Як набути фінансової автономії для закладів освіти
U-LEAD з Європою

Як набути фінансової автономії для закладів освіти

U-LEAD консультує щодо підготовки до змін в освітньому законодавстві

Як набути фінансової автономії для закладів освіти

Організація ефективної системи обліку та закупівель у школах громади передбачена змінами в законодавстві, зокрема в Порядку надання освітньої субвенції. Згідно зі змінами, з 2025 року фінансування загальної середньої освіти не здійснюють для закладів, де менше 45 учнів, а з 2026 року – де менше 60.

Консультації, як підготуватися до впровадження цих змін і зробити заклади освіти громади фінансово автономними, надає Програма «U-LEAD з Європою».

Такий консультаційний супровід, як повідомляє U-LEAD, уже отримала Смідинська громада Волинської області, яка за підтримки Програми U-LEAD розпочала фінансову автономізацію закладів освіти, оновлює системи обліку й закупівель. Це рішення є відповіддю на нові вимоги законодавства щодо фінансування шкіл і допоможе ефективно розподіляти ресурси, забезпечуючи якісні освітні послуги.

У громаді діють п’ять освітніх закладів, один з яких – опорний, два інші є філіями, а також дві гімназії – окремі юридичні особи, причому деякі з них – малокомплектні.

За словами керівника місцевого Регіонального офісу U-LEAD Анатолія Пархом’юка, щоб надати керівникам Смідинської громади чітке уявлення про подальші дії, U-LEAD організувала низку заходів. Серед них: навчальна поїздка до громад Рівненщини, які поділилися практичними аспектами фінансової автономії закладів освіти; тематичні консультації, на яких радники U-LEAD та запрошений експерт Сергій Дятленко надали поради щодо оптимізації мережі шкіл і відповідності законодавчим вимогам.

Крім того, у співпраці з Управлінням Державної служби якості освіти Волинської області, Регіональний офіс U-LEAD провів кілька інформаційних сесій на тему якості освіти. Це допомогло громаді прийняти рішення про проведення інституційного аудиту в місцевих школах, аби отримати незалежну оцінку управлінських процесів.

«Смідинська громада стала першою в Україні, що самостійно ініціювала аудит у закладах освіти, засновником яких вона є. Це важливий крок для визначення реального стану речей і подальшого розвитку освіти у громаді», – зазначив Анатолій Пархом’юк.

Наразі у громаді триває обговорення проєктів рішень щодо оптимізації освітньої мережі. За результатами ухвалених рішень планується створити оптимізовану мережу, що відповідатиме вимогам законодавства та дозволить забезпечити фінансову автономію, зберігаючи при цьому високий рівень якості освіти й економію місцевих ресурсів, повідомила голова Смідинської громади Оксана Піцик.

Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло