Der Spiegel: українська влада ставить під загрозу вступ України до Євросоюзу
«ЄС відчайдушно хоче допомогти Україні. Але він не може продовжувати перераховувати гроші, якщо країна розвивається у неправильному напрямку», – попередив євродепутат

Обмеження Україною незалежності двох антикорупційних органів у вівторок викликало різку критику в Євросоюзі, пише німецьке видання Der Spiegel.
Депутат Європарламенту від партії «Зелені» Даніель Фройнд вважає це серйозним ударом по боротьбі з корупцією в Україні та загрозою для процесу вступу до ЄС.
У вівторок він саме перебував у Києві з невеликою делегацією Європарламенту , коли цей закон було проголосовано в парламенті та підписано президентом Володимиром Зеленським вже за кілька годин.
«Це відверте порушення довіри, – сказав Фройнд виданню. – Таким підходом український уряд ставить під загрозу процес вступу до ЄС».
Він також вважає, що це спричинить проблему в допомозі ЄС Україні. Згідно з планом, Український фонд ЄС має намір надати Україні 50 млрд євро до 2027 року.
«Сорок відсотків державних коштів України надходить з ЄС», – сказав Фройнд.
У вівторок парламент у Києві ухвалив закон, який пізніше підписав Зеленський, за яким НАБУ і САП підпорядковуються Генеральному прокурору, якого, у свою чергу, призначає Зеленський.
За даними «Центру протидії корупції», закон робить антикорупційні органи неактуальними, оскільки Генеральний прокурор «припинить розслідувати діяльність усіх друзів» президента Зеленського, пише Der Spiegel.
Нещодавно реформи, потрібні для вступу до ЄС, зайшли в глухий кут – через це транші фінансової допомоги не можуть бути перераховані, сказав депутат Європарламенту Фройнд.
«ЄС відчайдушно хоче допомогти Україні. Але він не може продовжувати перераховувати гроші, якщо країна розвивається у неправильному напрямку», – попередив він.
Депутат Європарламенту від ХДС Ніклас Гербст, який також був у складі делегації як голова Комітету бюджетного контролю ЄС, також розкритикував дії української влади.
«Як друзі України, ми глибоко стурбовані», – сказав Гербст.
«Саме тому, що ми хочемо продовжувати надавати підтримку і тому, що ми хочемо, щоб гроші від ЄС дійсно надходили, ми не згодні з цим кроком».
Він застеріг, що такий підхід грає на руку кремлівським пропагандистам: «Україна досягла значного прогресу; вона повинна продовжувати цей курс».
Девід МакАллістер, голова Комітету ЄП у закордонних справах, заявив Der Spiegel, що такий підхід «піднімає серйозні питання щодо незалежності центральних антикорупційних інституцій».
Незалежні органи нагляду – це не технічна примітка, а наріжний камінь верховенства права, а отже, фундаментальна передумова європейської інтеграції України, наголосив він.
Депутат Європарламенту від Вільної демократичної партії Моріц Кернер також різко розкритикував цей крок.
«Без незалежних зусиль боротьби з корупцією для України немає місця в ЄС, – сказав він Der Spiegel. Зеленському терміново потрібно було скасувати закон».
«Будь-хто, хто хоче вступити до ЄС, не повинен боятися незалежних розслідувань», – додав він.
Бекграунд. Як повідомлялося, в Організації економічного співробітництва та розвитку попередили Київ про те, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та фінансування відновлення.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].