Німеччина закриє всі генконсульства Ірану у відповідь на страту громадянина ФРН
За словами експерта, уряд Німеччини виявив «шокуючу байдужість до життя свого громадянина»

Німеччина закриє всі генконсульства Ірану на її території у відповідь на страту громадянина ФРН та Ірану Джамшида Шармахда.
Джерело. Про це оголосила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, повідомляє Tagesschau.
Будуть закриті консульства у Франкфурті, Мюнхені та Гамбурзі. За даними Tagesschau, 32 співробітники консульств мають залишити Німеччину, якщо вони не мають німецького громадянства.
Посольство Ірану у Берліні продовжить працювати.
Шармахд мав подвійне громадянство Німеччини та Ірану. Він народився в Ірані і переїхав до Німеччини разом із батьком, коли йому було сім років. З 1995 року він мав також німецьке громадянство.
У серпні 2020 року іранські спецслужби викрали чоловіка під час ділової поїздки до Дубаї та доставили на територію ісламської республіки. З того часу він перебував у в'язниці і піддавався тортурам.
Іранська влада звинуватила його у причетності до вибуху у мечеті в Ширазі 12 квітня 2008 року, внаслідок чого загинули 14 людей і понад 200 отримали поранення. 2023 року Верховний суд Ірану засудив його до смертної кари, а 28 жовтня 2024-го вирок було виконано.
Після страти повіреного у справах Ірану викликали до МЗС Німеччини.
«Ми висловили рішучий протест проти дій іранського режиму і залишаємо за собою право вжити подальших заходів», – заявило відомство.
Донька Шармахда Газель, яка проживає в США, звинуватила Берлін і Вашингтон у тому, що вони покинули її батька «на всіх переговорах щодо звільнення заручників». Вона вимагала повернення тіла батька в США, щоб родичі могли з ним попрощатися.
Експертка з питань ісламізму Ребекка Шененбах та донька Шармахда Газель багато років виборювали його звільнення. За словами Шененбах, уряд Німеччини виявив «шокуючу байдужість до життя свого громадянина». Вона вважає, що замість дипломатичних заяв варто було запровадити конкретні заходи – такі, як заборона на посадку іранських літаків або висилання іранського посла.
«Це створило б основу для переговорів і водночас утримало б режим подальшого захоплення заручників», – вважає Шененбах.
Хоча уряд згадує про скоординовані дії з партнерами щодо ЄС, єдиної стратегії щодо порятунку заручників немає, зазначає експерт. При цьому іншим європейським країнам – таким, як Франція та Швеція – останнім часом вдалося звільнити своїх громадян з іранських в'язниць, тоді як Німеччина не змогла цього добитися.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].