Нотна грамотність: 7 питань юристу про авторське право в шоу-бізнесі

Нотна грамотність: 7 питань юристу про авторське право в шоу-бізнесі

Як артисту захиститися від плагіату і репутаційних ризиків, і при цьому легально заробити на своїй творчості

Этот материал также доступен на русском языке
Нотна грамотність: 7 питань юристу про авторське право в шоу-бізнесі
Фото: pixabay

Як захиститися від плагіату? Це питання закономірно виникає у всіх артистів-початківців і авторів, чия творчість ще не набула широкого розголосу, але вже є здобутком певного кола «споживачів». Коли творчий продукт отримав об'єктивну форму і початкове поширення шляхом завантаження в інтернет, друку, декламації тощо, першочерговим завданням стає вберегти його від незаконного використання під чужим ім'ям. Ефективний спосіб захисту від таких ризиків – реєстрація авторського права та системність у поширенні своєї інтелектуальної власності. Юлія Іськова, юрист з авторського права у сфері шоу-бізнесу, керуючий партнер Правничого дому «Копірайт», спеціально для Mind відповіла на основні питання, що хвилюють більшість творчих особистостей, які лише починають крокувати до визнання.

З чого почати? Бездумно розміщувати в інтернет все, створене вами, точно не варто. Для початку, запустіть продаж вашого твору/продукту на платних майданчиках; фотографії маркуйте якимись власними захисними символами. Якщо мова йде про музичний твір, то не зашкодить його заздалегідь зареєструвати.

Ви можете самостійно подати заявку з копіями творів у потрібному форматі, заплатити державне мито і через три місяці забрати готове авторське свідоцтво. Або скористатися послугами профільного юриста. В цьому випадку вам слід передати йому всі відомості, які він запитає для процедури реєстрації.

Якщо на ваше авторство все-таки зазіхнули інші користувачі, то блокуйте їх усіма можливими способами, наданими тими платформами, на яких ви розміщуєте свій авторський контент. Відповідно до інструкцій, передбачених платформою на такі випадки.

У чому переваги реєстрації авторського права? Реєстрація відіграє істотну роль у судових спорах стосовно плагіату і допоможе заблокувати небажаний контент від інших осіб в YouTube. Необхідна вона і при внесенні об'єкта інтелектуальної власності до статутного фонду компанії як нематеріального активу. Завдяки реєстрації автор зможе представити свої твори на виставці або продати їх за кордоном. По суті, реєстрація є додатковою процедурою захисту авторського права і дозволяє зафіксувати дату створення твору.

Що конкретно охороняється авторським правом? Авторське право охороняє не зміст, а виключно форму. Пояснимо на прикладі пісні як об'єкта авторського права. Мова не йде про те, хороша вона чи погана – це твір, у якого є автор музики і тексту. І саме конкретику цього авторства і фіксує відповідне свідоцтво про реєстрацію.

В авторському праві діє принцип: хто перший зареєстрував права, той ними й володіє. Але при цьому, якщо ви зміните куплети, допишете пару рядків до готового твору і захочете зафіксувати свої права на це «доопрацювання», – потрібна буде нова реєстрація, і в ній вже може бути зазначено нове авторство.

Також можна зареєструвати передачу авторських прав. Наприклад, ви створили щось для якогось підприємства: герб, логотип, гімн, слоган і т.д. У такому випадку компанія реєструє ліцензійний договір про передачу прав і вказує автора.

Територією дії авторського права є весь світ. Воно закріплене за певним автором і актуальне як у країні реєстрації, так і за її межами.

Як отримати право на назву групи/псевдонім/ім'я артиста/логотип фірми тощо? Один з найефективніших способів отримання права на сценічне ім'я артиста або назву групи – зареєструвати торговельну марку. Це може бути як словесне позначення, так і логотип, звукова доріжка, намальована картинка, поєднання декількох оригінальних елементів і т.д.

При цьому, одним з найважливіших критеріїв буде новизна. Відповідно, реєстрацію сценічного імені або псевдоніма варто провести до того, як стартує проект і його публічна рекламна кампанія.

Процедура реєстрації займає від восьми місяців до 1,5 року. А право інтелектуальної власності на торговельну марку діє протягом 10 років з можливістю продовження.

Як вчиняти, коли продюсер не повернув артистові його примірник договору? У практиці взаємодії продюсера з артистом поширені випадки, коли артист першим підписує договір, передає обидва примірники продюсеру, а потім роками не може назад отримати свій. Варто відзначити, що в коректних договірних відносинах сторони зобов'язуються обмінюватися екземплярами підписаних документів – лише в такому випадку домовленості, відображені в ньому, вважаються виконаними. Але, на жаль, шоу-бізнес часто діє за іншими правилами.

Ви можете супроводити процедуру підписання договору фото- або відео-фіксацією. Завірте підписи на договорі нотаріально, для цього знадобиться присутність обох сторін. Також можна скористатися кур'єрською доставкою або звичайною поштою, оформивши цінний лист з описом та повідомленням про доставку договору продюсеру. В цьому випадку у вас буде фізичне підтвердження того, що ви діяли законно.

Як видалити фейкові сторінки в соцмережах? Адміністратори соціальних мереж – це реальні люди, тому з ними можна і варто вести живий діалог. Є менеджери, які допоможуть вам у будь-якому питанні. Для того щоб заблокувати фейковий аккаунт або сторінку, достатньо заповнити онлайн-форму звернення, вказавши всі необхідні пункти і надавши, в разі необхідності, фото-копії документів, що підтверджують особу. Вашу скаргу розглянуть, і контент, який дублює вашу особистість, видалять. Але потрібно бути готовими до того, що цей процес займе від декількох днів до декількох тижнів: пошук сторінок, написання скарг, повторні перевірки і ідентифікація не відбуваються миттєво.

Як заробляти в інтернеті? Будь-який контент, який можна розмістити в мережі, можна і потрібно монетизувати, тобто, отримувати виплати від переглядів і розміщення рекламних блоків. Наприклад, у того ж YouTube в Україні досить багато сертифікованих агрегаторів (компаній-посередників), які надають доступ до особистого кабінету вашого облікового запису, підключають вашу особисту карту або рахунок для виплат. Оскільки виплати проводяться виключно в доларах США, вигіднішим і зручнішим для вас буде оформити доларову банківську карту.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті