Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 02.04.2024 по 08.04.2024
Основні регуляторні новації минулого тижня

Як змінилося законодавство з 02.04.2024 по 08.04.2024
1. Регуляторні акти.
Кабінет Міністрів України:
- Документ: постанова від 29 березня 2024 року №280-р, №279-р та від 2 квітня 2024 року №291-р про включення індустріальних парків «Галіція», «Дністер» та «Червоноград» до Реєстру індустріальних (промислових) парків.
Суть: Строк, на який створено індустріальний парк «Галіція», становить 30 років. Парк «Галіція» розміщується на території м. Калуша Калуського району Івано-Франківської області. Строк, на який створено індустріальний парк «Дністер», становить 35 років. Парк «Дністер» розміщується на території Ямпільської міської територіальної громади Могилів-Подільського району Вінницької області. Строк, на який створено індустріальний парк «Червоноград», становить 30 років. Парк «Червоноград» розміщується на території Червоноградської міської територіальної громади Червоноградського району Львівської області.
- Документ: постанова від 29 березня 2024 року №364 (відбулася 03.04.2024) про затвердження порядку розроблення нормативів гранично допустимого скидання забруднювальних речовин у системи централізованого водовідведення та переліку забруднювальних речовин.
Суть: Вимоги цього порядку поширюються на суб’єктів господарювання, що проєктують очисні споруди систем централізованого водовідведення, суб’єктів господарювання, які провадять діяльність із централізованого водовідведення. Технологічні процеси й методи очищення стічних вод та обробки осадів повинні забезпечувати можливість очищення стічних вод до рівня, передбаченого вимогами, що встановлені в дозволі на спеціальне водокористування для таких очисних споруд.
Порядок передбачає такі показники максимальної концентрації забруднювальних речовин у стічних водах:
- хімічне споживання кисню – 580 міліграмів на 1 куб. дециметр;
- концентрація азоту амонійного – 53 міліграмів на 1 куб. дециметр;
- концентрація фосфору фосфатів – 10 міліграмів на 1 куб. дециметр; тощо.
Документ: постанова від 2 квітня 2024 року №366 про внесення зміни до правил перетинання державного кордону громадянами України.
Суть: Кабінет Міністрів України схвалив зміни щодо перетину державного кордону студентами-бакалаврами. Документ передбачає, що студенти-чоловіки зможуть перетинати кордон під час воєнного стану за умов, якщо вони:
- віком від 18 до 22 років, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації;
- навчаються на денній формі в закладах вищої освіти України державної або комунальної форм власності й здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування);
- є учасниками освітньої академічної мобільності;
- їдуть на навчання в іноземні заклади освіти строком на 1 семестр.
Документ: Постанова від 29 березня 2024 р. № 341 про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державного стимулювання створення індустріальних парків.
Суть: цей порядок визначає механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у державному бюджеті за бюджетною програмою «Державне стимулювання створення індустріальних парків». Якщо ініціатор створення індустріальних парків – суб’єкт господарювання, керуюча компанія або учасник індустріального парку, які подали в установленому порядку заяву про отримання бюджетних коштів (далі – заявник), є підприємством комунальної форми власності, Мінекономіки включає його до мережі розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету як одержувача бюджетних коштів.
Бюджетні кошти спрямовуються на:
- надання коштів заявникам на безповоротній основі для облаштування індустріальних парків та/або забезпечення будівництва об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо), необхідних для створення та функціонування індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних (промислових) парків;
- надання повної або часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами (позиками) заявникам на облаштування та/або здійснення господарської діяльності в межах індустріальних парків;
- надання компенсації витрат заявникам на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж;
- забезпечення функціонування установи.
КРАІЛ:
- Документ: Рішення від 23.01.2024 №32 (відбулося 26.03.2024) про затвердження порядку розгляду звернень громадян та організації особистого прийому громадян у КРАІЛ.
Суть: Порядок визначає процедуру розгляду звернень громадян, здійснення контролю за дотриманням строків їх розгляду, основні вимоги до організації і проведення особистого прийому громадян, а також загальні засади ведення діловодства за зверненнями громадян у КРАІЛ. Дія цього порядку не поширюється на:
- розгляд заяв про внесення відомостей до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх;
- розгляд повідомлень про порушення у сфері азартних ігор відповідно до Положення про отримання, обробку та реагування на отримані повідомлення про порушення у сфері азартних ігор.
Міндовкілля:
- Документ: Наказ від 28.02.2024 №212 про затвердження порядку та умов страхування ризиків при промисловій розробці родовищ нафти і газу.
Суть: Страхова сума за одним договором страхування відповідальності визначається під час укладення такого договору або внесення змін до нього та не може становити більше ніж:
- у разі коли обсяг видобутку страхувальником за рік, що передує року укладення договору страхування відповідальності, становить більш як 100 млн куб. метрів газу або 15 тис. тонн нафти та газового конденсату, – 10 000 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день укладення договору страхування відповідальності або внесення змін до нього;
- у разі коли обсяг видобутку страхувальником за рік, що передує року укладення договору страхування відповідальності, становить від 20 млн куб. метрів газу або 3 тис. тонн нафти та газового конденсату до 100 млн куб. метрів газу або 15 тис. тонн нафти та газового конденсату, – 6 000 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день укладення договору страхування відповідальності або внесення змін до нього;
- у разі коли обсяг видобутку страхувальником за рік, що передує року укладення договору страхування відповідальності, становить менш як 20 млн куб. метрів газу або 3 тис. тонн нафти та газового конденсату, або якщо такий видобуток у попередніх роках не здійснювався – 4 000 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день укладення договору страхування відповідальності або внесення змін до нього; тощо.
НКЦПФР:
- Документ: Рішення від 16.02.2024 №189 (відбулося 28.03.2024) про затвердження порядку організації та проведення інспекційних перевірок у сфері професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.
Суть: суб’єктами перевірки є:
- професійні учасники ринків капіталу та організованих товарних ринків (далі – ліцензіати), їх відокремлені підрозділи;
- Центральний депозитарій цінних паперів;
- юридичні особи, строк дії ліцензії яких закінчився або ліцензії яких на провадження певних видів професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках анульовано;
- саморегулівні організації професійних учасників ринків капіталу (далі – СРО);
- юридичні особи, які подали до НКЦПФР документи на отримання ліцензії на провадження професійної діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів;
- перевірка здійснюється з метою: з’ясування мети та суті операцій, які здійснюються ліцензіатами, Центральним депозитарієм цінних паперів; виявлення та запобігання виникненню ризиків, які можуть становити загрозу для безпеки та стійкості діяльності ліцензіатів, Центрального депозитарію цінних паперів, а також стабільності фінансової системи України; оцінки якості системи управління ризиками ліцензіатів, Центрального депозитарію цінних паперів; тощо.
2. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
- Документ: 11090-3 від 03.04.2024 щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби.
Що пропонується: законопроєктом передбачається поступове до 2028 року підвищення специфічних ставок акцизного податку із сигарет, сигарил і тютюновмісних виробів для електричного нагрівання до 120 євро за 1000 штук. Крім того, пропонується встановлювати ставки акцизного податку не у гривнях, а у євро. Проєкт також передбачає збільшення установленого розміру середньомісячного обсягу реалізації на митній території України тютюнових виробів із 115 до 120 відсотків.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Ладою Булах.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 11149 та 11148 від 03.04.2024 щодо звільнення від ПДВ та мита операцій із ввезення товарів для потреб виробництва та/або ремонту безпілотних систем механізованого розмінування.
Що пропонується: законопроєктом пропонується тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, звільнити від оподаткування митом і податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту (у тому числі раніше поміщених в інші митні режими) складових (матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів) безпілотних систем механізованого розмінування, що ввозяться суб'єктами господарювання для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту безпілотних систем. Йдеться про складові, що класифікуються у товарних позиціях 8479 згідно з УКТ ЗЕД.
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 11150 від 04.04.2024 щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв).
Що пропонується: проєктом закону пропонуються:
-
продовження (з 2025 року до 2028 року) строку оформлення нетребуваних (нерозподілених) земельних ділянок, здійснення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок;
-
відновлення обов’язковості підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників (на сьогодні норма зупинена на час військового стану);
-
продовження до 2026 року пілотного проєкту з внесення відомостей до Державного земельного кадастру сертифікованими інженерами-землевпорядниками, тощо.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Валерієм Стернійчуком.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 9256-д від 05.04.2024 вдосконалення державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей.
Що пропонується: законопроєктом передбачається:
-
посилення вимог до реклами азартних ігор (у тому числі заборона реклами в мережі Інтернет, заборона спекуляцій на темі війни та волонтерства, а також обмеження можливості зловживань спонсорством для прикриття реклами тощо). Поряд із цим пропонується збільшення штрафних санкцій за порушення у цій сфері (з 300 до 600 мінімальних заробітних плат), у тому числі повторне порушення передбачено як нову підставу для анулювання ліцензії організатора азартних ігор;
-
пропонується запровадити неможливість використання гравцем більше ніж одного рахунка для здійснення всіх розрахунків із організатором азартних ігор;
-
запроваджується механізм компенсації на користь гравця, якому організатор не забезпечив неможливість участі в азартній грі попри заявлені гравцем самообмеження, тощо.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Данилом Гетманцевим.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 11139 від 01.04.2024 щодо підвищення ефективності управління державним майном, вдосконалення механізму реалізації арештованого майна та наближення правових стандартів в Україні до європейських стандартів.
Що пропонується: законопроєктом пропонується встановити мораторій на примусову реалізацію майна оборонно-промислових підприємств. Це також стосується господарських товариств, у статутних капіталах яких частка держави становить 50 і більше відсотків.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Олексієм Мовчаном.
Статус: опрацьовується в комітеті.
3. Важливі новини:
За дев’ять місяців 2023/24 МР Україна експортувала майже 35 млн тонн зерна
НБУ пропонує оновити порядок здійснення операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах
В Україні запрацювала облікова система часток ТОВ та ТДВ – НКЦПФР
НКРЕКП встановила нові граничні ціни на ринку е/е у 4000–8250 грн за МВт*год
НБУ пропонує дозволити перестрахування страховикам-нерезидентам без урахування рівня їх фінстійкості
Комітет ВР рекомендував до першого читання законопроєкт про «клуб білого бізнесу»
Бізнес просить ВР збільшити терміни повернення валютної виручки з 90 до 180 днів – Гетманцев
Мінфін США допомагатиме в кіберзахисті банків і фінустанов України – НБУ
НКРЕКП запровадила європейську практику надання доступу до газосховищ
В Україні знову запрацювала держпрограма кешбеку 25% на аграрну техніку
Бекграунд. Раніше Mind писав, що змінилося для бізнесу та влади з 26.03.2024 по 01.04.2024.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].