Міжнародний комітет закликав Зеленського припинити залякування ЗМІ і забезпечити свободу преси

Міжнародний комітет закликав Зеленського припинити залякування ЗМІ і забезпечити свободу преси

CPJ розкритикувала законопроект №10242, який передбачає посилення кримінального покарання за журналістські розслідування

Міжнародний комітет закликав Зеленського припинити залякування ЗМІ і забезпечити свободу преси
фото Shutterstock

Комітет захисту журналістів (CPJ) 19 грудня закликав президента Володимира Зеленського забезпечити свободу преси в Україні та притягнути до відповідальності тих, хто залякує журналістів.

Відповідну заяву опубліковано на сайті комітету за підписом директорки комітету Джоді Ґінзберґ, передає  «Детектор Медіа».

В комітеті зростає стурбованість щодо дій уряду, йдеться в листі, які перешкоджають роботі ЗМІ, включно з виданням «Українська правда». У листі вказано, що Комітет розуміє необхідність певних обмежень доступу журналістів до інформації чи територій під час війни.

«Водночас ми дедалі більше стурбовані сигналами, які свідчать про необґрунтовані спроби українського уряду контролювати ЗМІ та перешкоджати журналістським розслідуванням. За останній рік наші дослідження та обговорення з місцевими журналістами виявили низку безпідставних обмежень та інших втручань, що стримують діяльність вільної преси й, зрештою, завдають шкоди демократії, яку ви прагнете захищати», – йдеться у листі.

У листі згадується про заяви редакції «Українська правда» про тиск з боку Офісу президента, зокрема заборони силовикам і чиновникам спілкуватися з журналістами видання з боку радника президента Дмитра Литвина.

Організація також розкритикувала запропонований у Верховній Раді законопроект №10242, який передбачає посилення кримінального покарання за оприлюднення інформації з публічних баз під час воєнного стану, заявивши, що це загрожує журналістським розслідуванням.

У листі також згадується, що кілька українських журналістів-розслідувачів зазнали стеження та залякування з боку посадовців через свою професійну діяльність. Крім того, журналісти повідомляли Комітету у 2023 році, що їх допитували в СБУ і тиснули, змушуючи дотримуватися певних підходів у своїх репортажах.

Крім того, пише Комітет, до цього часу ніхто не поніс відповідальності за залякування журналіста-розслідувача Юрія Ніколова у січні, не було оприлюднено результатів розслідувань щодо стеження за журналістом Bihus.info чи щодо спроби вручення повістки журналісту-розслідувачу Євгенію Шульгату.

«Прямий тиск на незалежні медіа або мовчазний дозвіл на безкарність тих, хто їх залякує, стане суттєвим кроком назад у реалізації європейських прагнень України.

Як людина, віддана захисту міжнародного авторитету України, ми закликаємо Вас вжити негайних заходів для припинення стеження, переслідування чи залякування журналістів з боку українських урядовців. Ми також просимо забезпечити притягнення до відповідальності всіх, хто діяв з метою послаблення свободи преси в Україні», – підсумувала директорка CPJ.

Бекграунд. Нагадаємо, після розслідування журналістів у Головному сервісному центрі МВС замінять управлінців і проведуть службову перевірку.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло