Важкий рік для багатих: Bloomberg розповів, як мільярдери місяць за місяцем втрачали гроші у 2022 році
Найбільше 2022 року впали статки Ілона Маска – «легко прийшло, легко пішло»

Для більшості найбагатших людей світу 2022 рік став роком, про який варто забути. Вони втратили не лише гроші, хоча падіння було приголомшливими: за даними Bloomberg Billionaires Index, 500 найбагатших втратили майже $1,4 трлн.
Та з’ясувалося, що більшості цих втрат можна було б уникнути: шахрайство колишнього криптовалютного вундеркінда Сема Бенкмана-Фріда; руйнівна війна, розв’язана росією проти України, яка спричинила паралізуючі санкції проти титанів її бізнесу; і звичайно, витівки Ілона Маска, нового власника Twitter, який за рік втратив $138 млрд.
У поєднанні з масштабною інфляцією та агресивною політикою центрального банку цей рік став драматичним падінням для групи мільярдерів, чиї статки зросли до незбагненних висот в епоху COVID і легких грошей. У більшості випадків чим більшим було зростання, тим драматичнішим стало падіння: лише Маск, Джефф Безос, Чанпен Чжао й Марк Цукерберг разом втратили близько $392 млрд.
Однак це не всі погані новини для мільярдерів. Bloomberg підготував помісячний огляд історій, які визначили цей бурхливий рік.
Січень. Маск, найбагатша людина у світі на той час, втратив $25,8 млрд 27 січня після того, як Tesla Inc. попередила про проблеми з постачаннями. Це четверте найкрутіше одноденне падіння в історії індексу багатства Bloomberg і віщує важкий рік для Маска.
Лютий. 24 лютого, у день, коли російський диктатор путін наказав своїй армії вторгнутися в Україну, найбагатші люди росії разом втратили $46,6 млрд. Невдовзі влада ЄС, Великої Британії та США наклала на російських олігархів та їхні компанії санкції, які майже унеможливлюють для бізнес-магнатів збереження контролю над своїми активами на Заході. Супер'яхти зупинилися, лондонський ринок розкішної нерухомості уповільнився, а Роман Абрамович оголосив про продаж ФК «Челсі». Найбагатші росіяни втратять ще $47 млрд протягом 2022 року через санкції.
Березень. Китайські ринки стають усе гіршими, 14 березня статки найбагатших людей країни зменшилися на $64,4 млрд.
Вони втратять ще $164 млрд у 2022 році, оскільки надто сувора політика стримування COVID-19, нестабільний ринок нерухомості, посилений контроль за технологічною індустрією і торгова напруженість із США негативно впливають на другу за величиною економіку світу.
Це в поєднанні з популістською риторикою президента Сі Цзіньпіна спонукає більш заможних китайців вивезти себе – і свої гроші – з країни.
Квітень. Twitter-гамбіт Маска. Невдовзі після купівлі 9,1% акцій Twitter Маск пропонує купити компанію 14 квітня за $44 млрд. Це висока ціна навіть для нього. Щоб профінансувати угоду, він спочатку планує позичити мільярди, продати більше своїх акцій Tesla та отримати $21 млрд готівкою. Найближчими місяцями ринки погіршаться, і вартість Twitter впаде значно нище за $44 млрд. Маск намагається втекти від угоди, затіявши багатомісячну судову суперечку з Twitter. Від пропозиції про покупку і до моменту завершення угоди в жовтні статки Маска впадуть на $39 млрд.
У 2022 році найбільшу частку свого багатства втратили Цукерберг і Маск

Травень. Група, очолювана мільярдером-фінансистом Тоддом Болі та Clearlake Capital, виграє переможну заявку на купівлю ФК«Челсі» вартістю $5,25 млрд. Це найвища ціна, яку будь-коли платили за спортивну команду. Чистий дохід від продажу, включаючи 1,6 млрд фунтів стерлінгів у вигляді списаного боргу, передано на благодійність на користь України.
Червень. Роб Волтон, спадкоємець капіталу Walmart, погоджується купити команду з американського футболу Denver Broncos за $4,65 млрд, встановивши рекорд для спортивної команди США. До консорціуму Walton входять донька Роба Керрі, її чоловік Грег Пеннер, президент Ariel Investments Меллоді Хобсон, автогонщик Льюїс Хемілтон та Кондоліза Райс. Угода зробила Хобсон і Райс першими чорношкірими жінками, які отримали частку у команді НФЛ.
Липень. Ян Хуейянь втрачає титул найбагатшої жінки Азії після того, як її статки зменшилися більш ніж удвічі за сім місяців на тлі майнової кризи в Китаї. Country Garden Holdings, забудовник, якого Ян успадкувала від свого батька в 2005 році, в останні роки отримував вигоду із запаморочливого зростання житлового будівництва. Але зусилля країни щодо стримування цін на нерухомість та жорсткі заходи Сі Цзіньпіна щодо обмеження споживання наклали мертву хватку на сектор і загальмували проекти – будівництво зупинилося. Ціна акцій Country Garden і багатство Ян досі не відновилися.
Серпень. Вугільні магнати – це звучить як пережиток минулої доби. Але поки світ шокований війною в Україні, Гаутам Адані – глава індійської вугільної імперії, обходить Білла Гейтса і француза Бернара Арно і стає третьою найбагатшою людиною у світі наприкінці серпня. Це найвищий рейтинг серед азійських мільярдерів. Вступивши в союз із прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді, Адані використав позикові кошти для швидкої диверсифікації свого відносно непрозорого конгломерату Adani Group, включивши до нього порти, центри обробки даних, автомагістралі та, як не дивно, «зелену» енергію. У вересні він ненадовго обігнав Безоса і став другою найбагатшою людиною у світі.
Вересень. у важкий для американських техногігантів рік втрати Цукерберга найбільші. До середини вересня його власний капітал впав на $71 млрд з 1 січня – втрата 57% – через дорогий поворот до метавсесвіту та загальногалузевого спаду, що призвів до зниження ціни акцій Meta Platforms Inc. Протягом року він впаде на 19 позицій в індексі добробуту Bloomberg, закінчивши 2022-й на 25-му місці – а ще минулого року входив у п'ятірку найбагатших.
Жовтень. Бульбашка ковід-економіки швидко здувається, а разом з нею і статки так званих ковід-мільярдерів – тих магнатів, які нажили величезні статки на вакцинах, уживаних автомобілях, інтернет-магазинах та, звичайно ж, Zoom (Ерік Юань). У 58 мільярдерів, чиї статки множилися стрімкими темпами завдяки цим пандемічним галузям, вартість їх активів знизилася в середньому на 58% порівняно з їх піковим значенням, що є значно різкішим падінням, ніж в інших учасників індексу Bloomberg.
Листопад. Криптовалютна біржа Бенкмана-Фріда FTX впала після того, як криза ліквідності виявила зяючі дірки в балансі його імперії та відсутність контролю над ризиками. Статки 30-річного бізнесмена в $16 млрд було знищено менш як за тиждень. На піку його власний капітал оцінювався у $26 млрд. Фіаско кидає тінь на численних вашингтонських політиків, які приймали його пожертвування, завдає удару багатьом благодійним організаціям, принижує інвесторів у Силіконовій долині та за її межами і залишає близько 1 млн клієнтів у підвішеному стані, які не розуміють, чи повернуть вони свої гроші. Генеральний директор Binance Чанпен Чжао цього року побачив, як його власний капітал впав приблизно на $84 млрд, тоді як інші криптовалютні мільярдери, такі як Кемерон і Тайлер Вінклвосс, Майкл Новограц і Брайан Армстронг, сподіваються дистанціюватися від краху FTX.

Грудень. Маск поступився місцем найбагатшій людині світу Арно, французькому магнату, власнику LVMH. Хоча Арно не застрахований від проблем 2022 року і втратив за рік близько $16 млрд, його втрати тьмяніють порівняно із втратами Маска у розмірі понад $138 млрд. Як так вийшло? Візьміть ринковий спад, додайте імпульсивну покупку збиткової, громовідвідної компанії, що займається соціальними мережами, змішайте купу важелів, нові проблеми з ланцюжком поставок та ненаситне бажання уваги. Легко прийшло, легко пішло.
Бекграунд. Нагадаємо, Ілон Маск активно шукає нового гендиректора Twitter. Вимоги до посади прості – «підтримувати існування Twitter».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].