Китайські патрульні кораблі вперше увійшли до Північного Льодовитого океану
Пекін демонструє спроби посилити вплив у Арктичному регіоні

Кораблі Берегової охорони КНР наприкінці вересня 2024 року вперше дісталися акваторії Берингового моря, яке вважається частиною басейну Північного Льодовитого океану. Це сталося в рамках спільного китайсько-російського патрулювання північної частини Тихого океану напередодні 75-річчя заснування КНР, яке відзначалося 1 жовтня.
Деякі подробиці цього спільного плавання оприлюднила Берегова охорона США, яка виявила групу кораблів прикордонної служби росії та берегової охорони Китаю, що здійснювали патрулювання в Беринговому морі минулої суботи, 28 вересня.
«Під час патрулювання морського кордону між США та росією в Беринговому морі екіпаж літака HC-130J Super Hercules з авіабази берегової охорони Кадьяк помітив два кораблі російської прикордонної служби та два кораблі Берегової охорони Китаю приблизно в 440 милях на південний захід від Острова Святого Лаврентія», – повідомила Берегова охорона США.
Група кораблів прямувала строєм у північно-східному напрямку, рухаючись у межах виключної економічної зони росії. «Це найбільша північна точка, де берегова охорона США спостерігала кораблі берегової охорони Китаю», – уточнило американське відомство.
Раніше про спільне китайсько-російське патрулювання північної частини Тихого океану повідомила Берегова охорона КНР. У ньому задіяні китайські патрульні кораблі Meishan і Xiushan, які прибули до російського порту Владивосток у середині вересня.
Місія спільного з’єднання розпочалася 21 вересня, його офіційна мета – інспектування акваторій щодо дотримання міжнародних норм рибного промислу відповідно до резолюції 46/215 Генеральної Асамблеї ООН та Конвенції про збереження та управління рибними ресурсами у відкритому морі північної частини Тихого океану.
У рамках патрулювання група кораблів дісталася акваторії Берингового моря. «Це перший випадок, коли судно берегової охорони Китаю увійшло в Північний Льодовитий океан. Це дозволило ефективно розширити діапазон навігації берегової охорони, всебічно перевірити здатність кораблів виконувати місії у незнайомих водах і забезпечити рішучу підтримку активній участі в міжнародному та регіональному управлінні океаном», – заявила Берегова охорона КНР.
Спільна місія демонструє спроби Китаю посилити вплив у Арктичному регіоні, а також перспективи активнішого використання росією та Китаєм потенціалу Арктичного судноплавного шляху, який являє собою вигідну альтернативу традиційним торговельним морським маршрутам між Європою та Південно-Східною Азією. «Ця нещодавня активність демонструє підвищений інтерес до Арктики з боку наших стратегічних конкурентів», – заявила контрадмірал Меган Дін, яка командує 17-м округом Берегової охорони США.
У вересні 2024 року росія та Китай провели військово-морські навчання, у яких було задіяно понад 10 кораблів і 30 літаків обох країн. Спільні маневри проходили в Японському та Охотському морях.
Бекграунд. Китай протягом багатьох років створював флот цивільних поромів і суден, які може використати під час вторгнення на Тайвань.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].