Як безболісно змінити сферу діяльності: 5 порад на шляху до нової кар'єри

Як безболісно змінити сферу діяльності: 5 порад на шляху до нової кар'єри

Інколи змін хочеться, навіть якщо ви вже стали профі

Этот материал также доступен на русском
Як безболісно змінити сферу діяльності: 5 порад на шляху до нової кар'єри
Pixabay.com

Ви можете дуже довго працювати в певній сфері – і неважливо, обрали ви її за покликом серця чи за порадою батьків. За цей час, швидше за все, ви станете хорошим керівником або експертом у своїй справі.

А потім щось починає йти не так. Цей момент ніколи не можна передбачити або спланувати заздалегідь. Це більше схоже на грім посеред ясного неба. Проте відбувається переломний момент, коли робота більше не приносить радості, а завдання керівництва виглядають похмурими і непідйомними. І з кожним днем ​​ви дедалі чіткіше усвідомлюєте, що весь час рухалися не в тому напрямку. Кар'єрний консультант Олена Бєлікова розповіла Mind, як зрозуміти, що в професійному житті потрібно щось змінювати, і якими мають бути перші кроки.

Не варто форсувати події та поспішати. Профорієнтація – це марафон, а не спринт. Кожен крок потрібно зважити і обдумати. Як саме це робити?

1. Для початку варто проаналізувати ситуацію, що склалася. Виявити першопричину тієї самої точки неповернення. Що сталося: якась подія або зміна оточення? Дуже важливо зрозуміти ваше ставлення до сфери діяльності зараз. Можливо, справа не у фаховій галузі, а в компанії. Поставте собі питання: якщо ви працюватимете в іншій компанії і у вас буде інший керівник, це щось змінить?

Відповідь «так, можливо» говорить про те, що не варто поспішати зі зміною сфери діяльності й для початку, наприклад, можна просто змінити компанію.

Категоричне «ні» зазвичай говорить про те, що час вирішення питання профорієнтації настав. Не варто побоюватися цього і хвилюватися. Зараз все більше людей переходять з однієї професійної сфери в іншу. Це не нонсенс – це наші реалії.

2. Вибираючи для себе нову професію, не поспішайте відмовлятися від усіх навичок і компетенцій, які ви отримали з досвідом. Не варто рубати з плеча і на противагу офісній роботі шукати фріланс десь на Балі. За роки роботи ви придбали величезний багаж досвіду – він може знадобитися.

Випишіть усі ваші компетенції, їх функції та навички. І позначте плюсом чи мінусом кожен з них. Усі, що отримали оцінку «+», запишіть окремо.

Саме з цими навичками я б радила входити в нову сферу. Це той бекґраунд за плечима, який може бути вам корисний і в майбутньому.

Приклад: чотири роки тому я увійшла в HR-сферу з нуля. Без досвіду і будь-яких hard skills. Я не знала, як підбирати людей, як їм виплачувати зарплату, як проводити тренінги. Але я вміла керувати персоналом і навчати його. Саме цю навичку я виділила як ключову, коли йшла зі сфери роздрібної торгівлі та посади директора магазину. Цей навик виявився перехідним і знадобився мені в новій сфері.

Подумайте, які топ-навички ви хотіли б перенести в нову сферу.

3. Після того як сфера сформована, зверніться до ринку праці та подумайте над можливими видами діяльності. В яку сферу ви могли б зайти без особливих проблем? Я раджу застосовувати стратегію двох ступенів. Для початку залишитися в тій самій посаді, але змінити галузь. А наступним етапом – в уже новій галузі змінити посаду. Такі плавні переходи даються набагато легше. Вони більш ефективні, бо менш ризиковані.

4. Якщо нова сфера діяльності вже вибрана, раджу починати занурення, аби перевірити свої здогади і переконатися, що дана сфера – це саме те, що необхідно. Для цього намагайтеся зануритися в тему і почати деталізувати її. Конференції, семінари, книги за темою – це саме те, що вам зараз знадобиться.

Після вивчення теорії час переходити до практики. Для цього розкажіть світу навколо, що ви навмисно вирішили стати частиною нової сфери. Повідомте про це родичам, знайомим, колишнім колегам і підрядникам. Правило п'яти рукостискань ніхто не відміняв, і допомога може прийти в найнесподіваніший момент.

5. Ви повинні бути готові до «чистого аркушу» у вашій кар'єрі та найпершим щаблям кар'єрної драбини. Навіть якщо раніше ви були успішним керівником, а зараз хочете стати експертом у абсолютно новій темі, швидше за все ви почнете з нуля. Хай це вас не лякає.

Ці п'ять порад допоможуть сформувати стратегію переходу в нову сферу і зробити перші кроки.

Головне – самодисципліна, віра в себе і непохитність.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті