Фінансові компанії та ломбарди наростили обсяги активів та основних видів послуг – НБУ
Попри зниження активів фінансового сектору на 12,3%, сегмент продовжує збільшувати обсяги наданих послуг, зокрема кредитування населення зросло на 5,3%

Небанківський фінансовий сектор України демонструє неоднорідну динаміку у ІІ кварталі 2024 року. Фінансові компанії та ломбарди показали зростання обсягів основних видів послуг, навіть на тлі загального скорочення активів на 12,3%. Натомість ринок кредитних спілок і страхування життя продовжує стикатися з низкою проблем, що обумовлюють скорочення їхніх активів та зменшення активності.
Про це йдеться в повідомленні НБУ.
Активи страховиків життя у ІІ кварталі 2024 року зросли на 4%, що демонструє певну стабілізацію цього сегменту. Водночас ризикові страховики зазнали скорочення активів на 1% через виключення низки компаній із реєстру. Попри це валові премії ризикового страхування зросли на 10% проти попереднього кварталу й перевищили рівень минулого року. Зростання спостерігалося як у роздрібному, так і корпоративному сегментах, що свідчить про відновлення попиту на страхові продукти. Також збільшився рівень страхових виплат: за останні чотири квартали він зріс з 36% до 40%.
Однак ситуація на ринку страхування життя залишається складною: премії в цьому сегменті скорочуються вже два квартали поспіль. У квітні – червні їх обсяги були на 15% вищими за аналогічний період минулого року, але це не змогло компенсувати тривалий спад. Виплати в цьому сегменті дещо зросли, що призвело до поступового підвищення рівня виплат у річному вимірі.
Кредитні спілки продовжують скорочувати свою присутність на ринку. У ІІ кварталі їхні активи зменшилися на 1%, а обсяг депозитів впав на 1%, додаткових пайових внесків – на 13%. Хоча кредитний портфель спілок практично не змінився, операційна ефективність продовжує знижуватися через високі адміністративні витрати. Чистий процентний дохід зріс на 2% за квартал, проте на річному рівні його обсяги все ще падають через скорочення кредитного портфеля та процентних ставок.
Однак, попри ці труднощі, кредитні спілки залишаються прибутковими завдяки допомозі від USAID та доходам від розформування резервів. Проте вісім спілок порушували нормативи достатності капіталу, що ставить під питання їхню подальшу діяльність на ринку.
Фінансові компанії продовжують демонструвати стійке зростання кредитування населення. Обсяг нових кредитів домогосподарствам збільшився на 5,3% у ІІ кварталі, хоча він усе ще не досяг рівня довоєнних показників. Натомість скорочення обсягів нових кредитів для бізнесу триває, що відображає загальну економічну нестабільність.
Операції лізингу показали значне зростання – майже на третину у ІІ кварталі, що свідчить про відновлення попиту на цей вид фінансових послуг. Також значно зросли факторингові операції – на 22,7%, що є найбільшим показником з початку війни. Особливо важливо, що вперше з початку повномасштабного вторгнення рф помітно збільшилися обсяги операцій із надання гарантій.
Ломбарди також продемонстрували позитивні результати: їхні активи та обсяги нових кредитів зросли, а сегмент загалом отримав прибуток за підсумками ІІ кварталу 2024 року.
У липні закінчився строк для приведення страховиками своєї діяльності у відповідність до нових регуляторних вимог Національного банку України. Більшість учасників ринку виконали ці вимоги, проте деякі компанії потребували додаткового погодження планів відновлення платоспроможності або фінансування. Компанії, що не впоралися із завданням, ризикують залишити ринок.
Ризики переважно стосуються малих установ, які не мають значного впливу на ринок загалом, але їхній вихід сприятиме загальному зміцненню сектору. Учасники ринку також готуються до переходу на нові форми звітності, які набудуть чинності з січня 2025 року.
Загалом, незважаючи на виклики, небанківський фінансовий сектор України продовжує адаптуватися до нових умов і зберігає потенціал для подальшого розвитку на тлі регуляторних змін та економічної нестабільності.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що в серпні ринок небанківських фінансових послуг зазнав змін: кількість учасників зменшилася з 963 до 946, тоді як кількість банків залишилася незмінною – 62.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].