Багатство російських олігархів у ЄС досі майже не постраждало від санкцій - Reuters
Олігархи тримають більшість своїх активів за межами ЄС та США, у тому числі у офшорних юрисдикціях

Багатство олігархів у Євроcоюзі залишається практично недоторканим, хоча минуло вже кілька тижнів після того, як Брюссель на тлі російського вторгнення в Україну схвалив санкції, за якими має послідувати заморожування активів десятків мільярдерів і високопосадовців, пов'язаних з росією, пише Reuters.
Щотижня з початку війни 24 лютого ЄС вводить нові санкції проти росії, додавши до чорного списку майже 700 провідних політиків, бізнесменів та військових, у тому числі 42 надбагатих «олігархи», таких як власник футбольного клубу «Челсі» Роман Абрамович та банківський магнат Михайло Фрідман.
Внесеним до санкційного списку особам мають заморозити їх банківські рахунки та активи, але поки що лише невелика частина їхніх коштів постраждала через юридичні обмеження та проблеми з дотриманням законів.
Німеччина, найбільша економіка ЄС, відмовилася повідомити подробиці про будь-які заморожені активи. Минулого тижня ФРН створила робочу групу для забезпечення дотримання санкцій, міністерство економіки повідомило Reuters, що повідомить про прогрес протягом одного-двох тижнів.
Австрія та Ірландія також відмовилися повідомити, чи заморозили вони будь-які активи.
Деякі країни, які повідомили про заморожування активів, заявляють, що постраждали лише мала частина майна, на яке поширюються санкції.
Міністерство фінансів Нідерландів, наприклад, заявило, що воно заморозило близько 390 млн євро у транзакціях та фінансових депозитах. За оцінками уряду, це лише 1% від статків осіб, які перебувають під санкціями, на банківських рахунках, у трастах та інших фінансових структурах у Нідерландах та в офшорних центрах, пов'язаних із країною.
Італія, одна з найактивніших країн ЄС із конфіскації фізичних активів, яка вже конфіскувала яхти та вілли на суму близько 800 млн євро, ще не вдарила по ліквідних багатствах олігархів, оскільки вважається, що більша частина їх зберігається на банківських рахунках третіх осіб або у трастах без явного бенефіціарного власника, сказав голова італійської податкової поліції Джузеппе Зафарана.
Іспанія також не заморожувала банківські рахунки, але затримала щонайменше три розкішні яхти, пов'язані з особами, внесеними до чорного списку.
Сусідна Португалія заблокувала лише один рахунок, що належить особі, яка перебуває під санкціями, на ньому було всього 242 євро, повідомило джерело в банку.
Бельгія, схоже, наразі найуспішніша в цьому плані країна ЄС. Міністерство фінансів заявило, що воно заморозило близько 2,7 млрд євро на банківських рахунках і 7,3 млрд євро в транзакціях, але не виявило жодного майна, яке прямо або опосередковано належить особі, занесеній до чорного списку.
Сполучені Штати, які ввели аналогічні санкції щодо росії, також стикаються з труднощами під час заморожування активів через юридичні перешкоди. Вважається, що олігархи тримають більшу частину своїх активів за межами ЄС та США, у тому числі у офшорних юрисдикціях, Великій Британії, Швейцарії та країнах Перської затоки.
Швейцарія заявила в четвер, що заморозила російські активи, що перебувають під санкціями, на суму $6,2 млрд. За оцінками банківського лобі, у швейцарських банках перебуває до $213 млрд російського багатства.
За словами високопосадовця ЄС, ЄС роками боровся за введення санкцій, тому що їхнє дотримання залежить від держав-членів, яким часто не вистачає юридичних інструментів, персоналу і, в деяких випадках, політичної волі для боротьби з багатими інвесторами.
«Історично правозастосування у ЄС не було послідовним. Те, що узгоджено для реалізації на рівні ЄС, не обов'язково виконується відповідно до вимог на рівні держав-членів», – сказав Девід Севідж, експерт із санкцій у юридичній фірмі Stewarts.
Щоб вирішити цю проблему, Європейська комісія створила цього місяця цільову групу із «заморожування та арешту» спеціально для забезпечення дотримання санкцій проти олігархів.
Однак досі цільова група не виявила жодного активу, який необхідно було б терміново заморозити, сказав високопосадовець ЄС на умовах анонімності.
Нагадаємо, у Фінляндії та Гібралтарі затримали 22 яхти росіян. Якщо яхти належать особам під санкціями, буде поставлено питання про заморожування майна.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].