Змінити світ: коли зникнуть офшори
Спецпроект
Трансформації бізнесу

Змінити світ: коли зникнуть офшори

Яких заходів для цього вживає світова спільнота

Цей матеріал також доступний російською
Змінити світ: коли зникнуть офшори
Фото: pixabay.com

Події, що відбуваються останнім часом у світі, зокрема й в Україні, наштовхують на роздуми щодо майбутнього офшорів як глобального світового явища. Ірина Мягка, аналітик ICF Legal Service, у матеріалі для Mind проаналізувала, як бореться з офшорами світова спільнота, а також до яких наслідків це призведе у підсумку – і чи вдасться знищити дане явище взагалі.

Добровільно-примусове зізнання. 13 березня 2018 року Служба внутрішніх доходів США (Internal Revenue Service, IRS) повідомила, що 28 вересня поточного року вона завершує Програму добровільного розкриття інформації про офшори, прийняту у 2014 році. Платники податків США з нерозкритими іноземними (не американськими) фінансовими активами повинні зв’язатись зі своїми податковими консультантами з метою розгляду оптимальних варіантів для участі в програмі та звітування до моменту її закриття.

Програма була розпочата у 2009 році, модифікована у 2014-му. Вона передбачає надання можливості платникам податків у США за розкриття інформації про незадекларовані фінансові активи та іноземних фінансових посередників, сплативши штрафні санкції за зниженими ставками, отримати звільнення від великих штрафів, вилучення активів та кримінальної відповідальності.

Відповідно до даних IRS, програмою вже скористались 56 000 платників податків, сплативши загалом понад $11 млрд.

За словами керівника департаменту кримінальних досліджень IRS (IRS Criminal Investigations), першочерговим завданням для організації є «Припинення офшорного податкового недотримання» (Stopping offshore tax noncompliance remains a top priority for the IRS).

Атака на банківську таємницю. Тим часом у Європі заморожуються активи банків, керівництво яких підозрюється регуляторами галузі в причетності до офшорних скандалів. Декілька європейських банків, щодо яких з’явились обґрунтовані підозри у зберіганні коштів, отриманих у результаті відмивання, втратили свої банківські ліцензії. У європейській пресі лунають заголовки на кшталт «Криза банківської системи».

Поступове введення автоматичного обміну податковою інформацією між фінансовими установами та урядами країн, зрештою, зведе нанівець існування банківської таємниці у її класичному розумінні. Україна, до речі, планує долучитись до цього процесу та розпочати обмін інформацією з 2020 року.

«Чорно-сірі» списки. Ще однією важливою ініціативою на шляху до відходу в небуття податкових гаваней стало опублікування минулого року міністрами фінансів країн – членів Євросоюзу чорного списку офшорів з переліком країн, які не співробітничають з ЄС у сфері податкової звітності, та сірого списку країн, податкові правила яких не відповідають стандартам Європейського союзу.

Для країни бути у чорному списку щонайменше означає напруженість у відносинах з ЄС, та якнайбільше – припинення доступу до фінансування, і всебічне ускладнення транзакцій з резидентами таких країн.

Ці списки корегуються, і у цьому є сенс, адже країни повинні бути зацікавленими вийти з них. Безперечно, особливо зацікавлені юрисдикції, які, з одного боку, бажають бути прозорими для Євросоюзу, а з іншого – не втратити свій ласий шматок. Вони винаходять нові способи створення привабливого статусу на кшталт останніх ініціатив з надання резидентності за інвестиції. ЄС відреагував на такі ініціативи проведенням публічних обговорень з цього приводу, зазначивши, що вбачає у них суттєву загрозу для здійснення автоматичного обміну CRS, та буде здійснювати міри щодо недопущення зловживань у цій сфері.

Нова «мода» – не користуватися офшорами. Зрозуміло, будь-які міри заборон та санкцій не будуть ефективними доти, доки вони не підкріплені заходами із стимулювання намірів не використовувати офшори. І вони є. Введення податкових канікул, тимчасове зниження відповідальності за своєчасне декларування офшорних активів до певного часу, зниження податку на прибуток підприємств, поступова заміна його на податок на виведений капітал. Усе це разом може покласти край і завершити еру офшорів вже у наш час.

Штати знижують податки та натякають своїм резидентам, що час податкових послаблень добігає кінця. ЄС націлився на очищення банківської ланки для унеможливлення їхньої участі у відмиванні коштів. Україна серйозно обговорює заміну податку на прибуток податком на виведений капітал.

Світ змінюється. Це вже не просто розмови, це – факт. І готовність до цих змін з боку держави та бізнесу відображає готовність і можливість жити й працювати у майбутньому, за новими, прозорими стандартами та правилами міжнародного руху капіталу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті