Список рецептурних ліків не змінився, але купити їх без рецепту відтепер можна лише у прифронтових регіонах

Список рецептурних ліків не змінився, але купити їх без рецепту відтепер можна лише у прифронтових регіонах

Для решти територій - від сьогодні такі препарати в аптеці можна буде отримати не лише за паперовим, а і за електронним рецептом

Список рецептурних ліків не змінився, але купити їх без рецепту відтепер можна лише у прифронтових регіонах

З 1 квітня купувати рецептурні ліки без рецепту можна лише на територіях бойових дій та тимчасово окупованих територіях. 

Від початку воєнного стану придбати такі препарати без рецепту можна було по всій Україні. Це було Постановою Кабінету Міністрів №542 від 7 травня 2022 року. Документ вносив зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів.

Зазначалося, що на період воєнного стану «відпуск рецептурних лікарських засобів (окрім лікарських засобів, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини та виписуються на спеціальних рецептурних бланках за формою № 3, комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйних та сильних лікарських засобів), які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом, може здійснюватися без рецепта лікаря за умови надання пацієнтам працівниками аптек та їх структурних підрозділів під час відпуску таких лікарських засобів роз’яснення щодо необхідності їхнього застосування згідно із зазначеною інструкцією».

Постановою №236 від 17 березня 2023 року Уряд вніс зміни до цього пункту, згідно з якими – з 1 квітня й до кінця воєнного стану продавати такі ліки без рецепту можна лише «на територіях, які включені Мінреінтеграції до підрозділу 2 розділу I і розділу II переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції». 

Це населені пункти в Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській, Запорізькій і Луганській областях.

Щодо решти регіонів – з 1 квітня рецептурні препарати в аптеці можна отримати лише за рецептом, у тому числі – електронним.

Виписати е-рецепт зможуть лікарі всіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік або ж лікар-ФОП. При чому мати декларацію з сімейним лікарем – не обов'язково. Головне бути зареєстрованим у Електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ). Реєстрацію може здійснити будь-який лікар.

При продовженні строку лікування, а відповідно, прийому препаратів, повторний рецепт можна отримати у свого сімейного лікаря дистанційно. Як і під час очного прийому, із випискою е-рецепта отримується його номер та унікальний код підтвердження, які необхідно повідомити фармацевту в аптеці для придбання ліків.

Паперові рецепти нікуди не зникають. Якщо у пацієнта немає телефону, або у медзакладі немає світла – лікар може вписати рецепт на паперовому бланку.

Варто зазначити, що сам перелік рецептурних препаратів – не розширився. До нього відносяться деякі гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні), протисудомні засоби, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, а також деякі знеболювальні, препарати проти кашлю та заспокійливі. Загалом – 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів є рецептурними, тобто на них потрібен рецепт лікаря. 

Це – третій етап у запровадженні електронного рецепту. Так, з жовтня 2021 року виключно за е-рецептом можна було отримати інсулін; у серпні 2022 року МОЗ запровадило електронний рецепт для антибактеріальних препаратів, з 1 листопада 2022 року – на наркотичні (психотропні) препарати. 

Бекграунд. Як раніше повідомляв Mind, до 1 травня кожна область має сформувати спроможну мережу медичних закладів.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло