Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 26.03.2024 по 01.04.2024

Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 26.03.2024 по 01.04.2024

Основні регуляторні новації минулого тижня

Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 26.03.2024 по 01.04.2024
Фото: ілюстративне

Як змінилось законодавство з 26.03.2024 по 01.04.2024

1. Регуляторні акти. 

Кабінет міністрів України:

  • Документ: Постанова від 22 березня 2024 р. № 310 (відбулась 26.03.2024) про внесення змін до порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва.

Суть: Згідно з документом, підприємства, які отримали кошти за програмою «Доступні кредити 5-7-9», отримали можливість пролонгувати кредити до 31 грудня 2025 року. Зокрема, йдеться про підприємства, виробничі потужності яких станом на 24 лютого 2022 року були на територіях активних бойових дій та окупованих територій.

  • Документ: Постанова від 8 березня 2024 р. № 309 (відбулась 26.03.2024) про внесення змін до порядку реалізації експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану.

Суть: Зокрема уточнено норму щодо можливості підтвердження субʼєктом АПК факту експортних операцій, які були здійснені без порушення валютного законодавства на суму понад 40 млн грн. Підтвердити експортні операції можна буде листами від декількох банків, які видані з 23.02.2022 до 15.01.2024.

  • Документ: Постанова від від 22 березня 2024 р. № 323 (відбулась 28.03.2024) про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання, діяльність яких пов’язана з використанням об’єктів портової інфраструктури.

Суть: До категорій отримувачів державної допомоги належать суб’єкти господарювання, які одночасно відповідають таким ознакам: є суб’єктами господарювання, що провадять господарську діяльність з використанням об’єктів портової інфраструктури; є суб’єктами господарювання, які не перебувають у скрутному становищі.

Державна допомога є допустимою, якщо одночасно виконуються такі вимоги:

  • державна допомога має стимулюючий ефект;
  • максимальний розмір державної допомоги не повинен перевищувати різниці між допустимими витратами та операційним прибутком від інвестиції або від витрат на здійснення експлуатаційного днопоглиблення;
  • витрати, пов’язані з діяльністю, що не відноситься безпосередньо до транспорту, включаючи промислові виробничі потужності, що діють у порту, офіси чи магазини, а також портові надбудови, не є допустимими витратами, тощо.

Документ: Постанова від 12 березня 2024 р. № 312 (відбулась 26.03.2024) про затвердження порядку та методології проведення оцінки інвестиційного проекту із значними інвестиціями.

Суть: Прийнятим документом:

  • уточнено граничний строк оцінки та перелік документів, що входять до складу заявки;
  • передбачено право заявника здійснити значні інвестиції в обʼєкти інвестування до дати подання заявки до Мінекономіки та визначено документи, які у такому випадку подаються разом із заявкою і підтверджують обсяг здійснених значних інвестицій в обʼєкт інвестування;
  • уточнено підстави припинення проведення оцінки за результатами першого етапу оцінки та повноваження державних органів під час проведення оцінки, тощо.

Документ: Постанова від 26 березня 2024 р. № 334 (відбулась 28.03.2024) про затвердження порядку сплати збору за подання заперечення щодо реєстрації традиційної гарантованої особливості.

Суть: Збір сплачують заінтересовані особи – громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (зокрема іноземні), які подають до Мінагрополітики заперечення щодо реєстрації традиційної гарантованої особливості, оформлені відповідно до вимог, установлених Мінагрополітики. Збір сплачується на рахунок Мінагрополітики, реквізити якого розміщуються на офіційному веб-сайті Мінагрополітики.

НБУ:

  • Документ: Постанова від 18 березня 2024 року № 33 (відбулась 20.03.2024) про затвердження змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці.

Суть: Згідно з постановою, доступ до банківської таємниці й надалі буде обмеженим. Відомості про операції, банківські рахунки чи платіжні картки, як і раніше, можуть бути надані банком виключно: самим клієнтам (їхнім представникам); за рішенням суду; правоохоронним чи державним органам, які мають відповідні повноваження, проте виключно у випадках, у порядку та обсязі, встановлених Законом України «Про банки і банківську діяльність».

Детальніше

  • Документ: Постанова від 16 березня 2024 року № 32 (відбулась 19.03.2024) про внесення змін до особливостей здійснення оцінки стійкості банків і банківської системи України у 2021 році.

Суть: Відтепер, якщо строк дії програми капіталізації/реструктуризації банку, оцінка стійкості якого здійснена Національним банком після 2021 року, припиняється за умови, що Національний банк за результатами проведеної після 2021 року оцінки стійкості:

1. Надіслав банку вимогу про складання програми капіталізації/реструктуризації банку, – з дня погодження Національним банком оновленої програми капіталізації/реструктуризації банку;

2. Не надіслав банку вимогу про складання програми капіталізації/ реструктуризації, – з дня, наступного за днем, визначеним у відповідному нормативно-правовому акті Національного банку про здійснення оцінки стійкості банків та банківської системи України для надсилання Національним банком вимоги про складання банком програми капіталізації/реструктуризації”.

Документ: Постанова від 14 березня 2024 року № 29 (відбулась 20.03.2024) про затвердження порядку повідомлення надавачами фінансових або супровідних послуг про настання технічного збою або інших невідворотних обставин.

Суть: Порядок повідомлення складається з двох етапів:

  1. Повідомлення надавачем фінансових або супровідних послуг про факт настання технічного збою або інших невідворотних обставин на «гарячу лінію» Національного банку України не пізніше ніж на другий робочий день, а в разі настання технічного збою або інших невідворотних обставин у вихідний, святковий або неробочий день – наступного робочого дня від дати настання технічного збою або інших невідворотних обставин.
  2. Письмове підтвердження факту настання технічного збою або інших невідворотних обставин протягом п'яти робочих днів із дня надання повідомлення.

Мінекономіки:

  • Документ: Наказ від 01.02.2024 № 2945 (відбувся 21.03.2024) про затвердження порядку формування та ведення національного переліку вебсайтів, що викликають занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності.

Суть: Україна приєдналась до низки держав, які будуть наповнювати платформу WIPO ALERT для протидії роботі вебсайтів, на яких порушуються права інтелектуальної власності. Відтепер суб’єкти авторського права та/або суміжних прав можуть подавати до ІР офісу звернення про включення вебсайту, який викликає занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності, до національного переліку таких вебсайтів.

ФГВФО:

  • Документ: Рішення від 19.02.2024  № 210 (відбулось 27.03.2024) про затвердження змін до порядку складання і ведення реєстру акцептованих вимог кредиторів та задоволення вимог кредиторів банків, що ліквідуються.

Суть: Відтепер, у разі надходження документа про арешт коштів на рахунках кредитора, на яких обліковуються кошти, кредиторські вимоги за якими були включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, або документа про арешт коштів на всіх рахунках кредитора без зазначення номерів рахунків, після початку процедури ліквідації банку, банк здійснює блокування (виконує арешт) цих коштів на рахунках кредитора.

3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.

  • Документ: 11128від 26.03.2024 щодо адміністративної юрисдикції спорів стороною в яких є платник податків, щодо якого порушено справу про банкрутство.

Що пропонується: Законопроєктом пропонується доповнити статтю 19 Кодексу адміністративного судочинства України нормою про поширення адміністративної юрисдикції на спори щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності контролюючого органу в яких стороною є платник податку (у тому числі й після відкриття провадження у справі про банкрутство та визнання його банкрутом з відкриттям щодо нього ліквідаційної процедури).

Ініціатор: Група народних депутатів на чолі з Олександром Лукашевим.

Статус: Опрацьовується в комітеті.

Україна презентувала нові умови закачування газу для трейдерів: у липні стартують аукціони з доступу до збільшеної потужності

Вартість транзиту газу через ГТС Молдови до ПСГ України має бути оптимізовано – НКРЕКП

Угорщина не заборонятиме імпорт українського меду, незважаючи на протести фермерів

В НБУ розглядають можливість прив'язки курсу гривні до євро замість долара

Україна повинна узгодити віртуальний ринок із правилами ЄС до кінця року – НКЦПФР

НКРЕКП завершила імплементацію REMIT

НБУ вперше розпочав публікацію даних статистики зовнішнього сектору в євро

Компанії, які надають мікрокредити, отримали найбільшу виручку серед фінансових компаній у 2023 році

КРАІЛ перевіряє законність деяких реклам казино під виглядом «спонсорства»

Бекграунд. Раніше Mind писав, що змінилося для бізнесу та влади з 19.03.2024 по 25.03.2024.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло