В Україні вперше побували російські правозахисники для дослідження воєнних злочинів армії рф
Багато місцевих жителів, навіть знаючи російську, принципово спілкувалися з ними українською, пише ВВС

Російські правозахисники відвідали Україну з першою місією після початку повномасштабного вторгнення до України. Місцеві жителі розповіли їм про ймовірні воєнні злочини, передає ВВС.
У моніторинговій місії, що відбулася у січні 2025 року, взяли участь представники Центру захисту прав людини «Меморіал» Олег Орлов, який минулого року влітку вийшов з російської колонії в рамках масштабного обміну в'язнями, і правозахисники Наталія Мороз і Владімір Малихин.
Як розповіли представники «Меморіалу» журналістам, за підсумками поїздки вони дійшли висновку, що в Україні російська армія користувалася тими самими методами, які застосовувала під час воєн у Чечні та Сирії – її вони описали як «систему державного терору».
Серед порушень, інформацію про які зібрали правозахисники, – невибіркові удари по цивільних об'єктах, викрадення, тортури, страти.
Організувати поїздку допомогла Харківська правозахисна група. Це перший такий візит до України правозахисників із росії з лютого 2022 року. Про нього вони розповіли на прес-конференції у Берліні.
Групі «Меморіалу» вдалося побувати в кількох українських регіонах, у тому числі на територіях, що були під тимчасовою російською окупацією.
Правозахисники спілкувалися з місцевими жителями (деякі з них зазнали так званої «фільтрації») та колишніми військовополоненими, які утримувалися на території росії.
За словами Морозової, деякі жителі, навіть знаючи російську мову, принципово спілкувалися з правозахисниками лише українською, проте говорити погоджувалися усі. Про це сказав Орлов.
Він розповів, як під час поїздки група поспілкувалася з жінкою, у якої, за її словами, під час російської окупації викрали чоловіка і вбили після тортур.
«Я бачив, що їй було тяжко. Але вона з нами розмовляла. Коли ми розсталися, вона сказала: Я цього ніколи не пробачу» – поділився Орлов.
За підсумками поїздки правозахисники підготують доповідь, а всю інформацію про зафіксовані злочини передадуть українській стороні.
Бекграунд. Між тим, нагадаємо, The Telegraph писала, що США можуть відмовитися від кримінального переслідування росії за військові злочини в Україні.
Представники Сполучених Штатів відмовилися назвати росію агресором на зустрічі Core Group – групи країн, які готують спецтрибунал для путіна.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].