Європейські компанії втратили 100 млрд євро через діяльність у росії – FT

Європейські компанії втратили 100 млрд євро через діяльність у росії – FT

Більше половини компаній, що постраждали, ведуть діяльність у нафтогазовій сфері

This text is also available in English
Європейські компанії втратили 100 млрд євро через діяльність у росії – FT
Фото: Getty Images

Найбільші європейські компанії зазнали 100 млрд євро прямих збитків у росії від початку повномасштабного вторгнення.

Про це повідомляє Financial Times.

Видання проаналізувало звіти 600 компаній, з них 176 зазнали знецінення активів у рф, витрат через продаж, закриття або скорочення російських підприємств. Більше половини компаній, що постраждали, ведуть діяльність у нафтогазовій та енергетичній сферах.

У FT наголошують, що загальна цифра збитків не включає непрямі макроекономічні наслідки війни, як-от підвищення вартості енергії і товарів. Війна також принесла прибуток нафтогазовим групам та оборонним компаніям.

Лише три нафтогазові групи: BP, Shell і TotalEnergies – повідомили про сукупні збитки в розмірі 40,6 млрд євро. Однак збитки потім компенсувати через набагато вищі ціни на нафту та газ, що допомогло цим групам отримати небувалий сукупний прибуток у розмірі близько 95 млрд євро.

Компанії, що пропонують комунальні послуги, втратили 14,7 млрд євро, тоді як промислові компанії, зокрема виробники автомобілів, постраждали на 13,6 млрд євро. Фінансові компанії, зокрема банки, страхові та інвестиційні компанії, зафіксували списання та інші витрати на суму 17,5 млрд євро.

Науковий співробітник KSE Анна Власюк зазначає, що групи, які все ще діють у росії, ідуть на ризик. За її словами, жорсткіші правила виходу, запроваджені москвою з початку війни, зробили експропріацію імовірною, а отримання будь-яких дивідендів із цих підприємств майже неможливим.

Бекграунд. Нагадаємо: нещодавно російський диктатор путін націоналізував найбільшу в рф молочну компанію «Данон росія» та пивоварну «Балтику», що належить датській Carlsberg. Це не перший випадок за часи російського вторгнення в Україну, коли рф відбирає у іноземців мільярдні російські активи.

Ба більше, насправді націоналізація відбулася давно, коли минулої осені путін заборонив компаніям продавати свої російські активи без дозволу уряду рф.

Офіційно ж механізм націоналізації у рф було пущено в дію наприкінці квітня указом самого путіна й уперше застосовано до найбільших іноземних інвесторів у російській електроенергетиці – німецької Uniper та фінської Fortum. Уже наступного дня після публікації указу путіна керівництво російських «дочок» обох компаній було замінено на людей з орбіти голови «роснєфти» ігоря сєчіна. Fortum оголосив, що подає до міжнародного арбітражу позов про компенсацію на кілька мільярдів євро.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло