«Український Трамп»: бізнесмен Тарасов може опинитися в центрі слухань у Конгресі США щодо корупції в Україні
Власник I&U Group найняв лобістів у США для просування теми, що українські посадовці переслідують бізнесменів

Як тільки республіканці візьмуть під свій контроль Білий дім, Палату представників і Сенат, у Конгресі відбудуться слухання щодо корупції в Україні, пише Kyiv Post в ексклюзивному матеріалі з посиланням на одного з інсайдерів у Вашингтоні.
Нещодавні заяви обраного президента Дональда Трампа про підтримку України після його зустрічі з президентом Володимиром Зеленським у Парижі створили відчуття оптимізму щодо подальшої допомоги США Україні. Проте деякі інсайдери в Республіканській партії не настільки впевнені, що для Києва все буде добре.
«Я був у Конгресі минулого тижня і почув багато занепокоєння щодо корупції в Україні», – зізнається Стівен Мур, конгресмен-республіканець, якого Politico називає «людиною Республіканської партії в Києві».
«Республіканці хочуть допомогти Україні перемогти, але вони також хочуть бачити повну звітність за кожен долар, відправлений США», – каже він.
За його словами, у Конгресі готують безліч слухань, на яких перевірятиметься використання американської допомоги, і, «якщо українці не зможуть відповісти на ці питання, республіканці не будуть поблажливими».
«Україна – це найкорумпованіша країна, про яку хто-небудь чув... Смішно сподіватися, що фінансування тепер використовується краще, ніж раніше», – каже конгресмен-республіканець Метт Розендейл.
Одним із резонансних прикладів став випадок з українською компанією I&U Group, коли українські чиновники нібито намагалися захопити активи цієї компанії, закладені в Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Лобіст Артур Естопінан стверджує, що це викликало шок у американських законодавців: «Українські високопосадовці вимагають гроші в бізнесменів, і це підриває довіру до України».
Артур Естопінан, засновник відомої лобістської компанії у Вашингтоні Patriot Strategies, нині представляє інтереси українського бізнесмена Сергія Тарасова, власника сільськогосподарської компанії I&U Group.
Сергій Тарасов, слід зазначити, вже понад рік перебуває в розшуку в Україні. Найняті ним лобісти в США мають розповідати американцям про корупцію та свавілля можновладців в Україні, пише Forbes.
Лобісти мають доносити в США занепокоєння Тарасова корупцією в українському уряді та здирництвом в Україні, свідчать дані звіту лобістів перед Мін'юстом США.
19 листопада цього року Сергій Тарасов підписав угоду з лобістською компанією Patriot Strategies. Контракт діє два місяці – до 19 січня 2025-го. Ціна послуг – $54 000 за два місяці.
«Зокрема, лобісти Patriot Strategies будуть поширювати інформаційні матеріали, які повʼязані із «занепокоєнням Тарасова щодо корупції в українському уряді та здирництва з українських приватних корпорацій».
Серед завдань у списку є й організація зустрічей з американськими високопосадовцями з обох партій та сприяння появі статей у великих медіа, йдеться у звіті.

Patriot Strategies позиціонує себе як фірма з управління зв'язками з громадськістю. Має головний офіс у Вашингтоні, представництва в шести великих містах США, а також Лондоні, Парижі, Брюсселі та Гонконгу.
Forbes зазначає, що I&U Group належить близько 50 000 га землі в Кіровоградській області. Фокус агрокомпанії – цукор. Щорічно виробляє близько 30 000 тонн (у цьому сезоні через спеку виробництво знизилося до 20 000 тонн). До групи входять 85 компаній, зокрема ТОВ «Новомиргородський цукор» із потужністю виробництва 30 000 – 35 000 тонн на рік.
Правоохоронці вважають I&U Group причетною до незаконного привласнення державних с/г земель за змовою з чиновниками «Держгеокадастру», йдеться в судовій справі.
«Досудовим розслідуванням встановлено, що в 2015–2021 роках зазначені особи отримали від імені підставних осіб не менше 7600 довіреностей на право безоплатного отримання та подальшого продажу земельних ділянок с\г призначення», – зазначається в ухвалі суду від 14 грудня 2023 року.
Сергій Тарасов перебуває у розшуку СБУ з 10 січня 2024 року. Йому інкримінують порушення чотирьох статей ККУ, серед яких шахрайство, привласнення майна, відмивання доходів і незаконне поводження зі зброєю.
Американський лобіст Артур Естопінан каже, що, коли нещодавно стало відомо, що він представляє інтереси Сергія Тарасова, який стверджує, що «українські вищі посадовці» переслідують його в рамках змови з метою викрадення його с\г компанії I&U Group, «потік інших українських бізнесменів почав звертатися до мене», розповідаючи подібні історії та шукаючи його допомоги.
Як пише Kyiv Post, справа з I&U Group може мати ширші наслідки для майбутнього України, оскільки компанія є одержувачем кредитів від ЄБРР, це означає, що активи, якими нібито намагаються заволодіти підтримувані українським урядом рейдери, є «майном, переданим у заставу ЄБРР», згідно із заявами ЄБРР в українському суді. Також подається скарга до Європейської конвенції з прав людини.
Навіть для України, якій не чужі примусові поглинання, справа I&U є надзвичайно нахабною, пише видання, оскільки не лише активи компанії закладені в міжнародному банку, який інвестував понад 4,5 млрд євро в Україну з початку війни, а ще й син ображеного бізнесмена є депутатом Верховної Ради від партії влади (син Тарасова Олег Тарасов є чинним народним депутатом від фракції «Слуга народу»).
Естопінан каже, що більш ніж 100 офісів Конгресу, з якими він спілкувався, «у шоці» від того, що «українські чиновники знищують українських бізнесменів».
«Американці добре вміють виявляти незаконне переслідування», – стверджує Естопінан.
У США «успішних бізнесменів, наприклад, президента Трампа», «переслідували без доказів протиправних дій», що, за словами Естопінана, є ідеальною аналогією з його власним клієнтом.
«Тому ось чому я називаю пана Тарасова «українським Трампом» – є багато подібностей», і саме тому, вважає він, інтерес до української корупції так швидко зростає в Конгресі.
«Якщо більше людей дізнаються про таку кричущу корупцію, це призведе до подальших розслідувань і навіть до слухань у Конгресі», – каже колишній керівник апарату голови комітету Палати представників із закордонних справ.
Хоча дата таких слухань наразі під питанням, конгресмен Стів Мур каже, що є дещо, що «ми знаємо напевно»: «Ця ще одна резонансна корупційна справа може перебити допомогу США Україні на роки».
Бекграунд. Нагадаємо: днями стало відомо, що координація допомоги Києву перейшла від США до НАТО. Дипломати, однак, визнають, що передача повноважень до НАТО може мати обмежений ефект, оскільки альянс все одно залежить від США.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].