Україна відкрила міжнародний центр із розслідування агресії рф

Україна відкрила міжнародний центр із розслідування агресії рф

До створення нового трибуналу CIPA діятиме під наглядом Євроюсту

This text is also available in English
Україна відкрила міжнародний центр із розслідування агресії рф
фото Офіційний сайт Президента України

Україна зробила новий крок щодо започаткування міжнародного судового інституту. У неділю, 5 березня, було створено Міжнародний центр із кримінального переслідування злочинів агресії (CIPA). Про це було оголошено під час конференції United for Justice, яка відбувася з 3 до 5 березня у Львові.

Джерело: RFI

У конференції взяли участь українські, європейські та американські міністри юстиції і представники прокуратури.

CIPA – тимчасова прокуратура – є першим кроком до створення спеціального трибуналу, який у майбутньому міг би судити винних у російській агресії проти України.

Проєкт резолюції ООН обговорюється із середини листопада 2022 року. На думку багатьох юристів, це необхідний крок для створення легітимного міжнародного трибуналу, який не визнаватиме недоторканності таких політичних та військових лідерів, як президент росії владімір путін та міністр оборони рф сергєй шойгу.

Міжнародний кримінальний суд (МКС), який рік тому розпочав розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних на території України, не має юрисдикції для розгляду злочину агресії, оскільки ні Київ, ні москва не ратифікували його договір.

Ідею спеціального трибуналу для розгляду справи про російську агресію висунув франко-британський юрист Філіп Сендс 28 лютого 2022 року у Financial Times, через чотири дні після початку російського вторгнення. Президент України Володимир Зеленський підтримав цю ідею після того, як стало відомо про злочини, скоєні російськими військовими в Бучі у квітні 2022 року.

Українці намагаються переконати своїх союзників підтримати ідею створення спеціального міжнародного трибуналу. Але Франція, США та Велика Британія виступають проти, оскільки це може відкрити шлях судовим процесам того самого характеру з інших справ про агресію, як, наприклад, вторгнення до Іраку 2003 року.

Ці країни також відмовляються від ідеї покласти на міжнародних суддів завдання визначення законодавства для майбутніх військових конфліктів. Саме вони разом із росією і задовго до конфлікту в Україні намагалися обмежити прерогативи МКС щодо злочину агресії, зазначає спеціальний кореспондент Le Monde у Гаазі.

До створення нового трибуналу CIPA діятиме під наглядом Євроюсту – агентства ЄС із судової співпраці.

Наприкінці березня 2022 року в його рамках було створено спільну слідчу групу з розслідування злочинів, скоєних на території України. Нині до неї входять сім країн: Україна, Польща, Литва, Естонія, Латвія, Словаччина та Румунія. Слідчі цих країн можуть об'єднати докази воєнних злочинів в одне діловодство.

Генеральний прокурор США Меррік Гарланд, який приїхав до України на конференцію, підписав меморандум, який дозволяє судову співпрацю США із цією об'єднаною командою.

Бекграунд. Більше про це в матеріалі Mind «Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну: знову «засудження» чи реальні дії ЄС».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло