Розхолодження всіх шести енергоблоків ЗАЕС могло б відвернути загрозу атомної катастрофи – експерти
Станом на сьогодні розхолоджені лише три реактори, що несе загрозу трьох потенційних Чорнобилів

Що сталося. У разі розхолодження всіх шести реакторів Запорізької АЕС не виникло б жодної загрози аварії, яка підлягала б порівнянню з масштабами Чорнобильської катастрофи. Проте станом на сьогодні на ЗАЕС розхолоджені лише три реактори, що несе загрозу трьох потенційних Чорнобилів.
Джерело. Про це йдеться в матеріалі Mind «Рвоне чи не рвоне: що відбувається на ЗАЕС».
Коментарі. Колишній радник президента НАЕК «Енергоатом» Георгій Балакан вважає, що енергоблоки ЗАЕС слід негайно перевести в холодний стан, як того вимагає порушення умов безпечної експлуатації АЕС. Для цього вони мали б простояти у стані холодного зупину десь місяці три, допоки не знизиться залишкове тепловиділення.
«Енергоатом» з моменту окупації ЗАЕС мав би перейматися не експортом електроенергії, а забезпеченням безпечного холодного стану всіх шести енергоблоків, станом дизель-генераторів і готовністю персоналу до виникнення ризиків, зумовлених військовою загрозою та втратою фізичного захисту ЗАЕС», – зазначає Балакан.
Одразу ж після окупації ЗАЕС українські фахівці Микола Штейнберг (голова органу ядерного регулювання України з 1991 по 1995 рік, член ради керуючих МАГАТЕ у 1994–1995 роках) і Віктор Шендерович (головний інженер Київського інституту «Енергопроєкт», що проєктував АЕС України, і не лише України) заявили: тримати на потужності ЗАЕС, де ведуться бойові дії, – це злочин.
Бекграунд. Нагадаємо: минулого тижня ЄС погодився збільшити імпорт електроенергії з України до 250 МВт. Ще через тиждень «Укргідроенерго» відзвітувало: Дністровська ГАЕС змогла на якийсь час замістити відключений 5 серпня блок енергоблок Запорізької АЕС та уникнути серйозних проблем в енергосистемі.
Очільник «УГЕ» Ігор Сирота в коментарі дозволив собі фактично звинуватити Міненерго: не нарощування експорту на часі, а стабільність своєї енергосистеми.
Більше про те, що відбувається зі станцією, які ризики це несе, чи можна було їм запобігти (і коли) та чи вживає Україна якихось застережних заходів – у матеріалі Mind.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].