Податок на виведений капітал: чого потребує бізнес

Податок на виведений капітал: чого потребує бізнес

І яким чином цей податок полегшить життя підприємцям

Податок на виведений капітал: чого потребує бізнес
Фото прес-центр НБУ

14 червня 2017 року відбулася фінальна зустріч робочої групи по законопроекту щодо податку на виведений капітал. Мінфін разом з бізнесом, експертами та народними депутатами напрацювали текст законопроекту щодо податку на виведений капітал, який планується запровадити замість податку на прибуток. 

Уперше податок на виведений капітал був представлений в законопроекті №3357. Найважливішим досягненням було рішення Національної ради реформ про те, що до 1 липня 2017 року Кабмін повинен внести новий законопроект до парламенту.

Уже два роки поспіль Верховна Рада приймає кардинальні податкові зміни перед самим Новим роком, що паралізує бізнес на місяць. Це жахливо, коли 28 грудня приймаються рішучі зміни, за якими бізнес має жити вже через три дні.

Отже, що таке податок на виведений капітал і чому він такий важливий? Та система оподаткування прибутку підприємств, що є зараз – украй неефективна і корупційна. Щоб усунути корупцію в цьому питанні, недостатньо поміняти людей в податковій – потрібно міняти комплексний підхід до самого податку.

Як оподаткування відбувається зараз? Підприємство отримує за період (квартал або рік) дохід, при цьому зазнавши витрат. Різниця між доходом і витратами – є прибуток, з якого потрібно заплатити податок у розмірі 18%. На сплату цього податку держава виділяє нам 10 днів після кінцевої дати для здачі звіту. Якщо підприємство здає квартальну звітність (у разі отримання 20 млн грн доходу за попередній рік) – звіт потрібно здати протягом 40 днів після кварталу. Якщо ж річний звіт (для підприємств з оборотом до 20 млн грн) – 60 днів, а саме до 1 березня, тобто з урахуванням «короткого» січня навіть менше 60 днів.

Де виникають проблеми? Проблеми виникають у тому, як саме трактувати «витрати» підприємства. Наприклад, чи можна відносити до витрат підприємства питну воду, яку ми всі купуємо в кулерах? Декілька років тому податкова перевірка вирішила, що ні, бо в крані і так є вода, отже навіщо витрачатися на воду.

Крім цього, податкова інспекція при перевірці може вирішити, що документів, які ви підписали зі своїм постачальником, недостатньо, і захоче визнати угоду безтоварною, тобто такою, якої не було. Усе це призводить до того, що ваші витрати зменшуються і збільшується прибуток, а отже – і податок, який потрібно заплатити.

Проблеми податкова знаходить усюди – у відображенні руху товару, складанні документів і підписах на документах, у неправильності відображення операцій по проводках і сотні інших дрібних порушень, які є дуже незначними і за які підприємець, що головне, несе відповідальність сам. Адже підприємець робить максимум для отримання свого доходу, і він робитиме тільки головне для цього сам, інше, у вигляді відмінних вимог податкової – це тільки спроба стягнути з бізнесу більше податків.

У податкових органів йде неприпустимо багато часу на перевірки підприємств, а у бізнесу витрачається така ж кількість часу на роботу з податковою в ході перевірки. Це сотні тисяч годин робочого часу, за які можна було створити новий продукт і додати декілька відсотків зростання до ВВП країни.

Загалом, що таке прибуток? Прибуток – це мета існування підприємця, це спроба в поточному стані вгадати потреби ринку в майбутньому і підготувати затребуваний товар, який зможе бути проданий, з метою отримати прибуток. Іншими словами, засновник, коли створює якийсь бізнес і бере на себе всі пов'язані з цим ризики, має на меті одержання прибутку.

Податок на прибуток в поточній редакції забирає у підприємця частину прибутку відразу після звітного періоду. Питання – чому? Чому держава забирає частину наших грошей раніше, ніж засновник?

Саме у відповідь на подібне питання і приходить на допомогу Податок на виведений капітал (ПнВК). Суть його в тому, що податок у бюджет з отриманого підприємцем прибутку повинен сплачуватися тоді і тільки тоді, коли засновник отримує дивіденди.

У чому корінь проблеми та шлях її вирішення? Якщо бізнес реінвестує гроші у свою справу, чи має він сплачувати податок? Адже засновники не отримують свою частину – вони хочуть збільшити бізнес і знову інвестувати отриману додаткову вартість?

На тлі цього неподобства бізнес України у своїй фінансовій звітності накопичив трильйони збитків. Унікальність моделі ПнВК у тому, що вона не оперує такими поняттями, як доходи, витрати, прибуток і збитки. Модель використовує касовий метод і оподаткування операцій, а не їхній результат. Бізнес отримує відкладену сплату податку на прибуток до моменту виведення коштів з бізнесу. Держава отримує бонус у вигляді простішого адміністрування і відходу від проблеми з накопиченням збитків.

Які основні новації та нюанси процесу оподаткування?

  1. Планується підняття порогу для реєстрації платником ПДВ з 1 млн до 3 млн грн.
  2. Ставка податку ПнВК була збережена на рівні 15% для дивідендів і 20% для прирівняних платежів, 5% для відсотків.
  3. Податок на репатріацію не застосовується до виплат, які здійснює платник ПнВК на користь нерезидента. Це істотно спрощує питання адміністрування для платників і податкової.
  4. Оподаткування операцій, що здійснюються з неплатниками ПнВК, найголовніше, з єдиноподатниками – є нюанси. Робоча група розглядала безліч різних варіантів. Від правила «звичайних цін» відмовилися. Головна логіка, яка була збережена: проблемні питання єдиного податку та його взаємодії з загальною системою не повинні вирішуватися за рахунок ПнВК. Проблеми зловживання єдиним податком потрібно вирішувати в єдиному податку, в окремих законопроектах.
  5. У трансферному ціноутворенні прибрали бар'єр у 150 млн грн, тому що бізнес дробив суми і уникав ТЦУ. Залишився контроль над операціями понад 10 млн грн у низькоподаткових юрисдикціях і з пов'язаними особами.
  6. Підприємці повинні ознайомитися зі списком платежів, які прирівнюються до дивідендів: покупка товарів і послуг у пов'язаних осіб на єдиному податку, виплата роялті в деяких випадках, виплати у межах договорів страхування, неповернута фінансова допомога неплатнику ПнВК і декілька інших. Детально можна подивитися в інфнографіці від Мінфіну.
  7. Дивіденди, що виплачуються за 2013–2017 рік, не підпадають під ПнВК у межах раніше сплаченого податку на прибуток.
  8. Звітність ПнВК передбачається квартальна, і, можливо, лише в тих випадках, якщо є операція, яка є об'єктом оподаткування ПнВК.
Податок на виведений капітал: чого потребує бізнес
Податок на виведений капітал: чого потребує бізнес
Податок на виведений капітал: чого потребує бізнес

ПнВК спрямований на створення умов для виходу бізнесу з тіні й зміцнення інвестиційної привабливості. ПнВК був розроблений бізнесом для бізнесу – і це дуже важливо. У парламенті законопроект може бути змінений не в найкращий бік. За цим потрібно стежити і контролювати.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті