У пошуках стабільності: 3 книги про фінансові системи та кризи від топ-менеджера Альпарі банку
Найкращі книги з економіки
Спецпроект за підтримки компанії ДТЕК

У пошуках стабільності: 3 книги про фінансові системи та кризи від топ-менеджера Альпарі банку

Чому фінансова сфера потерпає від систематичних збоїв, та яку роль у цьому грає людський фактор

Этот материал также доступен на русском
У пошуках стабільності: 3 книги про фінансові системи та кризи від топ-менеджера Альпарі банку
Фото Shutterstock

В рамках проекту Рейтинг книг з економіки, в якому представлені 200 книг за 20 напрямками, Mind продовжує публікувати авторські колонки, в яких експерти діляться власними рекомендаціями про те, що варто прочитати. На цей раз представляємо вашій увазі підбірку від Єгора Перелигіна, першого заступника голови правління Альпарі Банку. Він обрав книги про фінансові системи та кризи.

Сучасні фінансові кризи за останні кілька десятиліть вже не раз демонстрували свою циклічність та періодичність. На превеликий жаль, історія добре ілюструє той факт, що кожна нова фінансова криза була більш руйнівною, ніж попередня. Також в результаті стрімкої глобалізації та ринкової лібералізації в останні 20 років кожна нова фінансова криза виявлялася системнішою і більш глобальною. Вивчаючи макроекономіку, фінансово-грошові системи і монетарну політику, необхідно глибоко аналізувати системні збої кризових періодів, оцінювати роль людського фактора і коригувати старі теорії й гіпотези з огляду на сучасні виклики та складні реалії. Отже, рекомендуємо три книги, які дозволять читачеві відкрити завісу над складним світом фінансів, а банкірам і чиновникам – зробити правильні висновки.

«Сучасна теорія грошей», Рендал Рей

Оригінальна назва: Modern Money Theory

У пошуках стабільності: 3 книги про фінансові системи та кризи від топ-менеджера Альпарі банку

Існує не так багато макроекономічних книг у світі, які настільки революційно ілюстрували б економічну філософію. «Сучасна теорія грошей» професора Рендала Рея викликає по-справжньому море емоцій і протиріч. Саме ця книга та теорія подарували світові найважливішу сучасну тезу «податки управляють грошима». Професор Рей надзвичайно талановито розкриває поняття «функціональних фінансів» відомого економіста Абби Лернера і привчає читача до того, що в ММТ (Modern Money Theory. – Mind) необхідно аналізувати економічну систему через призму фінансових балансів, в той час як більшість шкіл економіки повністю спираються на «економічну рівновагу».

Перша ключова ідея: податкові зобов'язання, загальне визнання національної валюти і впевненість населення у домашньому монетарному інструменті визначають вартість фіатних грошей. Таким чином, ММТ показує, що будь-яка суверенна держава, яка сама здійснює емісію фіатних грошей, має на руках дуже сильний інструмент впливу на інфляцію та безробіття. Рівень оподаткування по відношенню до державних витрат (дефіцит бюджету або профіцит) є тим самим ефективним інструментом.

Друга ключова ідея: у період економічної кризи держава повинна брати на себе роль «роботодавця в останній інстанції» для досягнення мети по максимальній трудовій зайнятості в країні. Це дозволяє запустити життєво важливі цикли в економіці. Використовується прообраз «кредитора останньої інстанції», який застосовується центральними банками в період фінансових криз.

«Стабілізація нестійкої економіки», Хайман Мінскі

Оригінальна назва: Stabilizing an Unstable Economy

У пошуках стабільності: 3 книги про фінансові системи та кризи від топ-менеджера Альпарі банку

Книгу «Стабілізація нестійкої економіки» зобов'язаний прочитати кожен економіст, фінансовий аналітик і банкір. Ця книга допоможе сформувати відповіді на ряд гострих питань. Наприклад: чому відбуваються кризи і утворюються мильні бульбашки; чому криза ліквідності вбиває бізнес, банк або навіть державу швидше, ніж будь-що інше; чому будь-яка фінансова система, побудована на капіталістичній економіці, нестабільна за своєю суттю з самого початку.

