Громади є наріжним елементом демократії. Чому ЄС акцентує допомогу Україні саме на підтримці місцевого самоврядування
Як працює перший український інструмент підготовки муніципальних проєктів, який впроваджує U-LEAD

У Києві 4 грудня почала роботу конференція про відбудову громад в Україні, під час якої міжнародні донори та представники територіальних громад обмінюються практичним досвідом щодо ідентифікації й фінансування муніципальних інвестиційних проєктів. Захід організований Програмою «U-LEAD з Європою», яка з 2022 року впроваджує перший український інструмент підготовки муніципальних проєктів (ІПП).
ІПП ґрунтується на багаторічній відданості U-LEAD українському місцевому самоврядуванню та використовує більш ніж 8-річний досвід роботи з громадами та для них. Інструмент включає заходи з розбудови спроможності, інтенсивні консультації експертів, підготовку проєктної, технічної та тендерної документації кваліфікованими, сертифікованими українськими інженерами, підготовку заявок і реєстрацію на платформі DREAM.
«Програма «U-LEAD з Європою» була піонером у запровадженні Інструменту підготовки проєктів. Завдяки йому ми наразі маємо 25 гендерно чутливих ініціатив, готових до фінансування, – відкрив захід Штефан Шльойнінг, керівник програм співпраці Представництва ЄС в Україні. – Потреба у відновленні є величезним викликом, але початком цього процесу мають стати саме конкретні проєкти на місцевому рівні».
Крім того, представник ЄС окремо відзначив напрямок підтримки в пошуку джерел фінансування для проєктів громад.
«У реалізації цих проєктів Європейський Союз та наші партнери готові також надавати допомогу – Світовий банк, ООН, ЄБРР. Розвивається Програма «U-LEAD з Європою» – до чотирьох країн-учасниць найближчим часом долучиться Франція», – розповів він.
У роботі конференції взяли участь також представники уряду.
«Наступний рік дасть громадам нові інструменти для відновлення. Зокрема, хочу анонсувати відновлення роботи Державного фонду регіонального розвитку, – під час свого виступу розповів Олексій Рябикін, заступник міністра в Міністерстві розвитку громад та територій України. – Це – лише один з інструментів, але він вкотре нагадує, що наше відновлення має відбуватися згідно з чіткими та зрозумілими планами».
Також заступник міністра розповів про нову урядову ініціативу, в рамках якої незабаром у різних регіонах України будуть проведені близько 10 стратегічних сесій із представниками громад. Команда уряду візьме участь у сесіях разом з експертами-економістами, архітекторами, містобудівельниками та фахівцями регіонального розвитку. Ці команди покликані допомогти громадам скоректувати й уточнити плани, розставити акценти.
Наразі ж 20 постраждалих від війни громад з усієї України підготували 25 готових до фінансування проєктів (з 260 заявок) загальною інвестиційною вартістю понад 140 млн євро. Загалом понад пів мільйона українців мають користь від відновлення надання послуг у ключових муніципальних секторах: поводження з відходами, водопостачання та водовідведення, транспорт, освіта та охорона здоров’я.
«Ми створили цей інструмент підготовки проєктів у 2022 році та почали його реалізацію в жовтні того ж року. Ми вклали в нього кілька років попереднього досвіду роботи з громадами, – взяв участь в обговоренні Бастіан Файгель, директор Програми «U-LEAD з Європою». – Ніхто не казав, що це буде легко, але ніхто не казав, наскільки важко це буде. Проте ми незмінні у своїй підтримці українських громад, які показали себе наріжним елементом демократії в Україні».
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. Цьогоріч «U-LEAD з Європою» підтримала розробку проєктно-кошторисної документації для реалізації 25 проєктів відбудови.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].