Припинення Україною транзиту російського газу майже не вплине на ціни в ЄС – Bloomberg
Дія угоди між «Газпромом» і «Нафтогазом» про транзит російського газу в Європу закінчується 31 грудня 2024 року

За оцінкою Європейської комісії, припинення транзиту російського природного газу Україною з 1 січня 2025 року майже не вплине на європейські ціни.
Про це пише Bloomberg.
Припинення дії угоди між Україною і росією вже було враховано на європейських газових ринках. Регіон зможе знайти альтернативні постачання, повідомляється в аналізі виконавчої влади ЄС, з яким ознайомилося агентство Bloomberg.
Аналіз підготували для того, щоб заспокоїти країни-члени та ринки напередодні закінчення терміну дії договору.
Зазначається, що хоча європейські ціни на паливо далекі від пікових значень, досягнутих під час кризи 2022 року, завдяки збільшенню імпорту зрідженого природного газу, який замінив більшу частину російських постачань, вони все ще високі, і багато домогосподарств та підприємств борються з високими рахунками.
На початку цього місяця базові ф'ючерси на газ на континенті досягли найвищих рівнів за рік, оскільки баланс на ринку залишається крихким, і навіть невеликі збої викликають нервозність.
У документі комісії, який наразі не опублікований, повідомляється: «З огляду на те, що у світі щорічно виробляється понад 500 млрд кубометрів ЗПГ, заміна близько 14 млрд кубометрів російського газу, що йде транзитом через Україну, має мати незначний вплив на ціни на природний газ у ЄС. Можна вважати, що припинення дії транзитної угоди було враховано в зимових цінах на газ».
Як пише Bloomberg, ЄС уже давно стверджує, що країни-члени, які продовжують імпортувати російський газ українським маршрутом – насамперед Австрія і Словаччина – можуть обійтися без цих постачань. Комісія заявила, що не вступатиме в переговори про збереження цього маршруту. Проте покупці газу зі Словаччини та Угорщини продовжують перемовини про збереження постачань газу після закінчення терміну дії транзитної угоди, причому пропозиція передбачає обмін між Азербайджаном і рф.
Зазначається, що занепокоєння з приводу російських потоків посилило нещодавнє зростання цін на газовому ринку Європи. До цього додалися проблеми з постачаннями на тлі швидкого виснаження запасів у ЄС, які вперше з часів енергетичної кризи стали нижчими за середній п'ятирічний рівень, пише агентство.
Комісія заявила, що із серпня 2022 року держави-члени змогли скоротити попит на газ на 18% в порівнянні із середнім показником за попередні п'ять років. США також мають намір ввести нові потужності з виробництва ЗПГ протягом наступних двох років, і ці постачання можуть допомогти ЄС впоратися з будь-якими перебоями.
«Найреалістичнішим сценарієм є припинення дії транзитної угоди і припинення постачання російського газу через Україну. ЄС «добре підготовлений», – резюмується в документі.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ухвалила проєкт постанови про встановлення нових тарифів на транспортування природного газу для ТОВ «Оператор ГТС України» на 2025–2029 роки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].