«Газ у мішку»: що потрібно знати інвесторові перед приходом в українські надра

«Газ у мішку»: що потрібно знати інвесторові перед приходом в українські надра

І яку інформацію вже готова надати Україна

Этот материал также доступен на русском языке
«Газ у мішку»: що потрібно знати інвесторові перед приходом в українські надра
Фото: pixabay

Уряд України на засіданні 26 липня вирішив удосконалити систему користування надрами. Перш за все, планується відкрити всі геологічні дані на надра, які збиралися ще з часів Радянського Союзу, і надати можливість іноземним інвесторам заходити на український ринок видобутку за допомогою прозорих аукціонів на електронному майданчику.

«У нас вже підготовлені 44 ділянки з ресурсами 150 млрд кубічних метрів газу, які вимагають інвестицій і технологій. Україна, яка займає 2-3 місце (в Європі. – Mind) за запасами газу в своїх надрах, завжди купувала газ у Росії. Як тільки зима – відразу повзли в Росію і домовлялися, яка буде ціна на газ і транзит... Якби це рішення було прийнято давно, ми б уже сьогодні видобували дуже багато газу», – заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні Кабміну. Також прем'єр вважає, що новий підхід дозволить зруйнувати корупцію в системі надрокористування.

Ще в червні глава Держслужби геології і надр Олег Кирилюк оголосив, що відомство планує найближчим часом виставити на аукціони спецдозволи на 44 ділянки. При цьому він тоді ж заявив, що їх ресурси оцінюються в 1 трлн «кубів» газу. А після липневого засідання уряду повідомив, що за ці ділянки бюджет може отримати до 3 млрд грн. Спірні заяви, оскільки оцінка запасів і їхня вартість не підтверджені жодною з міжнародних оціночних компаній.

До переліку заявлених 44 ділянок входять: два спецдозволи на Липовецьку і Черницьку газоконденсатні площі у Львівській області (аукціони по них були оголошені 12 червня і мають відбутися 25 жовтня); 11 ділянок у Полтавській області; по 4 – у Харківській, Сумській, Івано-Франківській та Дніпропетровській областях; по 1 – у Чернігівській, Одеській та Закарпатській областях; а також 14 ділянок на шельфі Чорного моря.

Mind звернувся за коментарем до експерта – виконавчого директора Асоціації газовидобувних компаній України Романа Опімаха з проханням пояснити, наскільки великий потенціал цих ділянок і наскільки ймовірним є залучення на них серйозних інвесторів.

У які українські надра інвестувати? Для приходу нових інвесторів у газовидобувну галузь уряд і Верховна Рада вже створили низку сприятливих умов. З початку року діє привабливий фіскальний режим для буріння нових газових свердловин; прийнятий важливий дерегуляційний закон, який наближає Україну до найкращих міжнародних практик дозвільної системи у сфері газовидобутку.

На сьогодні залишилося головне питання – куди інвестувати? Потрібні нові ділянки, доступ до надр. На жаль, понад півтора року в Україні не проводилися нафтогазові аукціони, потенційні інвестори були позбавлені можливості вкладати кошти і свій досвід у галузь і залучати сучасні технології.

Протягом декількох років Асоціація неодноразово акцентувала увагу на тому, що для розвитку галузі та залучення зарубіжних інвесторів потрібні прозорі нафтогазові аукціони, які повинні проводитися на міжнародному рівні, так само, як і конкурси з Угод про розподіл продукції (УРП). Ми раді, що нас почули, і уряд зрушив цей процес з місця.

Зараз триває активна комплексна підготовка до проведення міжнародних аукціонів, які повинні бути організовані максимально якісно і зрозуміло як для українських, так і для зарубіжних інвесторів. Ми вважаємо, що оголошення про проведення аукціонів не можуть друкуватися лише в «Урядовому кур'єрі» (офіційна газета Кабінету міністрів України. – Mind) українською мовою маленьким шрифтом. Для цього потрібно підготувати спеціальні презентаційні матеріали англійською мовою, де буде викладена інформація щодо пропонованих ділянок. Промоція та маркетинг – важливий момент цього процесу як в нашій країні, так і за кордоном.

Кому довіряти при оцінці українських надр? Раніше ніхто в Україні не організовував аукціони на нафтогазові ділянки на такому високому рівні. Через відсутність подібного досвіду нам необхідна допомога і підтримка країн-партнерів України.

Асоціація разом із провідними українськими геологами і газодобувачами аналізує заявлені Держгеонадрами ділянки, надає свої рекомендації, але ми вважаємо, що в цьому процесі необхідна присутність міжнародної експертизи. Профільний іноземний консультант повинен проранжувати площі, переглянути наявну геологічну інформацію, оцінити перспективність – куди може прийти інвестор на звичайні договори, а куди – тільки під УРП, особливо це стосується шельфу Чорного моря.

На нещодавніх профільних конференціях у Лондоні, Варшаві та Будапешті було очевидно, що іноземні інвестори виявляють інтерес до української газодобувної галузі, але перше питання, яке їх цікавить – це геологічна інформація. Адже перед тим як прийняти важливе рішення про реалізацію якогось нафтогазового проекту, вони хочуть вивчити геологічні дані. Це нормально. Ніхто не платитиме гроші за «кота в мішку».

Як подати інформацію про геологічні ділянки? Понад рік тривала робота над лібералізацією обороту геоінформації та полегшенням доступу до неї. На останньому засіданні Кабміну (26 липня. – Mind) були прийняті зміни до відповідної Постанови №423. І ми очікуємо, що найближчим часом цей документ буде опублікований у належній редакції.

Існує два види геологічної інформації: первинна і вторинна.

Первинна геоінформація – це сейсміка, каротаж, керн та інші фізичні матеріали, які геолог може брати і вивчати.

Вторинна геоінформація – це інтерпретований і проаналізований первинний матеріал, більшість цієї інформації готувалася у 70-80 роках минулого століття. На нашу думку, така державна інформація має бути повністю відкритою для вивчення. Адже перед тим як брати участь в аукціоні, потенційний інвестор повинен мати можливість ознайомитися з цими даними, проаналізувати їх і прийняти для себе остаточне рішення – долучатися чи ні.

Перші кроки для відкриття інформації. На сьогодні існує 175 000 томів звітів геоінформації в паперовій формі, зібраної за радянських часів, яка зберігається в Геоінформі (підпорядковується Держгеонадрам. – Mind). Ці дані, по-перше, складно використовувати, а по-друге – їх не існує для зовнішнього світу. Звичайно, в ідеалі всю цю інформацію потрібно оцифрувати, обробити, і в комерційно привабливому вигляді розмістити на електронних ресурсах. Але це величезний обсяг роботи, який вимагає багато коштів і часу.

На даному етапі за допомогою міжнародних експертів нам необхідно створити інтерактивну карту з нанесенням на неї даних щодо перспективних і цікавих ділянок, які будуть виноситися на аукціон. Ми вважаємо, що доступ до такої інформації повинен бути безкоштовним за умови, що переможець аукціону компенсує витрати на підготовку таких даних після отримання ліцензії.

Аукціони – єдиний шлях для отримання спецдозволу на користування надрами. До недавнього часу в Україні широко застосовувалася практика надання ліцензій поза аукціоном. За такою схемою було видано 92% всіх нинішніх ділянок, що свідчить про політику подвійних стандартів. Прийняті урядом зміни до Постанови №615 ліквідували можливість отримання спецдозволів в обхід аукціонів. Тепер усі інвестори перебуватимуть у рівних умовах, ніяких обхідних шляхів більше не буде.

Держгеонадра вже виставила чотири ділянки на аукціон, який пройде в жовтні. Ми проаналізували цю інформацію, висловили свої зауваження і побажання, як це все має виглядати, щоб викликати інтерес не лише діючих українських, а й іноземних інвесторів.

На сьогодні йде підготовка понад 50 ділянок, які обіцяють виставити на аукціони найближчим часом. Є площі як на суші, так і на шельфі – вся інформація повинна бути ретельно вивчена і проаналізована для того, щоб якісно відібрати площі.

Сервісне обслуговування при видобутку газу. Важливою складовою досягнення енергетичної незалежності України є залучення інвестицій і сучасних технологій в галузь.

Ми проаналізували обсяг вітчизняного сервісного ринку газовидобутку і визначили його слабкі місця. Наше дослідження показує, що галузі потрібно умовних 12 стратегічних сервісів, без використання яких вона не зможе стрімкими темпами розвиватися для збільшення газовидобутку. Йдеться про сучасні бурильні верстати, флоти для інтенсифікації видобутку та цементування свердловин, техніку для проведення більшого обсягу 3D-сейсміки і реалізації унікального для України «кущового» буріння.

Останнім часом ми спостерігаємо істотний інтерес з боку іноземних сервісних компаній, які відвідують Україну. Деякі вже зайшли на ринок і уклали контракти – це, зокрема, компанії з Білорусі, Румунії, Хорватії та Китаю. Є такі, що активно вивчають галузь і придивляються. Серед них – великі фірми з США, Великобританії, Італії, Азії, які працюють у десятках країн світу і мають значний досвід роботи. Це хороший сигнал.

Прихід в Україну іноземних гравців приятиме, по-перше, усуненню дефіциту послуг, а по-друге, розвитку внутрішнього сервісного ринку.

Змінюємо корпоративну культуру. Для залучення ноу-хау технологій у розвідку і видобуток вуглеводнів українським компаніям потрібно зробити крок назустріч підрядникам. Йдеться про перегляд звичайних контрактних умов, модернізацію державних нормативів і їхню адаптацію до кращих міжнародних практик та стандартів. Ці дії з української сторони прискорять прихід іноземних сервісних компаній на наш ринок, що в свою чергу дуже швидко відобразиться на обсягах видобутку вітчизняного газу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло