10 кроків Зеленського: чи зможе кандидат виконати свою програму

10 кроків Зеленського: чи зможе кандидат виконати свою програму

Що із заявленого виглядає найбільш реалістично

Этот материал также доступен на русском
10 кроків Зеленського: чи зможе кандидат виконати свою програму
Володимир Зеленський
Фото: Анатолій Амелін

На сторінках одного з українським ЗМІ сьогодні вийшов матеріал, у якому перераховані перші 10 кроків Володимира Зеленського на посаді президента України в разі його перемоги в передвиборчих перегонах. Стаття опублікована за підсумками зустрічі журналістів з командою кандидата – ідеологом передвиборчої кампанії Русланом Стефанчуком і експертом штабу з економічних питань Данилом Гетманцевим.

Mind попросив Анатолія Амеліна, співзасновника аналітичного центру «Український інститут майбутнього», розповісти, що з написаного є правдою і що з озвученої програми реально здійснити. Як писав раніше Mind, аналітики «Українського інституту майбутнього» вивчали програми кандидатів. Також, за словами експерта, вони проводили особисті зустрічі з п'ятьма кандидатами в президенти, серед яких був і Володимир Зеленський, на їхнє прохання. При цьому свою пряму причетність до якогось із штабів аналітики заперечують.

Інтерв'ю з командою Володимира Зеленського дійсно відбулося, але журналіст інтерпретував деякі питання по-своєму. Так, готується досить детальний план дій і нові закони. На сьогодні в режимі нон-стоп у команді в кандидата працює близько 50 осіб, серед яких – експерти високого рівня.

Тепер розглянемо більш детально перераховані кроки кандидата та їхню реалістичність.

Запросить Великобританію і США до нормандського формату. Це питання коментувати не можу, нічого не чув.

Усуне конкуренцію між Міноборони і Генштабом. Очевидно, тут йдеться про поділ функцій, оптимізацію бізнес-процесів і сфер відповідальності. В Інституті майбутнього є окремий центр, який займається питаннями національної оборони і безпеки. Така ініціатива має місце.

Призначить чесних суддів Вищого антикорупційного суду. Важко оцінити, наскільки велика в цьому питанні роль президента. Експерти кажуть, що Петро Порошенко заблокував цей процес: багато корупційних справ «зависло» і не розглядається. Максимально стопоряться антикорупційні розслідування. При новому президенті можна постаратися їх розблокувати.

Запропонує Верховній Раді прийняти закон про медіацію. Зеленський вважає, що у людини повинен бути вибір: йти в суд або використовувати систему альтернативних способів вирішення спорів. Деталей не знаю.

Внесе в Раду економічний блок законопроектів. Як позитив можна оцінювати 5%-ву податкову амністію. Україні необхідна амністія довіри. На кожного бізнесмена, співробітника, чиновника можна знайти низку претензій, за якими завтра ж можна його затягати по судах. Система відносин бізнесу і держави така, що багато хто йде від податкового тиску через зарплати в конвертах, наприклад. А податкова амністія – шанс провести межу, переступити через неї та легалізувати капітал. До минулого не буде жодних питань. Головне – чесно все розкрити.

Але є деякі нюанси. Наприклад, для держслужбовців, які показуватимуть свої активи, можливо, буде прописана окрема процедура. Бо коли бізнес робить помилки і коли держслужбовці наживаються на економіці та країні – це різні речі.

Що стосується податку на виведений капітал, то команда Володимира Зеленського розглядає це питання досить серйозно.

Внесе кандидатури глав Міноборони, МЗС, СБУ та ГПУ. Їх планують внести, але важливо розуміти, що кандидати затверджується парламентом, який влітку йде на канікули. Не виключений саботаж з боку Блоку Петра Порошенка. Але Зеленський може спиратися на народ, якщо отримає високу підтримку на виборах.

Неофіційно співрозмовники журналістів нібито називають такі імена: МЗС – екс-міністр фінансів Олександр Данилюк, ГПУ – екс-прокурор США Марта Борщ або екс-глава Національного антикорупційного управління Румунії Лаура Ковеші. СБУ – Ігор Смешко. Це неправда. Такі прізвища не називаються, і сьогодні штаб вже опублікував спростування некоректної інформації від журналістів.

Попросить Раду прийняти пакет законопроектів про народовладдя. Така ініціатива є, самих законопроектів поки не бачив. Над ними працює група юристів.

Проведе аудит держави. Це правда. Будь-який антикризовий процес починається з вивчення того, що ми маємо як базу. Таке рішення назріло давно.

Запровадить «секретний план» для парламенту. Нічого про це не знаю. Упевнений, що хлопці з команди Зеленського розуміють: без комунікацій з Верховною Радою багато ініціатив не будуть підтримані.

Реформує Адміністрацію Президента. Така ініціатива є, про деталі говорити поки рано.

Якщо все це буде реалізовано, значно знизиться корупційне навантаження на українську економіку, буде оновлено склад держорганів. Швидше за все, легалізація капіталів чиновників стимулюватиме оновлення держорганів. Їх не зможуть притягнути до кримінальної відповідальності, але навряд чи вони зможуть займати певний час свої посади.

Амністія капіталів, залежно від процедури, дасть можливість збільшити залишки на банківських рахунках і обсяги кредитування, а відповідно – знизити ставки за кредитами.

Податок на виведений капітал дасть додаткові 2–2,5% на рік ВВП України. Це вплине на обсяг інвестицій, додаткові робочі місця і бюджет країни.

Пропонується усунути конфлікти, які гальмують реформу армії та її розвиток. Це позитивний момент.

Усі новації з точки зору здорового глузду адекватні. Наскільки це реально виконати, поки невідомо. Все залежить від ресурсів – новому президенту точно знадобиться підтримка Ради і українського народу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті