Абетка для інвестора: чому є сенс вкладати гроші в золото

Абетка для інвестора: чому є сенс вкладати гроші в золото

І на які ризики при цьому слід зважати

Этот материал также доступен на русском языке
Абетка для інвестора: чому є сенс вкладати гроші в золото
Фото: pixabay

У ЗМІ дедалі частіше зустрічаються новини про торгову війну Китаю і США, прийдешню кризу через спад світової економіки і високі борги корпорацій, про можливий дефолт України, Аргентини, Туреччини або Китаю. Дійсно, у світі відбуваються гострі економічні процеси, але фондові ринки, як і раніше, ростуть, заводи працюють, а високоризикові стартапи вдало залучають гроші на свої розробки. У що в такій ситуації можна інвестувати накопичені кошти, щоб убезпечити їх від можливих ризиків, Mind розповів Артем Щербинаголовний аналітик першого робо-едвайзера в Україні – компанії HUG'S.

Перше, що спадає на думку, – це золото. Дорогоцінний метал, який асоціюється з надійністю, довговічністю і захистом. Чи так це і які ще переваги у золота як інвестиції?

У що вигідно інвестувати? Пару років тому в компанії Capital Times було проведено дослідження, присвячене пошуку активів, які найкраще поводяться в складні для економіки періоди. Було проаналізовано динаміку різних активів під час криз і сильних корекцій на ринку акцій з 1987 по 2016 рік. Серед активів розглядали дорогоцінні метали, фондові індекси США, Китаю, Європи і світу, американські держоблігації і корпоративні облігації, нафту, газ, аграрні товари, нерухомість у США і Європі, хедж-фонди і фонди прямих інвестицій, валютні пари й інші інвестиції.

Топ-3 захисних активів Опис Середня дохідність, %
Какао Ф'ючерси в Чикаго на какао-боби 24,0
Золото Фізичне золото за Лондонським фіксингом 11,3
20-річніUS Treasuries Динаміка довгострокових державних облігацій США з урахуванням виплачених купонів 9,3
Топ-3 ризикових активів Опис Середня дохідність, %
Нерухомість HoReCa Фонд Host Hotels & Resorts Inc. у США -44,5
Фондовий індекс Європи Індекс EURO STOXX50 -32,6
Фондові індекси БРІК Індекс MSCI Emerging Markets Index -31,9

Аналіз проведено на підставі ринкових даних по динаміці фондів, індексів, валютних пар і ф'ючерсів.

Джерело: Capital Times

За результатами дослідження, найкращим активом з розглянутих несподівано стало какао. Дійсно, в періоди останніх криз ціни на какао зростали. Причини, звичайно, різні, але в цілому вони пов'язані з нестабільною економічною ситуацією в Кот-д'Івуарі, який є лідером з експорту какао-бобів у світі. Ставити на цей актив в наступних кризових циклах не варто, але факт залишається фактом: какао в середньому збільшувалося в ціні на 24% в періоди сильних падінь фондових індексів з 1987 року.

Чим хороші інвестиції в золото? Ціна на золото на другому місці – середнє зростання 11%. Інвестори схильні використовувати дорогоцінний метал як захист від падіння на ринку ризикових активів. Фундаментальні причини такої характеристики золота наступні:

  • золото – фізичний вичерпний метал, який цінується за його використання як валюти забезпечення центробанками (не просто так багатство країн оцінюється за золотовалютними резервами), а також за попит з боку ювелірної галузі;
  • середнє історичне зростання цін на золото з 1970-х років перевищує 7%;
  • відносно невисокі коливання цін на золото порівняно з акціями, нерухомістю, валютами країн, що розвиваються, і т. д.

Далі за прибутковістю йдуть довгі держоблігації США. Інвестори використовують цей актив як орієнтир для безризикових стратегій.

У що найнебезпечніше вкладати в кризові періоди? Найгіршим виявився нішевий фонд нерухомості сфери готелів, ресторанів і кафе. Причина, швидше, в різкому падінні попиту населення на різного роду розваги в періоди зростання безробіття, банкрутств компаній і зниження купівельної спроможності громадян.

Серед найгірших – фондові ринки Європи і країн, що розвиваються. Біржовий ринок в Європі дуже підв'язаний під фінансовий сектор, який страждає під час криз. А країни, що розвиваються, економічно набагато слабкіші за країни G7.

Висновок: золото може бути захисним активом. У періоди сильних стресів у світовій економіці попит на нього зростає. Навіть зараз основні покупці золота – центробанки Китаю і Росії, економічні ризики в яких збільшуються. Найбільшим утримувачем золота виступають США: офіційний золотий запас країни складає 8133,5 тонн.

Які фактори впливають на ціну золота? Традиційно на ціну будь-якого активу впливає попит і пропозиція. Попит з боку промисловості, ювелірних заводів, центробанків – ключовий для ринку дорогоцінних металів. Але що виділяє золото серед інших, так це «любов» до інфляції.

Жовтий метал показує максимальне зростання при збільшенні інфляції у світі або в найрозвиненіших країнах. Багато експертів вважають, що золото – прекрасний інструмент захисту від інфляції.

Наведемо як приклад дослідження Queen's University Belfast 2016 року, в якому оцінювався вплив споживчої і промислової інфляції, збільшення грошової маси в економіці США, Великобританії та Японії.

За результатами аналізу виявлено явну залежність золота від динаміки монетарних агрегатів. При зростанні грошової маси золото також підвищується в ціні. Але ось що стосується інфляції, то залежність не така очевидна. На довгостроковому горизонті, згідно з дослідженням, золото не рятує від інфляційного зростання.

5-7 причин инвестировать в золото

Джерело: FRED

Кореляція золота й індексу інфляції в США за останні 45 років досягає 0,3. Тобто показник взаємозв'язку – доволі низький. Але ось у періоди сплеску інфляції кореляція поліпшується до 0,7–0,9 (1976–1980, 2005–2007, 2009–2011 роки), що підтверджує тезу про золото як захисний актив.

Зараз у світі інфляція залишається на низькому рівні. Технологічні інновації зменшують витрати на виробництво, отже знижують ціну кінцевого продукту. Демографічне уповільнення гасить інфляцію, попри постійно включений друкарський верстат центробанків. Наприклад, у Японії та Європі, де щорічно грошова маса збільшується на колосальні суми, інфляція залишається нижче 2%.

5-7 причин инвестировать в золото

Джерело: Світовий банк

Що потрібно врахувати, вкладаючи гроші в золото? Зниження темпів світової інфляції негативне для дорогоцінного металу. М'яка монетарна політика центробанків – зараз головний фактор підтримки цін. Таким чином, у довгостроковій перспективі золото виступає не кращим інвестиційним активом.

З іншого боку, як висловився один знайомий виробник золотих прикрас в Україні, який активно відслідковує тенденції на ринку дорогоцінних металів, у цін на золото є характеристика рухатися на 4–8% протягом короткого часу. Такі ситуації необхідно ретельно відслідковувати, але ці можливості настають досить часто.

Середньорічний діапазон коливання золота наразі становить близько 10% (тобто за останні 360 днів ціна золота не змінювалася більш ніж на -10/+10%). Головне в такому підході – правильно аналізувати дані по ринку і визначати початок таких короткострокових трендів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло