Захворіло у світі
98,782,736
Померло у світі
2,121,681
Вилікувалось у світі
54,482,189
Захворіло в Україні
1,191,812
Померло в Україні
21,861
Вилікувалось в Україні
947,514
Людина післяноворічна: як повернутися до життя та роботи

Людина післяноворічна: як повернутися до життя та роботи

Чому намагаючись докорінно змінити своє життя, варто «поспішати повільно»

Цей матеріал також доступний російською
Людина післяноворічна: як повернутися до життя та роботи

Новорічні свята минули, а це означає, що час повертатися до роботи. У багатьох людей це викликає стрес і навіть депресію. Mind вже публікував добірку з 10 лайфхаків, як «примусити» себе знову стати продуктивним. Але є свій погляд на цю проблему й у інноваційної медицини. Святослав Ханенко, сімейний лікар і засновник клініки для здорових SQLAB, дає кілька важливих порад, що допоможуть повернутися в робочий стан.

Полиці вашого холодильника знову пустують, Viber не розривається від групових чатів із пересланими листівками, а вітатися тепер можна по-нормальному, без «Із прийдешнім/минувшим» тощо. Так, ми всі з вами – молодці, які пережили черговий новорічний загул, а тепер сидимо на краю ліжка і, взявшись за голову, думаємо: «Як. Повернутися. До. Роботи...»

Без паніки. Будемо повертатися в реальне життя поступово, маленькими кроками (для звичайної людини, і великими – для людини після новорічних свят). Про те, як уникнути «сумних наслідків» я теж писав, але чудово розумію, що далеко не всі до цих порад прислухалися. Тому кілька лайфхаків, впевнений, не завадять.

Не поспішайте

Підозрюю, ви, як і будь-яка людина з амбіціями, уже напланували собі успішний 2019-й. І це прекрасно. Тільки домовтеся зі своїм внутрішнім менеджером виконати основний масив роботи протягом третього – шостого місяців року. Не намагайтеся одразу ввійти в режим суперефективності після кількох тижнів режиму «тюлень». Почніть із легких завдань на роботі, поступово відновіть графік сну, харчування і фізичної активності. Не виходить відвідувати тренажерний зал тричі на тиждень? Робіть зарядку! Немає часу готувати вівсянку зранку? Запарте її з вечора! Не можете виспатися? Ляжте хоча би на 15 хвилин раніше (і без телефону в руках)!

Уникайте автоматизму

Навіть щоденна рутина має бути для вас набором свідомих дій і рішень. Так званий автоматизм позбавляє нас: а) великої частини насолоди від життя; б) змоги контролювати свій час. Намагайтеся додати до кожного щоденного ритуалу щось, що приносить вам задоволення. Наприклад, купіть смачну ароматну каву і витратьте на її пиття трохи більше часу. Або ж зробіть добірку пісень, що зарядять вас гарним настроєм, – і тоді навіть нудне прасування сорочки може стати значно веселішим.

Свідоме ставлення до рутинних речей дає вам набагато більше контролю над життям: ви знаєте, що маєте заснути до опівночі, бо так почуватиметеся краще на ранок і будете ефективніші; ви знаєте, що вам краще пропустити вечерю, аніж сніданок, бо інакше будете роздратованими цілий день. І так далі. Пізнайте свої звички, прислухайтеся до свого організму. Ви з ним – у довічному партнерстві, тож комфорт обох має велике значення.

Плануйте 

Для людей, які не звикли планувати свій день, цей пункт може видатися нудним і таким, що обмежує свободу вибору. Насправді ж хороший план може дати відчуття справжньої свободи. Якщо ви маєте мету і свідомі того, що повинні відповідно розпоряджатися своїми основними ресурсами: часом та енергією. Помрійте, складіть свій ідеальний і масштабний план на рік. Тепер зробіть його більш реалістичним. А тепер розбийте на маленькі підпункти, які стануть вашими регулярними перемогами, що надихатимуть. Хаос і невизначеність часто гальмують наш розвиток. Натомість правильно розставлені пріоритети допомагають відслідковувати свої успіхи й коригувати життєві маршрути.

Дякуйте собі частіше

Що ви робите, коли повертаєтеся додому після тяжкого дня? Намагаєтеся забутись у телевізорі, інтернеті, їжі чи навіть алкоголі? Є значно кращі способи. Якщо маєте сили на соціальні інтеракції, зустріньтеся з друзями, обговоріть цей день, приділяючи більше уваги приємному, згадайте спільні радісні моменти. Це допоможе вам закінчити чергові 24 години з позитивом, і тоді на ранок мозок уже не буде сприймати ще одну добу як муки.

Якщо сил на зустрічі з друзями немає, приділіть хоча би 15–20 хвилин собі. Проаналізуйте день, що минув. Подумки, вголос чи, може, на аркуші паперу. І знову: сконцентруйтеся на хорошому. Ви вчасно прокинулися, встигли дістатися на роботу без заторів, розібрали пошту, смачно (і корисно) пообідали тощо. Похваліть себе за кожну перемогу цього дня. Подякуйте собі чи іншим за ці маленькі радості. Пообіцяйте, що з часом їх ставатиме більше. Бо ви себе любите, ви себе бережете для важливих досягнень, отже, ви на це заслуговуєте.

Не насилуйте себе

Плани, мрії, амбіції, графіки – усе це звучить гарно й дещо утопічно, аж доки ви самі не усвідомите потребу в цьому. Жодна мотиваційна книга чи колонка типу моєї не здатні перетворити лузера на лідера, якщо той сам цього не захоче. А для бажання треба «пряник», який надихатиме рухатися далі. «Здоровий спосіб життя», «хороші звички», «правильне харчування» так і лишатимуться гучними фразами для людини, яка робитиме це все, бо хтось сказав.

Будь-яке рішення щодо зміни вашого життя і планів на майбутнє ви повинні приймати самостійно і натхненно. Отож, шукайте свої мрії, ставте пріоритети, оточуйте себе натхненням – і перестаньте чинити над собою насильство.

2019 рік – тільки ваш! Зробіть його максимально корисним для себе.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті