Країнам Заходу доведеться витратити на озброєння $10 трлн, якщо вони хочуть зрівнятися з росією – Bloomberg
Нова глобальна гонка озброєнь набирає обертів

У березні генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг говорив про те, що цього року оборонні витрати європейських членів альянсу вперше досягнуть 2% ВВП, склавши $470 млрд. Але за оцінкою фахівців з безпеки, для забезпечення ефективної оборони та політики стримування країнам НАТО необхідно збільшити військові бюджети до рівня часів холодної війни, або близько 4% ВВП, пише Bloomberg.
Якщо країни «великої сімки» (США, Канада, Британія, Німеччина, Франція, Італія та Японія) хочуть вийти на цей рівень, їм у найближче десятиліття додатково знадобиться понад $10 трлн, вважає Bloomberg Economics.
Поки що з великих країн такі військові витрати собі дозволяє лише росія, яка веде війну. Минулого року вона витратила на оборону та безпеку 4,4% ВВП, а у бюджеті на 2024 рік на ці цілі закладено понад 10,7 трлн рублів (близько 6% ВВП).
Серед країн НАТО найбільших витрат у 2023 році зазнала Польща (3,9%), для США цей показник становив 3,3%. Вічно готова до протистояння з північним сусідом Південна Корея витратила 2,8%, а Іран, який забезпечує росію дронами – 2,2%.
Витрати Китаю відносно невеликі (1,3% ВВП), але цього року вони зростуть на 7,2% (максимум протягом останніх п'яти років). Голова КНР Сі Цзіньпін рішуче проголошує намір підкорити Тайвань. За оцінкою командувача військ США в Індійсько-Тихоокеанському регіоні Джона Аквіліно, Китай буде готовий до вторгнення на острів до 2027 року.
У минулому році європейські члени НАТО та Канада збільшили оборонні витрати дев'ятий рік поспіль – на безпрецедентні 11%. При цьому, за словами Столтенберга, цілі в 2% ВВП досягнули загалом дві третини країн, тоді як у 2014 році на початку цієї ініціативи таких було лише три, а минулого року – 11.
Естонія запропонувала європейським країнам ввести оборонний податок, який дозволив би збільшити відповідні витрати до 3% ВВП.
Бекграунд. Нагадаємо, великі компанії Тайваню почали розробляти запасні плани на випадок нападу Китаю на острів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].