Розслідування: чиновники часів Януковича намагалися продати останні українські бомбардувальники на eBay
Тодішній міністр оборони Михайло Єжель мотивував це «скороченням і реформуванням Збройних сил України»

У розслідуванні Радіо Свобода названо українських чиновників, які погодили продаж найважливішої військової техніки України, зокрема двох стратегічних бомбардувальників Ту-95МС.
Ці літаки, які колись були частиною арсеналу України, були продані в рамках так званої «програми з відчуження військових активів» у 2011 році, в програму також входили різні винищувачі, гелікоптери і танки.
У 2014 році один із бомбардувальників з'явився на онлайн-аукціоні eBay за ціною $3 млн.
Однак після розголосу в ЗМІ цей слот було видалено.
Раніше розслідування показало, що бомбардувальники були продані приватній фірмі всього за $250 000 кожен за нез’ясованих обставин.
Схвалення продажу бомбардувальників Ту-95МС було ініційовано кількома високопосадовцями, серед них, зокрема:
Віктор Балога, тодішній міністр з питань надзвичайних ситуацій, нині народний депутат України.
Інна Ємельянова, екс-заступниця міністра юстиції, яка в 2014 році була в списках на люстрацію, але нині член Комісії з питань правової реформи при Президентові України.
Тодішній голова комісії з реорганізації Мінекономіки Валерій Мунтян, який згодом отримав російське громадянство і став працювати в російського держбанку «Внешэкономбанк».
Остаточне рішення про продаж було оформлено урядом тодішнього прем’єр-міністра Миколи Азарова в серпні 2011 року.
Проект продажу військових активів представив тодішній міністр оборони Михайло Єжель, мотивуючи це «скороченням і реформуванням Збройних сил України».
Крім бомбардувальників, до списку увійшли літаки МіГ-29, Су-24 і Су-25, вертольоти Мі-8, танки, артилерія.
Наразі Єжель перебуває в розшуку українською владою та ймовірно проживає в Білорусі.
Подальше розслідування «Радіо Свобода» розповідає про угоду 1999 року між Україною та росією, підписану тодішніми прем’єр-міністрами Валерієм Пустовойтенком та владіміром путіним, яка передала росії 11 бомбардувальників і крилаті ракети в обмін на списання боргу.
Критики, зокрема правознавці, стверджують, що це було порушенням Конституції України, оскільки передача пройшла без схвалення парламенту.
Повідомляється, що зараз ця техніка використовується російськими військовими.
Державне бюро розслідувань (ДБР) у 2015 році порушило справу щодо включення бомбардувальників до переліку проданих активів.
Двигуни цих бомбардувальників були вилучені та незаконно вивезені до росії для використання у російських ВПС.
Однак, як пише видання, справа залишається нерозкритою через відсутність основних підозрюваних, зокрема екс-міністра оборони Єжеля.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].