IT-професії в Україні: куди піти вчитися

IT-професії в Україні: куди піти вчитися

Що вибрати студентам та школярам

Этот материал также доступен на русском языке
IT-професії в Україні: куди піти вчитися

Освіта – наріжний камінь розвитку країни. А враховуючи швидкий прогрес ІТ-індустрії та попит на спеціалістів, можна спрогнозувати, що вже через п'ять років ця сфера додатково потребуватиме більше сотні тисяч спеціалістів. Основну цінність індустрії складає саме людський капітал – знання, навички та ідеї програмістів, які створюють технологічні продукти і рішення. А щоб створювати класні продукти, потрібні саме практичні знання, а не книжкова теорія. Де їх зараз можна здобути в Україні та як до цього процесу долучається бізнес, спеціально для Mind розповідає Євгенія Лугановська, менеджер ІТ-комітету Європейської Бізнес Асоціації.

Про розвиток ІТ-галузі. Створюються нові інноваційні напрями та спеціальності. Ще декілька років тому Big Data, AI, AR, Data Science, Cybersecurity були майже невідомі широкому загалу, а вже зараз це тренд. У той же час, на жаль, сучасна система освіти досить довго реагує на ринкові зміни, освітні програми трансформуються повільно і часто трохи відірвані від повсякденних реалій. Тож до справи поступово підключається бізнес. Наприклад, ІТ-компанії розробляють та пропонують чимало освітніх програм, виховуючи таким чином цінні кадри для галузі, які, власне, і допомагають конкурувати українським високотехнічним продуктам на світовій арені. До речі, в більшості своїй ці програми є безкоштовними. Пропоную на прикладі компаній ІТ-комітету Європейської Бізнес Асоціації розглянути кілька таких ініціатив.

Навчання для студентів

Випускники університетів – джерело нових ідей і нереального потенціалу для розвитку. IT-компанії досить давно це усвідомили, і активно включаються у співпрацю з вишами.

Куди піти навчатися? EPAM Ukraine співпрацює з близько 20 найбільшими ВНЗ у Києві, Львові, Харкові, Вінниці та Дніпрі. Компанія проводить воркшопи, лекції, екскурсії до офісу. Програми охоплюють близько 3000 осіб. Курси є як для студентів, так і для викладачів. Практична частина навчання проходить безпосередньо в компанії. Опісля учасникам можуть запропонувати роботу на позиції Junior за обраним напрямком. У 2018 році таким чином було підготовлено понад 700 молодших спеціалістів. 

У липні 2017 року стартувала безкоштовна програма стажування викладачів з київських, харківських та львівських ВНЗ. До неї входять тренінги з проектного менеджменту, методології розробки проектів та системи контролю версій проектів. Далі кожен викладач може підвищити свої знання з основ Front-End, DWBI, Java чи SQL. А з найкращими випускниками можлива подальша співпраця в рамках програми підготовки Junior інженерів в компанії. Наразі в програмі взяли участь 122 викладачі з 21 вишу країни.

Список програм по всіх регіонах постійно оновлюється, актуальну інформацію можна знайти на сайті тренінг-центру компанії.

Компанія GlobalLogic активно співпрацює мінімум з 13 провідними ВНЗ у Києві, Харкові, Львові та Миколаєві. Лише за осінь 2018 року було проведено 22 відкриті лекції, з охопленням понад 1600 студентів.

Окремо слід виділити вузькоспеціалізовані курси GL BaseCamp, що націлені на програмістів і тестувальників з основних напрямків: C++, .Net, JS, QA тощо. Курси проводяться за додатковою (не університетською) програмою. До прикладу, після проходження курсів GL BaseCamp найкращі студенти отримують пропозицію працевлаштування в компанію. Детальну інформацію стосовно курсів можна отримати на офіційному веб-сайті компанії.

