Уроки Ілона Маска: за межами можливого

Уроки Ілона Маска: за межами можливого

Урок №2 – про роботу з персоналом, антикризовий алгоритм і ціну помилок

Этот материал также доступен на русском языке
Уроки Ілона Маска: за межами можливого
Фото Getty Images / Global Images Ukraine

Ілон Маск впроваджує інновації не тільки на ринку високих технологій, але і в те, як бізнес мислить і діє, про що мріє команда. Свою мільярдну імперію він створює методом проб і помилок. Його досвід може стати в пригоді найамбітнішим бізнес-лідерам. Розглянемо його підходи до роботи з персоналом, методики подолання криз і фінансову політику.  Першу частину матеріалу під назвою «Уроки Ілона Маска: від економіки зростання до економіки ефективності» читайте за посиланням.

Ненормований робочий день

HR-підхід Маска вельми екстравагантний: він орієнтується насамперед на пошук людей, які цікавляться роботою в Tesla чи SpaceX не через високу зарплату або рядки в резюме, а через бажання змінювати світ. Робота в компаніях Маска не відрізняється нормованим робочим днем: сам Ілон може працювати 18, 20 або навіть 22 години на добу, чого очікує і від своїх підлеглих. І найдивніше  то, що співробітники компаній згодні з таким графіком, і легко погоджуються на понаднормову роботу. Те, що навряд чи можливе у звичайному бізнесі, легко можна реалізувати в компаніях Маска.

Криза може бути трампліном

Кейс SpaceX. На початку березня 2016 року під час виведення на орбіту супутника SES-9 SpaceX не вдалося посадити ракету-носій на платформу. Вона не збереглася для наступного запуску. До цього компанії вдавалося повернути ракету на платформу лише один раз проти чотирьох невдалих приземлень. Це істотно позначилося на вартості наступних запусків. Крім того, в червні 2015-го ракета Falcon 9 вибухнула в повітрі. У вересні 2016-го ракета вибухнула разом із супутником вартістю в $200 млн. Усіх цих помилок можна було б уникнути завдяки більш точним розрахунками і більш ретельному контролю якості. Проте, компанія знайшла в собі сили розібратися у власних невдачах, і в 2017 році зробила вже 10 вдалих запусків і посадок.

Кейс Tesla. У 2007 році компанія Tesla була на порозі серійного виробництва свого першого електрокара Tesla Roadster. За попередніми розрахунками, витрати на розробку електрокара оцінили в $68 000, продавати його збиралися по $85 000. У той час як Tesla могла добре зекономити на заробітній платі за рахунок того, що наймала вчорашніх випускників Стенфорда, компанія непомірно багато витрачала на матеріали і обладнання. Не дивлячись на те що це був не звичайний стартап, де плутанина в розрахунках – справа звична, підходи у виробництві автомобілів були обрані саме стартапівські: не був налагоджений чіткий облік витратних матеріалів, розрахунок вартості авто був приблизним – це знали практично всі, проте  орієнтувалися на ці цифри. Кінець кінцем, після підсумкового аудиту проекту виявилося, що вартість одного автомобіля дорівнює $170 000  – рівно вдвічі більше суми, яку компанія збиралася отримувати з продажу автомобіля.

Уроки Ілона Маска

Цілі за обрієм. Великі цілі дають можливість для маніпуляцій, свободи вибору і непередбачуваності. Ваші дії не зможуть передбачити. І тоді коли конкуренти боятимуться втратити наявні позиції, ви просто йтимете до мети. З іншого боку, через свою впертість і небажання виходити за межі власного світу, Маск втратив керування над PayPall. Цілком вірогідно, що якби він зумів домовитися з Пітером Тіллем і знайти консенсус у питанні управління стартапом, сьогодні Маск був би одним з керівників і цієї компанії.

Знати, але перевіряти. Велика мета – це добре, але без математичних прорахунків і чіткого фінансового аналізу діяльності управління компанією стає чимось на зразок пошуку чорної кішки в темній кімнаті. У 2007 році виробництво першого електрокара Tesla Roadster могло погубити всю компанію. Проблема полягала в неправильному веденні обліку витрат на виробництво, у результаті чого собівартість авто вдвічі перевищувала заявлену покупцям вартість. Прорахунки визначили випадково. Це врятувало ситуацію, але ціною підвищення ринкової вартості Roadster. Помилка коштувала втраченого часу, невдоволення перших клієнтів, недовіри інвесторів. Її можна було уникнути за більш серйозного підходу до питання бюджетування проекту від самого початку.

Ділитися – не означає втрачати. У 2014 році Tesla Motors відкрила свої патенти всім бажаючим. Маск поставив за мету замінити всі авто на землі електрокарами. Команда Tesla розуміє, що вони не в змозі наситити ринок такою кількістю продукції, та й антимонопольне законодавство США не дозволить сконцентрувати в одних руках таку частку ринку. Тому тепер технології компанії – у загальному доступі. Але, як ми розуміємо, їхні переваги перед конкурентами незаперечні – Tesla вирвалася далеко вперед у цій гонці.

Маск зміг стати собою саме в Силіконовій долині – завдяки існуючій інфраструктурі, насиченому інтелектуальному середовищу, економічним традиціям США. Однак один з найголовніших його уроків можна застосувати і в Україні: коли здається, що «все пропало», треба зціпити зуби, застосувати трохи більше фантазії та не боятися експериментів.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло