У Європі зупиняються підприємства через енергетичну кризу
Ціна електроенергії злетіла майже в десять разів порівняно з минулим роком

Криза у Європі змушує енерговитратні підприємства зупиняти виробництво. Це стосується насамперед металургійних заводів та виробників добрив та хімікатів.
Джерело. The Moscow Times з посиланням на звіт BMO Capital Markets
Деталі. Ціна газу в Європі майже досягла $3340 за 1000 куб. м. Ціна електрики в Німеччині з постачанням через рік злетіла на 17% до чергового рекорду 750 євро/МВт год, у Франції – на 12% до 880 євро, що у 10 разів вище, ніж рік тому.
Одними з перших про зупинку стали оголошувати виробники кольорових металів. Так, для випуску тонни алюмінію потрібно близько 14 МВт год (стільки середній британський будинок споживає три роки, зазначає Bloomberg), тонни цинку – 4 МВт год.
У середині серпня норвезька Norsk Hydro оголосила про зупинку свого алюмінієвого заводу Slovalco у Словаччині. Його річне виробництво складає 175 000 тонн, але завод уже працював на 60% потужності. Він має бути закритий до кінця вересня.
Бельгійська Nyrstar з 1 вересня зупинить на невизначений час завод із виробництва цинку в Нідерландах, один із найбільших у Європі. Його потужність – 315 000 тонн на рік, але він, а також ще два заводи компанії (у Бельгії та Франції) працювали з 50% завантаженням вже з жовтня 2021 року – теж через зростання цін на газ і електрику.
Дуже сильно постраждав випуск аміаку та інших азотних добрив, газ є ключовим компонентом їх виробництва.
Румунська хімічна компанія Chimcomplex з 18 серпня призупинила роботу великого заводу Borzesti на два тижні через зростання цін на електрику та газ.
Найбільша хімічна компанія Польщі Grupa Azoty оголосила про зупинку з 23 серпня шести установок із виробництва азотних добрив, у результаті якої випуск аміаку скоротиться на 10%.
Випуск азотних добрив із 23 серпня припинила й Anwil, «дочка» польської нафтової компанії PKN Orlen. Тепер дешевше імпортувати аміак до Європи, ніж виробляти його вдома, зазначили в компанії.
До 35% від потужності згорне випуск аміаку норвезька Yara International, один із найбільших виробників добрив у світі.
Німецькі SKW Piesteritz та BASF зменшили випуск раніше цього року і в останні дні заявили, що можуть скоротити його ще сильніше.
Американська CF Industries тимчасово зупинить виробництво аміаку на заводі у Великій Британії, оскільки воно стало «економічно невигідним», бо «ціна газу вдвічі вища, ніж рік тому». Граничні витрати перевищують 2000 фунтів на тонну, тоді як світові ціни на аміак становлять приблизно половину цього значення, пояснила CF. Компанія імпортуватиме аміак, щоб завод продовжував випускати добрива.
Побічним продуктом при виробництві аміаку є вуглекислий газ, який використовується при випуску пива, газованої води, а також для оглушення птахів і свиней перед забоєм.
«Гірше рішення, ніж закриття заводу CF, враховуючи всі інші проблеми останніх років у ланцюжках поставок, не придумати”, – заявила Емма Макларкін, гендиректор Британської асоціації пивоварів та пабів.
Бекграунд. Як повідомлялося, у Німеччині масово скорочується промислове виробництво через його залежність від російського газу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].