Ні для кого не секрет, що ця книга Хаймана Мінскі стала пророчою. Світова фінансова криза 2007-2009 років на практиці підтвердила гіпотезу фінансової нестабільності Мінскі. Паралельно інвестиційний банкір Пол Маккаллі з PIMCO (aмериканська інвестиційна компанія, один з найбільших світових інвесторів на ринку облігацій. – Mind) вивів термін «момент Мінскі» (момент, коли на ринку починається панічний продаж активів для закриття позицій і відбувається ефект лавини в колапсі вартості активів або застав). Ключові ідеї професора Мінскі дозволяють ефективно аналізувати зв'язаність банківської системи з іншими секторами. В результаті даного аналізу можна вивести і визначити модель «тіньового банкінгу» аналізованої системи.

Ключова ідея: Мінскі є батьком «призми грошових потоків» для аналізу економіки і її суб'єктів (в тому числі банківської системи, домашніх господарств і навіть суверенних держав). Призма грошових потоків ілюструє саму базову складову будь-якої економічної одиниці, де вихідні грошові потоки не повинні перевищувати ті, що входять, тим самим встановлюючи просте правило виживання.

«Між заборгованістю і дияволом», Лорд Адаір Тернер

Оригінальна назва: Between Debt and the Devil: Money, Credit, and Fixing Global Finance

У пошуках стабільності: 3 книги про фінансові системи та кризи від топ-менеджера Альпарі банку

У листопаді 2014 року в Цюріху Лорд Адаір Тернер (колишній глава британського Financial Services Authority) прочитав одну дуже важливу лекцію про роль боргових інструментів у розвитку світової економіки (дану лекцію можна легко знайти на Youtube). Спираючись на ряд ключових ідей професора Мінскі, Лорд Тернер описав реальні функції фінансової системи і структуру циклів зростання та падіння вартості активів у цій системі. Уже в жовтні 2015 року Лорд Тернер опублікував свою гучну книгу Between Debt and the Devil.

Перша ключова ідея: у своїй книзі Лорд Тернер описав проблематику сучасних фінансових систем – в якій принцип «взяти депозит, видати кредит» вже не формував комплектний опис функціоналу фінансової системи. Тернер зробив важливий висновок (який також робить і професор Рей), що сучасні реалії наділили фінансові системи новою ключовою функцією «створення нових грошей» – а саме, новим фінансовим інструментом у вигляді кредитного ресурсу. Автор з жалем відзначає, що новий фінансовий інструмент не може прислужитися у перерозподілі капіталу до нових виробничих інвестицій, а підштовхує до спекулятивного зростання існуючих активи, як, наприклад, нерухомість.

Друга ключова ідея: Лорд Тернер розбив роль кредитного ресурсу в економіці на три ключові функції:

  • фінансування нових капітальних інвестицій у виробництво, нерухомість та людський капітал;
  • фінансування зростання споживання, що дозволяє змістити у часі динаміку та структуру самого споживання;
  • фінансування покупок існуючих активів як нерухомість або виробнича одиниця (реальний бізнес) за допомогою «кредитного плеча».

В даних реаліях максимізація «капітальних активів» є головною метою всіх суб'єктів економіки, які перебувають у постійній гонитві за позитивними грошовими потоками. Прибуток рухає всім.

Сподіваємося, ці три книги допоможуть зміцнити фінансову грамотність в Україні. На сьогодні дві з трьох описаних вище книг ще повністю не перекладені (деякі глави книги «Стабілізація нестійкої економіки» можна знайти в перекладі на російську в інтернеті). «Сучасна теорія грошей» професора Рея недавно вийшла у продаж українською мовою. Для фінансових аналітиків, чиновників та банкірів є великий сенс у тому, щоб докласти всіх необхідних зусиль і прочитати ці книги в оригіналі. Багато в чому вони представляють собою готову допомогу у боротьбі з фінансовими кризами і підтримці фінансової стабільності в країні.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті