Результати виборів до Європарламенту: «Центр тримається», але праві партії перемогли в усіх великих країнах ЄС
У Німеччині ультраправа «Альтернатива для Німеччини» обійшла всі три партії, які входили до коаліції Шольца

Після виборів у Європейський парламент розклад сил, порівняно з минулим скликанням, зміниться. Однак не настільки, щоб сформувалося потужне антиукраїнське лобі, стверджує ВВС.
З результатів випливає, що центристські блоки збережуть більшість: за попередніми даними, правоцентристська Європейська народна партія отримає приблизно 190 місць, соціалісти та демократи залишаться на другому місці зі 135 місцями, а ліберальна група Renew із 80 місцями збереже за собою третє місце.
Таким чином, загалом центристські партії зберегли свої позиції.
Водночас можна говорити і про перемогу правих та ультраправих партій – особливо, якщо порівнювати з останніми виборами до Європарламенту 2019 року.
Найяскравішу перемогу здобуло «Національне об'єднання» Марін Ле Пен, яке здобуло 30 із 81 місця, закріпленого за Францією в Європейському парламенті. Це вдвічі більше від кількості голосів, поданих за ліберальну коаліцію Renew президента Еммануеля Макрона.
«Брати Італії» прем'єр-міністерки Італії Джорджі Мелоні здобули 24 місця та збільшили своє представництво в Європарламенті. За цю праву партію віддали голоси майже 29% виборців, і цей результат закріпив позиції Мелоні як домінуючої постаті у її панівній коаліції та допоможе на переговорах з іншими європейськими лідерами.
У Німеччині ультраправа «Альтернатива для Німеччини» обійшла всі три партії, які входили до коаліції Шольца, і посіла друге місце після консервативної опозиції ХДС-ХСС, отримавши 15 місць у Європарламенті. Незважаючи на недавні скандали, АдН набрала 15,6% голосів – це один із найкращих результатів.
Згідно з даними екзит-полів, ультраконсервативні та націоналістичні партії також досягли значних успіхів в Австрії, Греції та Нідерландах, де ультраправа Партія свободи Герта Вілдерса зуміла здобути 6 місць у Європарламенті.
Ультраправі також досягли успіху в Іспанії, а на Кіпрі ультраправа партія ELAM вперше в історії отримала місце в парламенті.
Як зазначає видання, очевидні й невдачі деяких партій, зокрема «зелених».
Зростання підтримки «зелених» на хвилі екологічного ентузіазму виявилося недовгим. У новому складі Європарламенту вони отримають близько 50 місць – у парламенті минулого скликання «зелені» мали 71 мандат.
Найважчі втрати вони зазнали в найбільших країнах – членах ЄС, зокрема – у Німеччині, де «зелені» входять до коаліційного уряду, який пропонує непопулярні закони.
Окрім великої поразки у Франції, ліберальна група Renew зазнала значних втрат у Німеччині та Іспанії, і в результаті її представництво в Європарламенті скоротилося приблизно на 20 депутатів. Вона утрималася на третьому місці завдяки зростанню підтримки в таких країнах, як Словаччина.
Проте центристські партії зберегли більшість у новому парламенті.
Правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП) стане найбільшою політичною силою у новому складі Європарламенту. Їй вдалося провести шість нових депутатів, різні оцінки дають їй від 184 до 191 місця.
У Польщі центристська Громадянська коаліція прем'єр-міністра Дональда Туска, яка входить до ЄНП, виграє у консерваторів із «Права та справедливості».
В Іспанії правоцентристська Народна партія, яка також входить до ЄНП, вийшла на перше місце, випередивши партію прем'єр-міністра соціаліста Педро Санчеса.
Лівоцентристські соціалісти та демократи стануть другим за величиною політичним блоком, хоча вони втратили чотирьох законодавців і в результаті, за екзит-полами, можуть розраховувати на 135 місць.
За попередніми даними, проєвропейські правоцентристські, лівоцентристські, ліберальні та «зелені» партії збережуть більшість у 460 місць у 720-місцевому парламенті, хоча вона і буде трохи меншою, ніж 488 у парламенті попереднього скликання, в якому засідали 705 депутатів.
Більше про те, чому у Франції стався «політичний землетрус» після розпуску президентом Макроном нижньої палати парламенту – читайте в матеріалі Mind «У Франції дострокові вибори: що сталося, чому саме так і чого чекати далі?».
Про те, як вибори до Європарламенту можуть вплинути на світовий порядок та на ситуацію в Україні детальніше в матеріалі для Mind кандидата політичних наук Ярослава Телешуна.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].