ЗАЕС зможе знову запрацювати після відбудови Каховської ГЕС: скільки років займе відновлення енергогіганта
АЕС може повернутися до роботи лише через сім-вісім років після відновлення

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) може повернутися до роботи лише через сім-вісім років після відновлення, оскільки це залежить від термінів реконструкції Каховської гідроелектростанції (ГЕС) і наповнення Каховського водосховища.
Таку думку висловив радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко на IV конференції з енергетичного права в Києві, передає «Інтерфакс-Україна».
«Швидкість повернення ЗАЕС в енергосистему – надважливе питання. Але це залежить, зокрема, і від термінів відновлення Каховської ГЕС. Навряд чи можливе функціонування й одного блока за поточних умов, а для активної експлуатації шести атомних енергоблоків треба повернути рівень Каховського водосховища до тих показників, які дозволять брати звідти воду для охолодження реакторів», – сказав Бойко.
«Укргідроенерго» заявляє, що будівництво ГЕС триватиме від п’яти до шести років із моменту його початку. А коли вперше була побудована ця станція, водосховище набирали два роки. Тобто навіть побудова станції не означає автоматичну появу води, аби на ЗАЕС з’явилася можливість підживлювати басейни-охолоджувачі для безпечної експлуатації реакторів», – пояснив він.
За його словами, термін повернення ЗАЕС в енергосистему України має великий вплив на формування її майбутньої енергетичної стратегії, адже це найбільша атомна електростанція не лише в Україні, а й у Європі.
Серед інших, не менш важливих факторів, які ляжуть в основу майбутніх рішень, Бойко назвав обсяги робочих генерувальних одиниць, з якими Україна вийде з війни, у тому числі обсяг розподіленої генерації, яка буде активно розвиватися найближчі два-три роки та її частку в енергобалансі, економічні тренди повоєнної відбудови. Він додав, що в майбутньому Україні доведеться сформувати найбільш ефективний енергомікс виробництва електроенергії з врахуванням вищезазначених факторів і потреби в дотриманні міжнародних екологічних зобов’язань.
«Говорити про нашу майбутню енергетичну стратегію можна тоді, коли з’явиться достатньо інформації, якою можна буде оперувати, як вихідними даними, оскільки сьогодні ще має місце значний обсяг невизначеності», – резюмував він.
Бекграунд. Як повідомлялося, ЗАЕС окупована російськими військами з 4 березня 2022 року, вона не виробляє е/е з вересня 2022 року. Всі її 6 енергоблоків загальною потужністю понад 6 ГВт поступово виведені у стан холодного зупину. Живлення власних потреб станції здійснюється з енергосистеми України.
Окуповану Каховську ГЕС російські загарбники підірвали 6 червня 2023 року, що призвело до руйнування й осушення Каховського водосховища.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].