Петиція з вимогою ветувати закон про містобудування набрала необхідну підтримку за добу
Рада ухвалила відповідний закон лише вчора

Що сталося. Петиція до президента України Володимира Зеленського із закликом накласти вето на закон №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності» набрала необхідну кількість голосів (понад 25 000) лише за добу, тоді як для голосування відводиться 90 днів.
Джерело. Про це свідчать дані петиції.
Деталі. «Нові містобудівні норми під виглядом лібералізації містобудівної сфери та пришвидшення будівництв фактично розв'язують руки великим забудовникам, яким тепер не доведеться проходити перевірки від органів місцевого самоврядування», – йдеться у зверненні. Наголошується, що закон обмежує роль головних архітекторів у процесі перевірки будівництв і документації. Окрім того, автори апелюють до додаткових повноважень, які з’являться в структурі Мінрегіону.
Верховна Рада ухвалила в цілому закон 13 грудня (228 голосів «за»). Він передбачає, що дозвільні та реєстраційні процедури здійснюватимуть нотаріуси, посадові особи виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, на яких покладені повноваження державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та посадові особи ДІАМ щодо незначної частини об’єктів. До цього такі повноваження мала лише ДІАМ.
У законі також йдеться про розмежування повноважень органів містобудівного контролю та містобудівного нагляду. «Новизною законопроекту є застосування принципу альтернативності вибору, за яким замовник будівництва щодо низки об’єктів будівництва вправі сам обирати орган з містобудівного контролю», – зазначали автори закону.
У першому читанні закон було ухвалено 1 липня 2021 року. Його текст потім неодноразово коригували, остаточна версія була опублікована за день до повторного голосування (у порівняльній таблиці було понад 3000 правок).
Сторони. Голова президентської партії «Слуга народу», співавторка закону Олена Шуляк заявляла, що закон розширює повноваження та відповідальність місцевого самоврядування, і що в місцевої влади будуть «усі необхідні інструменти, щоб протидіяти хаотичній забудові та незаконному будівництву». Своєю чергою Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров вказував, що закон дозволить «прибрати чиновників від ухвалення рішення, автоматизуючи їх на підставі прозорих алгоритмів та перевірки даних в інших реєстрах і кадастрах». Представники Торгово-промислової палати України вважають, що закон «суттєво знизить корупційні ризики у сфері містобудівної діяльності та підвищить рівень довіри міжнародних інвесторів до будівельної галузі».
Проти ухвалення закону виступили й деякі мери (зокрема, Києва, Дніпра та Львова), архітектори й окремі громадські організації. На думку Асоціації міст України, документ «створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок», дозволить «створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без жодного впливу держави чи місцевого самоврядування».
Бекграунд. Як повідомляв Mind, НАЗК виявило корупціогенні фактори в законопроєкті щодо реформування сфери містобудівної діяльності.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].