Хто розвиває IT в Україні? GlobalLogic University Teachers Open Days (Київ, Львів, Харків). Викладачів запрошують до офісу компанії, де разом обговорюють питання розвитку IT-освіти в України та плани щодо співробітництва з університетами. Результатами такої співпраці, серед іншого, є створення нової спеціальності «програмна інженерія» в ЛНУ ім. І. Франка. У межах цієї спеціальності планується розпочати дві освітні програми Data Engineering та Embedded System Engineering. Крім цього, незабаром заплановано відкриття сумісної Embedded лабораторії GlobalLogic та НУ «Львівська політехніка».

SoftServe почала співпрацю з університетами понад 10 років тому. Компанія наразі підтримує близько 25 університетів у всіх містах, де розташовані власні розробницькі центри.

Що важливо? Співробітники компанії активно долучаються та розробляють навчальні університетські програми і навчають студентів. Зокрема, було запроваджено бакалаврські програми «Інтернет речей» та «Штучний інтелект» в НУ «Львівська політехніка», курс Cyber Security у Львівському університеті безпеки життєдіяльності та кількох інших. 

У 2018 році на базі ЛНУ ім. І. Франка стартували факультативні програми у форматі Crash courses. Наприкінці курсу студенти проходять тест, за результатами якого можуть бути зараховані на безкоштовне навчання до SoftServe IT Academy поза конкурсом. Така програма успішно пройшла в ЛНУ за напрямком DevOps, а в березні 2019 стартуватиме також і в НУ «Львівська політехніка». У грудні 2018-го SoftServe відкрила лабораторію з робототехніки в ЛНУ імені І. Франка.

SoftServe IT Academy сфокусована на студентах старших курсів та фахівцях з невеликим досвідом. У 2018 році близько 1000 осіб закінчили Академію, з них понад 70% – приєдналися до компанії. За останній рік кількість тих, хто пройшов курс, і тих, хто залишився працювати, збільшилась на 23 і 43% відповідно. 

Компанія ремонтує та оснащує навчальні аудиторії сучасною технікою. Зараз, до прикладу, в роботі лекційна та практична аудиторії у Харківському національному університеті радіоелектроніки.

Щороку компанія витрачає близько $50 000–70 000 на підтримку університетів, співробітники долучаються до проектів на волонтерських засадах. А програми охоплюють 7000–8000 студентів.

В компанії Sigma Software діє освітня платформа Sigma Software University, що була створена для обміну досвідом з ІТ спільнотою України. Вона охоплює три основні напрями: проведення курсів і тренінгів для різного рівня спеціалістів (від Junior до Senior+), робота з ВНЗ та програма «Continuous education» всередині компанії.

Компанія співпрацює з 14 університетами, коледжами та школами в п’яти містах – Харків, Київ, Львів, Одеса та Дніпро. У рамках співпраці Sigma Software обладнує класи та лабораторії партнерських ВНЗ, як-от НУ «Києво-Могилянська Академія», НУ «Львівська Політехніка», НАУ ім. М.Є. Жуковського «ХАІ» тощо.

Компанія підтримує студентські заходи (дні відкритих дверей, екскурсії до компанії, хакатони), а експерти проводять курси та лекції з популярних ІТ-дисциплін (C++, Java, Big Data тощо) у ВНЗ та школах. Студенти мають змогу працювати над реальними проектами в рамках групової та індивідуальної інтернатури під керівництвом менторів. Серед найпопулярніших – проекти з Project Management, Java, .NET, PHP, Embedded, JavaScript.

Результатом діяльності Sigma Software University став запуск спільних навчальних ініціатив з трендових напрямів (Big Data, Data Science, Embedded, Infosec, IoT, дуальна освіта) та agile courses для студентів в багатьох ВНЗ. До прикладу, у Києво-Могилянській Академії було створено Data Science lab, в ХНЕУ ім. С.Кузнеця – програму дуальної освіти та курс «Інтернет речей» в ХНУРЕ. 

