наших людей гарантовані та безпечні. Ми віддані Україні».
Кількість технологічних компаній в Україні доволі велика. 2020 року галузь інформаційних технологій України зросла на 20,4%. Зокрема, весь світ знає компанію Grammarly, засновану в Україні, а Google, Snap, Oracle та Ring мають доволі значущі офіси у країні. Війна змусила ці компанії швидко впроваджувати чи розробляти плани гідної підтримки їхніх працівників у жахливий для українців час, коли доводиться ховатись від бомбардувань у підземці та підвалах, перероблених на сховища.
Рішенням є наявність гнучкого плану, каже Куртциг. План JustAnswer передбачає декілька протоколів, які активуються в залежності від складності ситуації. Найбільшою цінністю визнана особиста безпека працівників, тож компанія покриває кошти на переїзд. Принаймні сім працівників вже скористались можливістю переїхати на Захід України подалі від російських військ.
Релокація є в робочих планах багатьох компаній. Компанія Wix евакуювала працівників до польського офісу в Кракові та до турецького офісу. Lyft пропонує підтримку працівникам, які бажають переїхати, а також допомогу ментальному здоров’ю та збільшену кількість вихідних днів. Так само вчиняє і Uber, до того ж закликаючи водіїв залишатися вдома. Ring не поділилась своїми планами допомоги працівникам, обмежившись повідомленням про «тісну координацію з керівництвом місцевої української команди».
Корені відомої компанії, Grammarly, знаходяться в Україні. Про це не забуває її генеральний директор Бред Хувер, який нещодавно написав у LinkedIn: «Україна посідає особливе місце в моєму серці. Grammarly була заснована в Україні, і я протягом останнього десятиріччя мав змогу познайомитись з її унікальною культурою та добрими людьми – включаючи і велику кількість стійких та нестримних членів команди, які зараз стикнулись із стресом та невизначеністю». Як і Куртциг, Хувер висловив відданість Україні, відмітивши, що компанія не призупинила найм українців.
Спікер компанії, Сенка Хаджімуратовіч, заявила, що компанія зберігає всю важливу інформацію на серверах у Сполучених Штатах, паралельно з цим має комплексний план дій у надзвичайних ситуаціях, який дозволяє захистити працівників та бізнес: «Він включає, зокрема, забезпечення резервних методів зв’язку та тимчасову передачу важливих для бізнесу завдань членам команди за межами України, щоб забезпечити нашим українським колегам можливість зосередитись на власній безпеці та безпеці сімей».
Великі технологічні компанії, що мають офіси в Україні, виявились менш говіркими стосовно планів на працівників. Google, Snap та Oracle вирішили не розповідати про свої плани, лише Тим Кук з Apple написав, що компанія робить все можливе для своїх українських команд та «підтримуватиме місцеві гуманітарні ініціативи».
Сервіс управління працівниками Safeguard Global допомагає членам своїх команд переїхати у віддалені від фронту області, а також у сусідні країни на кшталт Румунії. Генеральний директор Бйорн Рейнольдс розповів, що компанія також надає консультації професіоналів з ментального здоров’я.
Переїзд, або релокація – лише частина загального плану. JustAnswer зберігає інформацію на американських серверах, співпрацює з незалежними інтернет-провайдерами та використовує численні канали для комунікації. Куртциг також декларує готовність до використання різних платіжних систем та сервісів на випадок блокування банків: наприклад, залучення банків Польщі або, якщо це не спрацює, використання криптовалют.
Також компанії мають розглядати виклики військового призову. Один з команди JustAnswer вже поїхав на схід України в якості військового медика. Інші мають бойовий досвід та можуть бути щомиті призвані до лав армії. JustAnswer гарантує збереження 50% заробітної плати та має план перерозподілу обов’язків кожного зі співробітників.
«Ми не можемо залучати на тривалі проекти наших українських колег, адже не знаємо, якою буде ситуація за шість місяців, ба більше – за шість днів, – каже Куртциг. – Ми зараз намагаємось бути якомога більш гнучкими».
Енді намагається робити все можливе для допомогти своїм працівникам, одна з яких живе неподалік львівського літовища та перетворила свою ванну кімнату на саморобне укриття. Однак компанія хоче допомогти і всій Україні. На нещодавній нараді керівництво вирішило створити фонд, який надаватиме медичну допомогу всім українцям, яким це потрібно. Компанія, керівники та Куртциг особисто зроблять перші внески до бюджету цього фонду.
«Це не просто погано для нашої компанії, для наших працівників чи технологічної галузі, – каже він. – Це погано для демократії, це погано для свободи, це погано для стабільності. Це дуже погана ситуація для планети».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].