Захворіло у світі
12,128,406
Померло у світі
551,384
Вилікувалось у світі
6,650,507
Захворіло в Україні
51,224
Померло в Україні
1,327
Вилікувалось в Україні
23,784
Як отримати дивіденди

Як отримати дивіденди

І що робити, якщо їх давно не виплачують

Цей матеріал також доступний російською
Як отримати дивіденди
Фото: pixabay

Вкладаючи свої кошти в бізнес, ми очікуємо, що він приноситиме прибуток у вигляді дивідендів. Але інколи буває так, що компанія здається комерційно успішною і прибутковою, а ви не помічаєте цього та не отримує дивіденди як учасник товариства з обмеженою відповідальністю (якщо говорити про ТОВ як найпопулярнішу і найгнучкішу в Україні форму ведення бізнесу). Як діяти, якщо ви вирішили розібратися, у чому справа, спеціально для Mind пояснює адвокат Олексій Харитонов.

Переконайтеся, що дивіденди є з чого платити

Якщо ви є власником бізнесу неформально (тобто не вказані засновником ТОВ у статуті компанії і в державному реєстрі) і, наприклад, маєте «домовленості на серветці» з іншими власниками – у такому випадку закон вас не захищає і боротися за свої дивіденди буде набагато складніше.

Але якщо ви підписали корпоративний договір з іншими власниками компанії і є «офіційним» власником частки, то згідно із законом «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (закон про ТОВ), ви маєте право:

1. Ініціювати збори учасників і винести на порядок денний питання про виплату частини прибутку власникам.

Позачергові загальні збори з цього питання може скликати лише той, чия частка в статутному капіталі 10% і більше. Директор компанії зобов'язаний скликати це зібрання або відхилити пропозицію. Якщо він не відповідає на ваш лист з вимогою, тоді ви можете самостійно ініціювати проведення зборів. Для цього треба повідомити інших учасників ТОВ про дату і місце проведення цих зборів (за місцем його реєстрації). До проведення зборів письмово вимагайте у директора інформацію про фінансову діяльність компанії. Передусім запитуйте:

  • звіт про фінансові результати,
  • звіт про прибутки і збитки, звіт про рух грошових коштів,
  • звіт про цільове використання отриманих коштів,
  • бухгалтерський баланс і податкові декларації компанії.

Майте на увазі, що дивіденди виплачуються тільки з доходів за попередній рік – за результатами звітного фінансового періоду.

Буває, що директор з певних причин (наприклад, він у змові з іншим учасником або шахраює, аби заробити «мимо каси») хоче приховати від вас цю інформацію. А в статуті часто не зафіксовано, яку конкретно документацію треба надавати в такій ситуації. Завдяки цьому директор може маніпулювати і дати лише ті документи, з яких складно зрозуміти реальний стан справ у компанії.

Зараз, коли українське корпоративне законодавство змінилося (вищезгаданий закон про ТОВ набрав сили тільки минулого року), багато хто вносить до статуту зміни і конкретизує, які саме документи мають право отримати учасники в подібній ситуації. Це доцільно зробити до першого конфлікту між бізнес-партнерами.

2. Запропонувати провести в компанії незалежну аудиторську перевірку.

Якщо після вивчення наданих документів ви остаточно так і не розібралися, чи був у компанії прибуток, можете сміливо вимагати проведення незалежної аудиторської перевірки. Якщо менеджмент компанії ухиляється, ви, як співзасновник, можете самостійно підписати договір з аудиторською компанією і наполягати, аби директор передав документи аудиторам. Якщо директор відмовляється все це робити, ви можете звернутися до суду, де вимагати визнати дії директора незаконними і зобов'язати його надати інформацію та/або документи аудиторській компанії.

Якщо суд встановить, що компанія отримувала прибуток, він може зобов'язати компанію виплатити вам дивіденди або стягнути з неї необхідну суму на вашу користь – залежно від того, що ви вказали в позовній заяві.

Отримали документи – що далі?

Якщо до суду вдалося з'ясувати, що діяльність компанії – прибуткова, ви можете вимагати виплати вам дивідендів. Але майте на увазі, що це непросто і навіть не завжди можливо.

Наприклад, директор компанії може бути в змові з іншим засновником, контролюючим бізнес (частка понад 50%). Вони можуть сказати, що не будуть зараз виплачувати дивіденди, бо весь прибуток інвестований у наявні проекти, і це, на їхню думку, збільшить дохід компанії в майбутньому. Скасувати таке рішення можна, тільки якщо його прийняли з порушенням ваших корпоративних прав – якщо ви не брали участь у зборах, де це рішення ухвалювалося, і нічого про нього не знали. Якщо ваші бізнес-партнери не погодяться з власної волі на скасування рішення, далі це питання варто вирішувати вже в судовому порядку.

Але якщо ви брали участь в обговоренні цього питання, були присутні на відповідних зборах, то навіть у разі голосування проти оскаржити це рішення вже не вийде. Тому якщо ви в цілому не згодні з діяльністю товариства, його баченням комерційного розвитку, єдиним раціональним варіантом для вас буде вийти зі складу учасників і зажадати виплати своєї частки в грошовому еквіваленті.

Що можна зробити, якщо бізнес збитковий

Якщо вам так сказали, але ви не впевнені в правдивості цієї інформації, все ж ініціюйте аудиторську перевірку. Але вважати її панацеєю не варто. Компанія, наприклад, може ігнорувати розпорядження суду і не видавати необхідну документацію.

Серйозним важелем тиску на директора компанії та на інших засновників, що беруть участь у прийнятті фінансових рішень, у цьому випадку може стати позов до директора компанії (або до іншого менеджера, який відповідає за господарську діяльність) про відшкодування збитків, заподіяних суспільству. Якщо ви зможете довести суду, що такий фінансовий стан ТОВ – наслідок неправильних рішень умовного директора, що він укладав явно невигідні угоди і/або продавав майно за заниженою вартістю, то це може стати підставою для стягнення збитків з директора на користь компанії.

Домовляємося на старті

І все ж найнадійніший спосіб уникнути проблем у взаєминах між власниками бізнесу – домовлятися «на березі».

Звичайно, у кожного бізнесу і у кожного партнерства своя специфіка статутів і корпоративних договорів. Але є універсальна порада, актуальна для всіх. Максимально ретельно прописуйте статут і корпоративний договір: деталізуйте механізми затвердження, запуску і внесення змін у бізнес-стратегію, отримання фінансової документації та вимог до звітності, виходу зі складу товариства і отримання своєї частки від прибутку тощо.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті