Навчання Dragon-2017: відповідь НАТО на російську загрозу

Навчання Dragon-2017: відповідь НАТО на російську загрозу

Хто кого хоче налякати?

Этот материал также доступен на русском языке
Навчання Dragon-2017: відповідь НАТО на російську загрозу
Фото U.S. Army Europe

Анексія Криму навесні 2014 року і агресивна риторика Російської Федерації викликала серйозні побоювання в східноєвропейських членів НАТО, перш за все трьох прибалтійських республік і Польщі. Як за помахом чарівної палички відродилися старі радянські загрози «маршу на Ла-Манш», причому підігрівалося все це форменою істерією на російському телебаченні.

Реальними ж кроками, які серйозно загострили обстановку в регіоні, стали короткочасні «вояжі» оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер» в Калінінградську область. Маючи такий анклав у серці Європи, російські військові отримали реальну можливість обстрілювати не тільки військові об'єкти, а й столиці відразу декількох європейських держав – все тих же прибалтійських і Польщі.

Для того щоб зміцнити свій північний фланг, НАТО почало безпрецедентну операцію з посилення своєї військової присутності на цьому напрямку. Офіційно рішення було прийнято взимку 2016 року на нараді міністрів оборони країн – членів НАТО.

З початку 2017 року розпочалося формування чотирьох багатонаціональних батальйонів за підтримки армійської авіації. Американці за короткий час перекинули в Європу 24 бойових вертольоти AH-64A Apache, 50 багатоцільових вертольотів UH-60L/M і HH-60M Black Hawk та 12 важких військово-транспортних вертольотів CH-47 Chinook.

Навчання «Dragon-2017»: відповідь НАТО на російську загрозу
Фото Mark Schneider / U.S. Department of Defense

Відбулося якісне посилення авіаційного компонента місії Baltic Air Policing (через відсутність бойової авіації в прибалтійських країн прикриття з повітряного простору здійснюють кілька літаків країн НАТО на ротаційній основі) – так, з 1 травня по 29 серпня цю місію виконували польські F-16. Зараз на авіабазі Шяуляй (Литва) їх змінили сім винищувачів F-15C Eagle ВПС США.

Крім перекидання військ почалися серйозні роботи з модернізації інфраструктури військових об'єктів.

Ще одним елементом зміцнення боєздатності стали численні маневри, що проводяться на різних рівнях і носять як оборонний, так і контрнаступальний характер. Так, тільки на 2017 рік заплановано 28 навчань у Прибалтиці, Польщі та Румунії. Причому активно до цих навчань залучаються і країни-союзники, такі як Україна та Грузія.

Навчання «Dragon-2017»: відповідь НАТО на російську загрозу
F-15C Eagle ВПС США в Литвi
Фото Matthew Plew / U.S. Department of Defense

Відповіддю НАТО на російсько-білоруські навчання «Захід-2017» (активна фаза – 14–20 вересня), масштаби яких незрозумілі досі (хоча росіяни і заявляють про 13 000 учасників, проте багато західних спостерігачів ставлять ці цифри під сумнів), стали навчання Dragon-2017 (активна фаза 21–28 вересня) на території Польщі.

Навчання «Dragon-2017»: відповідь НАТО на російську загрозу
Фото Josh Keim / U.S. Navy

Польські ж навчання серії Dragon проводяться на постійній основі та є підсумковими в плані річної підготовки збройних сил Польщі. Раніше масштаби були вельми скромні – у них, як правило, задіювали максимум одну дивізію. Однак останніми роками вони набули статусу міжнародних. А цього року крім польської армії в них будуть задіяні окремі частини і підрозділи 14 країн НАТО і партнерів (у тому числі й України). Крім того, в 2017 році з огляду на відвертість російської загрози вони стали і більш масштабним – так, від Польщі, крім сухопутних військ, будуть залучені сили ВПС, флоту, сил спеціальних операцій і військ територіальної оборони.

Власне, самі навчання пройдуть не тільки на полігонах, а й у східній частині країни з акцентом на оборонні дії. Основу угруповування на навчаннях складають частини польської 12-ї механізованої дивізії (штаб – у Щеціні). Вельми показово, що саме на базі цієї дивізії на випадок повномасштабної війни розгортається так званий Армійський корпус високої готовності НАТО (Very High Readiness Joint Task Force) «Північно-Схід». Причому крім оборонних дій поляки та їхні союзники відпрацьовують і наступальні елементи. Так, у планах навчань відпрацювання форсування річок Вісла і Нарев, а також перебазування авіації на аеродроми Мінськ-Мазовецький і Мальборк.

Навчання «Dragon-2017»: відповідь НАТО на російську загрозу
Фото Josh Keim / U.S. Navy

Таке різке посилення НАТО на західних кордонах Росії є серйозним викликом як для НАТО, так і для Кремля. З одного боку, ні європейці, ні Москва не зацікавлені в загостренні обстановки. З іншого – є велика кількість факторів, які можуть несподівано зіграти свою роль.

Можливі сценарії широкомасштабного військового загострення можуть найрізноманітнішими, але цілком імовірно, що роль «батога» може зіграти блокада російського транзиту до Калінінградської області.

У будь-якому випадку Європа і США на сьогодні прекрасно розуміють, що російські масштабні навчання спрямовані якщо не проти них, то проти всієї системи безпеки регіону вже точно.

Навчання «Dragon-2017»: відповідь НАТО на російську загрозу
Фото Josh Keim / U.S. Navy

Для України же висновки з цього протистояння і «гри м'язами» цілком очевидні – Росія, яка вже зараз веде справжню війну на Донбасі, формує і готує бойові частини, що згодом можуть воювати як проти НАТО, так і проти України.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло