Ердоган заявив, що путін згоден на Зернову угоду. Що росія може отримати натомість?
І наскільки продовження роботи «коридору» важливе для України
Президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що має домовленість із президентом росії владіміром путіним щодо продовження дії Зернової угоди. Заяву Ердогана під час пресконференції розтиражували світові ЗМІ.
Щоправда, в оригіналі цитата звучала менш ствердно. Ердоган заявив, що він і президент росії дотримуються єдиної думки щодо продовження дії Зернової угоди. Та підтвердив, що сподівається на продовження дії угоди після 17 липня в результаті зусиль ООН та Туреччини, а також у ході переговорів із російським президентом під час візиту останнього до Туреччини у серпні.
Mind пояснює, чи можна вважати роботу Чорноморського зернового коридору після 17 липня справою вирішеною.
Чи офіційно підтвердила росія продовження Зернової угоди? Ні. Прессекретар путіна дмітрій пєсков підкреслив, що офіційна позиція з цього питання поки що відсутня.
Напередодні в інтерв'ю путіна перспективи роботи зернової ініціативи не виглядали надто райдужними. Зокрема, він заявив, що з усіх вимог російської сторони у сфері логістики, страхування, руху грошей, пов'язаних з оплатою аргопродукції не було виконано жодну. «Нічого, хочу це наголосити, взагалі нічого не було зроблено. Усе гра в одні ворота», – сказав ватажок держави-агресора. Він заявив, що в решту днів росія «думатиме, як вчинити».
«Однією з опцій може стати варіант, за якого буде «спочатку виконання обіцянок, а потім наша участь», – сказав він.
Що натомість може отримати росія, якщо погодитися на продовження «коридору»? Це вже майже офіційно – послаблення санкцій щодо россєльхозбанку.
11 липня, за тиждень до формального закінчення терміну дії Зернової угоди, Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш надіслав листа владіміру путіну з пропозицією зберегти роботу Чорноморської ініціативи, де заявив про готовність підключити російський банк до SWIFT.
«Мета полягає в тому, щоб усунути перешкоди, які впливають на фінансові операції через россєльхозбанк та викликають серйозне занепокоєння з боку росії, і одночасно забезпечити продовження потоку українського зерна через Чорне море», – пояснив представник генсека ООН Стефан Дюжаррик.
Наскільки важливим є продовження зернової угоди? Критично важливим, оскільки морський експорт наразі залишається безальтернативним попри активний розвиток інших каналів збуту української агропродукції.
За даними Держстату та Державної митної служби, експорт основних зернових культур з України у 2022/23 році становив понад 49 млн тонн (дані на 28 червня) проти 48,4 млн тонн сезоном раніше. Абсолютна більшість поставок припала на кукурудзу – цієї культури було експортовано 29 млн тонн, майже на чверть більше, ніж у 2021/22 МР.
У 2022 році частка агропродовольчої продукції у загальному експорті України збільшилася до 53% із 41% у 2021 році.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].