Привабливий газовидобуток: 5 кроків назустріч інвесторам

Привабливий газовидобуток: 5 кроків назустріч інвесторам

Що треба зробити якнайшвидше, аби не прогавити приплив іноземних капіталів

Этот материал также доступен на русском языке
Привабливий газовидобуток: 5 кроків назустріч інвесторам
Фото: pixabay

Розвиток вітчизняного газовидобутку не лише посприяє посиленню енергетичної незалежності держави. Ця галузь здатна оновити економіку всієї країни і окремих регіонів, тому що сприятиме збільшенню податкових надходжень до бюджетів різних рівнів, створенню нових робочих місць і сучасної інфраструктури, поширенню передових технологій.

Але щоб такі зміни стали реальністю, Україні потрібно перемогти в конкурентній боротьбі за приплив іноземного капіталу. Ми вже публікували докладний аналіз того, наскільки великим у цьому контексті є потенціал газовидобувного сектора і наскільки ймовірним є залучення у нього серйозних інвесторів. Детальніше про найбільш важливі й ефективні заходи, які необхідні для цього, Mind розповів Віктор Гладун, генеральний директор Полтавської газонафтової компанії. ПГНК – це один з найбільш помітних гравців на ринку зі значним досвідом у залученні західного фінансування для своїх проектів.

Нафтогазова промисловість України переживає по-своєму унікальний період – період адаптації внутрішніх правил гри до більш цивілізованих і загальноприйнятих у світі стандартів в індустрії видобутку вуглеводнів. Таким чином, Україна бореться за прагнення показати конкурентоспроможність цієї сфери в боротьбі за інвестора.

Треба визнати, що за останні два роки і держава, і учасники ринку досить плідно співпрацювали. Серед іншого, були реалізовані такі важливі системні реформи, як зниження ренти (спеціальна плата за видобуті вуглеводні) більш ніж в два рази, введення 5% відрахувань від рентних платежів до місцевих бюджетів, де ведеться видобуток, і спрощення дозвільних процедур. Безумовно, ці зміни, досягнуті багато в чому завдяки масштабному об'єднанню зусиль учасників ринку, Асоціації газодобувних компаній України і профільного Комітету парламенту, заклали фундамент для подальших змін в індустрії.

Паралельно, на глобальному рівні наша країна поки програє конкуренцію за міжнародне фінансування. В тому числі, позначається імідж постійної турбулентності, економічної та геополітичної нестабільності, а головне – невпевненість інвесторів у стійкості законодавчого та регуляторного поля в країні. Відсутність зовнішніх інвестицій створює дефіцит фінансування, що скорочує можливості для реалізації складних проектів, які потребують сучасних знань і технологій, яких у нас в країні немає.

Як показує досвід роботи ПГНК на українському ринку протягом ось уже майже 25 років, багаторічні усталені підходи до регулювання індустрії не здатні дати необхідний результат. Потрібен новий концептуальний підхід. Україна повинна зробити п'ять кроків назустріч міжнародним інвесторам.

Гарантія стабільності законодавства і фіскальної політики. Лише третина пробурених газових свердловин виявляються успішними – це світова статистика. Високу ризиковість газодобувного бізнесу необхідно компенсувати стабільністю законодавства і податків.

Навпаки, в Україні вже звичними стали постійні законодавчі і регуляторні зміни. Наприклад, за останні 7 років зміни в процедуру видачі спеціальних дозволів на користування надрами вносилися 13 разів, з них в 2016 році – 4 рази, в 2017 – 2 рази. Фіскальний режим з 2014 року змінювався 3 рази, тобто фактично щороку ми повинні були міняти інвестиційний план. Для західних інвесторів така ситуація є сигналом призупинити роботу в країні до стабілізації ситуації.

Відкриття аукціонів на нові ділянки. Збільшення обсягів видобутку вуглеводнів в Україні неможливо без активної розробки нових нафтогазових ділянок. При цьому, в 2017 році Державна служба геології та надр України не провела жодного аукціону на нові нафтогазові ліцензії. Для порівняння, Бразилія тільки на один раунд аукціонів виставила 70 ділянок загальною площею 95,5 тис. кв. км. США нещодавно провели аукціон зі здавання в оренду ділянок у прибережній зоні Мексиканської затоки на 312,8 тис. кв. км. А Мексика на початку року продала ліцензії на 19 нових ділянок за $525 млн.

Щоб розблокувати розвиток газовидобутку, Україні гостро необхідно відкрити доступ до нових ліцензій шляхом проведення якісних аукціонів. У поточному році зроблені перші кроки по втіленню аукціонів в реальність, в тому числі завдяки удосконаленню системи надання ліцензій. Це дозволить не лише розвинути потенціал компаній, що роками працюють на ринку, але і залучити нових гравців з міжнародним досвідом і ефективними технологіями розробки родовищ.

Надання якісної геологічної інформації. Геологічна інформація про потенційні родовища є першочерговою при прийнятті інвестиційного рішення: історія розробки родовищ і обсяги видобутку, дані про будову свердловин, характеристика вуглеводнів і т.д. У світовій практиці така інформація знаходиться у відкритому доступі – наприклад, у США, Норвегії, Великобританії. В Україні ж такі дані майже завжди не оцифровані та зрідка доступні англійською, що ускладнює залучення іноземних інвесторів.

Крім того, геологічна інформація може знаходитися як у державному фонді, так і в приватній власності, а процес її покупки може бути здійснений виключно з дозволу Державної служби геології і надр. Це не лише ускладнює доступ до інформації, а й створює істотні корупційні ризики.

Вирішити накопичені проблеми і зробити український ринок більш привабливим для міжнародних інвесторів може тільки глобальне перезавантаження всієї системи відповідно до міжнародної практики. Це означає:

  • Відкриття існуючої державної геологічної інформації;
  • Спрощення процедури публікації інформації, з заміною дозвільного механізму на повідомлення Держгеонадр;
  • Створення єдиного цифрового реєстру всієї доступної геологічної інформації, з контактами власника.

Співпраця з державними компаніями. Унікальний феномен української нафтогазової індустрії – це наявність ліквідованих або законсервованих свердловин державних компаній на ліцензійних ділянках приватних газовидобувників. Наприклад, на ділянках ПГНК знаходиться 90 свердловин, які належать фонду законсервованих або ліквідованих свердловин державних компаній. До недавнього часу доступ до таких свердловин був заблокований. На сьогодні відновлення і подальша розробка цих родовищ можлива за взаємною згодою сторін, однак процедура залишається досить складною і займає доволі багато часу.

Створення взаємовигідного механізму для розробки свердловин спільно з державними компаніями, а в перспективі і скасування законодавчих обмежень щодо передачі прав власності власнику ліцензії, значно поліпшить інвестиційний клімат і відкриє доступ до нових джерел газу для України.

Збільшення видобутку приватними газодобувними компаніями. Приватний бізнес – запорука розвитку здорової конкуренції і економіки в цілому. Сьогодні лише близько 20% природного газу видобувається приватними компаніями. Змінити ситуацію може розширення співпраці державних компаній з приватними, особливо на тих ліцензіях, які для державного сектора є складними або не першочерговими. Залучення приватних компаній для спільної розробки таких родовищ сприятиме раціональнішому використанню ресурсів, більш технологічним і ефективним методам розробки надр і видобутку корисних копалин.

Незважаючи на цілу низку невирішених питань, Україна зберігає значний потенціал як для збільшення власного газовидобутку, так і для залучення нових інвесторів. Щоб реалізувати цей потенціал, необхідний комплекс рішучих дій, який докорінно змінить тенденції в нафтогазовій сфері: від непрозорих схем отримання нафтогазових ділянок до відкритих аукціонів, від хаотично змінюваного законодавства до стабільних і зрозумілих правил гри і від монополії держави до збільшення частки приватних інвесторів у розробці надр.

З таким портфоліо успішних реформ, Україна зможе претендувати на гідне місце в боротьбі за залучення міжнародного капіталу в нафтогазову галузь.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло