Найбільше порушень в IT і ритейлі: кого перевірить Держпраці у 2019 році
Як роботодавці перетворюються на джерело наповнення бюджету

З 1 січня 2019 року зросли розміри штрафів за порушення трудового законодавства.
Цього року Державна служба України з питань праці має намір провести близько 17 000 перевірок. Юрист Практики корпоративного права ЮК Juscutum Марія Фельмецгер проаналізувала для Mind, кого і за що штрафували інспектори минулого року. А також описала, яких ключових помилок варто не допускати компаніям, щоб уникнути санкцій Держпраці.
Скільки перевірок провели? У 2018 році Держпраці посилила свої позиції у сфері контролю та нагляду. За наслідками для бізнесу її інспекції зрівнялися з перевірками фіскалів. Минулого року Держпраці планувала перевірити 14 965 підприємств.
Інформацію про результати 11 784 інспекцій вже внесено до реєстру. Також оприлюднені дані про результати 9252 позапланових перевірок підприємств.
На яку загальну суму оштрафували? Держпраці комплексно підійшла до вирішення проблем, що прижилися у трудовій сфері. По-перше, служба почала застосовувати істотні штрафи, що стали джерелом наповнення бюджету. Як стверджує заступник директора департаменту з питань праці Держпраці Олена Коновалова, це понад 1 млрд грн.
По-друге, представники Держпраці активно проводили інформаційно-роз'яснювальну роботу та надавали роботодавцям можливість уникнути накладення штрафних санкцій у разі усунення трудових правопорушень у встановлені терміни. Під час проведених перевірок виявили 32 352 правопорушення та лише після 3269 перевірок наклали санкції.
Що частіше перевіряють? Серед пріоритетів Держпраці – перевірки належного оформлення трудових відносин, дотримання мінімальних гарантій з оплати праці та заборгованості з виплати заробітної плати. У 2018 році 70 000 працівників отримали виплати заборгованості по заробітній платі на суму понад 438 млн грн.
Проте статистичні дані показують погіршення ситуації своєчасності оплати праці порівняно з попередніми роками. Станом на листопад 2018 року заборгованість з виплат зарплат сягає 2,9 млрд грн. За аналогічний період 2017 року цей показник становив 2,5 млрд грн.
Які галузі частіше опиняються під прицілом? За даними Держпраці, ритейл, IT, будівельні компанії та сфера громадського харчування найбільше порушують процедуру працевлаштування. У цих галузях найчастіше використовується неофіційне працевлаштування.
Ключові помилки компаній. Якщо раніше роботодавці не переймалися документальним оформленням співробітників, то тепер – під загрозою сплати великих штрафів – трудові відносини все частіше почали маскувати під цивільно-правові. Держпраці виявляє таку підміну через неправильне оформлення договорів, які містять конкретні ознаки існування трудових правовідносин.
До таких ознак належать:
- виконання роботи відповідно до вказівок і під контролем замовника робіт;
- інтеграція працівника в організаційну структуру підприємства;
- зазначення посади і трудових функціональних обов'язків працівника;
- встановлення робочого графіка;
- визначення робочого місця, яке вказується або узгоджується замовником;
- виконання роботи особисто працівником і виключно або головним чином в інтересах замовника;
- встановлення певної тривалості робіт;
- необхідність присутності працівника в установленому місці протягом робочого часу підприємства;
- надання інструментів, матеріалів і механізмів замовником.
Цивільно-правові відносини також можуть бути визнані трудовими у випадках, якщо:
- працівнику встановлена періодична виплата винагороди;
- дана винагорода є єдиним або основним джерелом доходів працівника;
- відсутні акти прийому-передачі виконаних робіт/наданих послуг;
- оплата праці здійснюється в натуральному вираженні шляхом надання працівнику, наприклад, харчових продуктів, житла або транспортних засобів;
- працівнику надаються щотижневі вихідні дні, щорічна відпустка;
- замовник оплачує поїздки, необхідні для виконання робіт;
- працівник не несе фінансових ризиків.
Оскільки цивільно-правовий договір передбачає отримання кінцевого результату внаслідок виконання робіт або надання послуг, а не виконання трудової функції, не всі посадові обов'язки можуть виконуватися за такими договорами. Роботодавці часто нехтують цим фактом. Це правопорушення стає одним з найпоширеніших.
Штраф у разі визнання цивільно-правових відносин трудовими становить 30 мінімальних заробітних плат за кожного працівника. Роботодавці, які економлять на сплаті податків, перетворюються на джерело наповнення бюджету.
Чи можна дізнатися про майбутню перевірку заздалегідь? Олена Коновалова поділилася планами про перевірки Держпраці у 2019-му. Служба планує 17 000 перевірок на предмет маскування найманої праці шляхом працевлаштування фізичних осіб-підприємців.
Дізнатися про перевірку і підготуватися до візиту контролерів можна заздалегідь. План перевірок Держпраці на 2019 рік уже затверджено та опубліковано на Інспекційному порталі, де включені в план підприємства можуть знайти себе за назвою або кодом ЄДРПОУ.
Результати 2018 року і плани Держпраці на цей рік говорять про те, що найчастіше підприємства «ловлять» на допуску до роботи працівників без укладення трудового договору, оформленні цивільно-правових договорів за наявності фактичних трудових відносин, неповідомленні ДФС про працевлаштування та приховуванні реального розміру заробітної плати.
Держпраці аналізує практику проведених перевірок. Стандартні хитрощі роботодавців з приховування трудових правопорушень спрацьовують все рідше. Щоб уникнути штрафів і судових розглядів, роботодавці можуть вчитися на чужих помилках, готуватися до можливих візитів контролюючих органів заздалегідь і юридично грамотно оформляти правовідносини з працівниками.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.