Вторгнення росії в Україну трансформувало енергетичні ринки, світова торгівля СПГ зросте за 5 років до 500 млн тонн — IEF
Згідно зі звітом під назвою «Крихка рівновага: динаміка торгівлі СПГ і ринкові ризики», Китай обігнав Японію і став найбільшим у світі імпортером СПГ, а США – найбільшим експортером СПГ 2023 року

Світова торгівля скрапленим природним газом (СПГ) досягла рекордного рівня у 2022 році і, як очікується, через п'ять років зросте ще на 25% – до 500 млн тонн щорічно, згідно з новим звітом Міжнародного енергетичного форуму (МЕФ).
Китай обігнав Японію і став найбільшим світовим імпортером СПГ, а США – найбільшим експортером СПГ у 2023 році, йдеться у звіті під назвою «Крихка рівновага: Динаміка торгівлі СПГ та ринкові ризики». Звіт був підготовлений Міжнародним енергетичним форумом та компанією Synmax, яка займається аналізом супутникових даних.
Джозеф Макмонігл, генеральний секретар МЕФ, сказав: «СПГ користується більшим попитом, ніж будь-коли раніше, і продовжує сприяти економічному зростанню та підвищенню енергетичної безпеки в усьому світі».
«Універсальність СПГ врятувала Європу від енергетичної кризи, а в Азії СПГ є життєво важливою частиною енергетичного балансу. Він допоміг мільйонам людей вирватися з енергетичної бідності», – додав він.
ЗПГ, який являє собою переохолоджений газ, що перевозиться на спеціальних танкерах, сьогодні становить близько 15% від загального обсягу постачань газу у світі. Однією з переваг ЗПГ перед трубопровідним газом є те, що його можна транспортувати на великі відстані, доставляти до нових центрів попиту в найкоротші строки і торгувати на відкритому ринку. Це робить СПГ особливо необхідним у періоди ринкових перебоїв.
Геополітика стала найважливішим чинником перерозподілу торговельних потоків та інвестицій у сферу СПГ, йдеться у звіті. Вторгнення росії в Україну у 2022 році трансформувало енергетичні ринки: за останні два роки видобуток російського газу впав на 21%, досягнувши 14-річного мінімуму у 2023 році.
Зіткнувшись з раптовою втратою трубопровідного газу, європейські покупці звернулися до СПГ, щоб заповнити порожнечу. Дедалі більший попит у Європі підняв світові ціни на СПГ до безпрецедентних висот і створив дефіцит пропозиції для країн з економікою, що розвивається, погіршивши і без того делікатну ситуацію на ринку, йдеться у звіті.
У Європі частка СПГ в структурі попиту на газ зросла з 12% десять років тому до більш ніж 50%, а європейські регазифікаційні потужності, як очікується, зростуть ще на 48% до 2030 року.
«СПГ зараз є невід'ємною частиною енергетичного балансу Європи, виступаючи в якості базового навантаження і замінюючи роль російського трубопровідного газу», – йдеться у звіті.
У середньостроковій перспективі очікується, що Південно-Східна Азія стане новим центром імпорту СПГ, попит на який до кінця десятиліття подвоїться завдяки Сингапуру, В'єтнаму та Філіппінам, йдеться у звіті.
«Очікується, що десять нових імпортерів приєднаються до ринку лише протягом наступних двох років. Зростання буде зумовлене використанням ЗПГ для приготування їжі та виробництва електроенергії», – йдеться у звіті.
Експорт СПГ із США зріс на 135% з 2019 року, і зараз Штати постачають його до 36 країн, йдеться у звіті. США залишаться найбільшим джерелом зростання поставок СПГ у майбутньому: очікується, що експортні потужності зростуть на 17% до 2025 року і ще на 43% до 2028 року.
Ставши цього року найбільшим імпортером СПГ у світі, Китай, як очікується, до 2030 року збільшить частку активних глобальних контрактів на постачання ЗПГ майже до 25% від світового обсягу поставок, що посилить роль китайських компаній у торгівлі ЗПГ, йдеться у звіті.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що в США заявили про намір «убити» російський проєкт видобутку ЗПГ «Арктик СПГ 2».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].