росія оголосила 99-річного ветерана дивізії «Галичина» Ярослава Гуньку в міжнародний розшук
Як стверджує російська прокуратура, їй вдалося добитися включення ветерана у список Інтерполу

Генеральна прокуратура рф оголосила в міжнародний розшук 99-річного Ярослава Гуньку, який боровся проти росіян під час Другої світової війни у лавах дивізії СС «Галичина».
У повідомленні, опублікованому в телеграм-каналі відомства, наголошується, що генпрокуратурі рф вдалося «добитися позитивного рішення» про включення Гуньки до бази даних Інтерполу.
Заочне звинувачення у нібито вбивстві не менше 500 мирних радянських громадян слідчий комітет рф висунув ветерану дивізії ще в жовтні 2023 року, після чого запросив його видачу в Канади, де зараз проживає чоловік.
Однак канадська влада відповіла москві відмовою, пославшись на відсутність двостороннього договору про екстрадицію.
22 вересня 2023 року під час засідання парламенту з нагоди візиту Зеленського до Канади спікер канадського парламенту Ентоні Рота привітав 98-річного ветерана СС «Галичина» Ярослава Гуньку й назвав його героєм, парламент привітав його оплесками.
Гуньку представили Зеленському як «ветерана, який боровся за незалежність України та проти росіян», проте пізніше з'ясувалося, що він служив добровольцем у дивізії СС «Галичина», створеної нацистами у 1943 році. Відповідно до рішення Нюрнберзького трибуналу всі особи, які перебували в СС, є воєнними злочинцями.
У результаті інциденту спікер парламенту Канади Ентоні Рот пішов у відставку, а прем'єр-міністр країни Джастін Трюдо, який аплодував ветерану СС поряд із Зеленським, публічно попросив вибачення.
Ярослав Гунька народився в березні 1925 року в селі Урмань, на той час Тернопільського воєводства Другої Польської Республіки. У віці 18 років він пішов добровольцем до 14 гренадерської дивізії Ваффен СС «Галичина». У 1944 році брав участь у бойових діях проти Червоної армії на Східному фронті. Після Другої світової війни спершу оселився у Великій Британії. У 1951 році одружився з Маргарет Енн Еджертон, з якою прожив усе життя. Через три роки після весілля подружжя емігрувало до Канади, оселившись у Торонто. Вони виховали двох синів – Мартіна та Пітера. Гунька працював в авіаційній промисловості та брав активну участь в українсько-канадській громаді. Нюрнберзький трибунал не визнав дивізію «Галичина» причетною до воєнних злочинів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].