11-й пакет антиросійських санкцій: заборона реекспорту в рф військових товарів, контроль продажів нафти та посилена увага до торгових аномалій
Допомога в обході обмежень стане ще ризикованішою
У суботу, 24 червня, набув чинності 11-й санкційний пакет проти росії. Головне в ньому – механізм боротьби з обходом санкцій через треті країни.
У чому цей механізм полягає? «Якщо, незважаючи на індивідуальні санкції та взаємодію ЄС із владою країни, обхід залишиться істотним і системним, ЄС отримує можливість вжити виняткових, крайніх заходів. У цьому разі може бути обмежений продаж, передача або експорт у третю країну товарів і технологій, експорт яких уже заборонено в росію», – йдеться у повідомлені Ради ЄС.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
На кого/що буде скеровано основну увагу? Країнами, що викликають підозри, єврочиновники називали Вірменію, Киргизстан, Казахстан, а також ОАЕ, Туреччину і Китай. А ознаками обходу санкцій – торгові аномалії. Зокрема, експорт транспортних засобів з ЄС до росії 2022 року впав на 78%, а експорт з ЄС до Казахстану – злетів на 268%, наводив приклад глава європейської дипломатії Жозеп Боррель. Але застерігав, що до кожного такого випадку треба підходити з обережністю.
Навіщо це потрібно? Ключова мета нових санкцій – зупинити реекспорт у росію товарів і технологій військового і подвійного призначення, як і загалом тих, які можуть бути використані російським ВПК. Закладений механізм дає змогу ЄС (як зазвичай – одностайним рішенням усіх 27 країн-членів) забороняти експорт таких товарів до третіх країн, якщо є підстави вважати, що через ці країни відбувається реекспорт таких товарів до росії.

Як нові санкції позначаться на енергоринку? Також 11-й пакет включає заходи, спрямовані на посилення ефективності цінового обмеження на російську нафту та нафтопродукти.
ЄС боротиметься з їх перевантаженням із судна на судно в морі. Кораблям, які беруть участь у таких операціях, через місяць, з 24 липня, буде заборонено заходити в порти ЄС. Північну гілку нафтопроводу «Дружба» буде закрито, але компанії ЄС отримають звільнення від санкцій під час угод на постачання цим маршрутом нафти з Казахстану. Робота трубопроводу вимагає обслуговування ділянки на російській території.
На який ефект розраховують ініціатори санкцій? Про ефективність нових обмежень, накладених ЄС на російську економіку, можна буде зробити висновки лише з часом. Наразі ж очевидно, що у глобалізованому світі оминати санкції вдається простіше, ніж могли припускати їх західні архітектори.
Це підтверджують й висновки групи Єрмака-Макфола. Зокрема, за її підрахунками, з березня по грудень 2022 року росія отримала товарів військового та подвійного призначення через треті країни на $20,3 млрд – лише на 15% менше, ніж у 2021 році. 64% товарів подвійного призначення було вироблено компаніями зі штаб-квартирами у США. І це відбулося вже після накладання основних санкцій на такі поставки.
Відмовилась від радикальних рішень і група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (Financial Action Task Force, FATF), яка поки що не стала вносити росію в «чорний» або «сірий» списки. Внесення в ці списки означало б відрізання останніх ниточок, що зв'язують агресора з глобальною фінансовою системою.
Водночас FATF зазначила, що «всі юрисдикції мають враховувати наявні та потенційні ризики, пов'язані з обходом заходів, ухвалених проти рф з метою захисту міжнародної фінансової системи».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.