Крім цього компанія надає стипендії для професійного розвитку викладачів. Так, нещодавно, у рамках програми «Управління університетом. Школа лідерства» було реалізовано 5 таких стипендій серед викладачів ЛНУ ім. І.Франка у Львові.

Компанія Telesens залучилась до розвитку освіти ще з 2000-х років, коли ринку необхідні були розробники та тестувальники такого рівня, який був рідкістю в країні на той час. Було створено навчальний центр Telesens Academy. Крім того, на базі НТУ «ХПІ» стартував учбово-науково-виробничий комплекс «Силіконова долина».

Але і зараз робота не зупиняється. Наприклад, у лютому було досягнуто домовленості з Українською інженерно-педагогічною академією щодо відкриття нової магістерської програми з бізнес-аналізу. Спільна програма з УІПА триватиме рік-півтора. Є можливість отримання диплому державного зразка, або ж вивчення необхідних дисциплін з бізнес-аналітики. Програма Business Analysis School стартує з вересня 2019 року.

Отож, враховуючи величезний спектр освітніх програм, очевидно одне – сьогодні ІТ-індустрія задає тренди розвитку приватної та неформальної освіти. Роботодавці звертають увагу не на диплом, а на реальні знання з практичним досвідом. І навчальні програми з акцентом на практичність з кожним роком набувають все більшої популярності.

Програми для школярів

Astound Commerce долучається до ініціативи Join IT, яка популяризує ІТ серед школярів та студентів. Від EPAM Ukraine у рамках Join IT минулого року 43 експерти компанії відвідали 48 шкіл по всій Україні. Понад 3200 школярів 9–11 класів залучилися до цієї ініціативи.

Додатково EPAM Ukraine реалізує внутрішню програму eKids, де діти й підлітки шкільного віку вивчають програмування на мовах Scratch, HTML/CSS і Python. Ще однією освітньою програмою EPAM Ukraine є Future Generation для школярів  8–11 класів.

Sigma Software на рівні шкіл також проводить ІТ-курси від експертів. Зокрема, компанія співпрацює зі школою BOIKO та одеським Рішельєвським ліцеєм.

І наостанок хотілось би виділити ще кілька навчальних ініціатив.

У 2012 році Astound Commerce запустила спеціальну навчальну платформу та майданчик IQLab для спілкування, обміну досвідом і популяризації індустрії ІТ-розробки у сфері e-commerce. У рамках цієї ініціативи компанія реалізує навчальні програми Boot Camp за напрямками QA, Frontend та JS у своїх регіональних центрах розробки в Чернігові, Вінниці та Ужгороді. За шість років свого існування на участь в програмі надійшло понад 2000 заявок, а понад 200 потрапили на тримісячний освітній курс компанії. Крім цього, компанія реалізує щороку проект Training Day як майданчик для обміну досвідом та поширення ідей між експертами різних функціональних напрямків (Web, Frontend, QA, Business Analytics, PMO and etc.).

У рамках зовнішніх освітніх ініціатив Astound Commerce запрошує школярів та студентів до своїх офісів, щоб більш детально розповісти про власні рішення та познайомити безпосередньо з фахівцями компанії. Зокрема, у 2018 році стартував проект Astound Visit Tours для студентів DAN.IT Education, які відвідали офіс компанії в Києві.

Освіта є надто важливим елементом, щоб ним нехтувати або ж надавати їй другорядного значення. Компанії, які зацікавлені в сталому розвитку індустрії, чудово розуміють цю істину. Саме тому бізнес намагається долучатись до розвитку освіти, готовий ділитись знаннями та практичним досвідом, надавати платформу для навчання. Безумовно, адаптування освіти до вимог сучасного ринку – непростий, але наразі необхідний для України крок. Тож дуже сподіваюсь, що скоро ми зможемо побачити важливі зрушення в освіті, і не лише за напрямом ІТ.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті