Війна в Україні може призвести до дефолту 70 країн – ООН
Шрі-Ланка стала першою азіатською країною, яка оголосила дефолт за своїми боргами

Що сталося. Війна Росії проти України викликала чи посилила продовольчі, паливні та фінансові кризи. Це може спровокувати заворушення в бідних країнах і призвести понад 70 із них до дефолту.
Джерело. Про це пише The Wall Street Journal із посиланням на заяву голови програми розвитку ООН Ахіма Штайнера на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
Докладно. За його словами, у багатьох економік, що розвиваються, просто не залишилося грошей. Висока інфляція та відсоткові ставки можуть призвести десятки країн до сценарію Шрі-Ланки. Нещодавно вона стала першою азіатською країною, яка оголосила дефолт за своїми боргами на тлі протестів, що переросли в насильство та призвели до краху уряду.
росія блокує постачання українського зерна та інших продуктів харчування в чорноморських портах України, створюючи тим самим дефіцит на ринку. Крім того, це викликало 50-відсоткове зростання цін на зерно. Це сильно вдарило по багатьох країнах, наприклад Єгипту, який до війни закуповував понад 80% свого зерна в Україні та росії.
Також на тлі війни дорожчають і енергоносії. Відмова міжнародних компаній від купівлі російської нафти та нафтове ембарго з боку США підвищило ціни марки Brent на 46%. Те саме з цінами на дизельне паливо. Вартість природного газу в США зросла більш ніж удвічі.
Високі ціни на енергоносії у свою чергу стимулюють продовольчу інфляцію, підвищуючи вартість транспортних витрат та добрив, що виробляються з використанням природного газу. За словами віцеголови S&P Global Деніела Єргіна, близько 70% вартості продуктів харчування формується за рахунок цін на енергію.
Усе це збільшило інфляцію в США та Європі, змусивши центральні банки підвищити відсоткові ставки та завдавши збитків споживачам із низькими доходами. Для багатьох бідних країн це може закінчитися подорожчанням імпорту, фінансовим стресом через виснаження резервів в іноземній валюті та збільшення потреби у фінансуванні з-за кордону. Позикові кошти коштуватимуть їм дорожче через зростання відсоткових ставок і ковидних боргів.
Читайте також «Голод, холод і борги: як війна в Україні «накачує» три глобальні кризи».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].