Захисні заходи: чи буде ефект від введення мит і ембарго на товари з Росії та Китаю

Захисні заходи: чи буде ефект від введення мит і ембарго на товари з Росії та Китаю

Хто в Україні виграє від таких заходів і чого насправді не вистачає українським виробникам

Этот материал также доступен на русском языке
Захисні заходи: чи буде ефект від введення мит і ембарго на товари з Росії та Китаю
Фото: pixabay

Днями Україна ввела мита на металопрокат з корозійностійким покриттям з Росії на рівні 47,57%, для експортерів з КНР – 22,78%.

Також раніше Кабінет міністрів оприлюднив постанову, якою розширив перелік заборонених до ввезення на територію України товарів з РФ, зокрема, ембарго поширюється на сировину для виготовлення цементу (клінкери), а також на всі готові види цементу, мінеральні (азотні, калійні і фосфорні) добрива, корми для тварин і продукцію ветеринарної медицини.

Про те, якого економічного ефекту слід очікувати від введених норм, розповів Mind керуючий партнер АО «Богатир і партнери», адвокат в Україні, Росії та Польщі, заступник міністра юстиції України у 2007–2011 роках Володимир Богатир.

Кого захистили?

Людину легше обдурити, ніж переконати, що її обдурили.

Марк Твен

У першу чергу необхідно визначити, якою є справжня мета введення державою тих чи інших заходів регулювання та обмежень, а тим більше введення загороджувальних мит на певні групи товарів.

Поступово змінюється політичний рельєф і соціологічні дослідження вказують на недовіру до політичної еліти часів колишнього керівника країни Петра Порошенка. Його спадщиною є і чинний склад Кабінету міністрів України, який сформований коаліцією, що давно не існує.

До питань економіки, на мій погляд, необхідно підходити з точки зору цифр і економічної вигоди, яку може отримати держава від прийняття конкретних заходів.

Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі не є, на мій погляд, збалансованим і вивіреним і, швидше за все, призведе до збільшення вартості плоского прокату з антикорозійним покриттям. У першу чергу це пов'язано з дуже низькою якістю вітчизняної продукції. Лист зазвичай хвилеподібно деформований і непридатний для випуску профнастилу та інших популярних видів продукції. Це робить неможливим використання вітчизняних аналогів, призведе до продовження вимушеного імпорту з Росії та Китаю і подорожчання продукції для звичайних громадян і вітчизняного бізнесу.

Практично всі підприємства, що виробляють подібну продукцію, про інтереси яких «переживає» уряд, знаходяться у власності великих промислово-фінансових груп, які отримали контроль над ними в результаті сумнівної приватизації та вичавлюють з цих підприємств залишки «радянського» потенціалу, не вкладаючи коштів в постійну серйозну модернізацію.

Чому популярна продукція з Китаю і Росії?

Ймовірно, її якість і ціна більш привабливі. У цілому це відображає відсталість нашого промислового потенціалу і дію уряду в інтересах окремих олігархічних груп, під прикриттям застарілих гасел.

Бізнес все більше стає міжнародним. Наведу один досить свіжий приклад. Минулого тижня міжнародний інвестиційний банк Goldman Sachs International купив акції найбільшого в Росії виробника сталі – Новолипецького металургійного комбінату. Відбувається активний розвиток металургії в Китаї, який закуповує обладнання таких провідних світових виробників, як Danieli та ін. А чим, крім виведення коштів у офшори, можуть похвалитися українські виробники?

Що стосується такої продукції, як мінеральні добрива, то тут питання складніше. Почнемо з того, що, з одного боку, це подарунок уряду одному олігархові, що недавно вимушено повернувся, з іншого – подарунок іншому олігархові, який вимушено очікує екстрадиції.

Також ми маємо велику кількість контрафактної продукції всесвітньовідомих брендів, яка, ймовірно, «виробляється-перепаковується» з імпортованих дешевих аналогів.

Для виробництва добрив та іншої продукції хімічної галузі критичною є ціна на газ. Наявність цього фактора, відсутність ділових відносин і наявність політичного протистояння у відносинах між Україною і Росією, на жаль, ще довго гальмуватимуть розвиток хімічної промисловості.

На мій погляд, в Україні є всі передумови для успішного і динамічного розвитку цієї галузі, як для цілей внутрішнього споживання, так і експорту.

Вводячи антидемпінгові заходи, необхідно думати не лише про інтереси вітчизняних олігархів-монополістів, а й про споживача, який повинен отримати найбільш якісний товар за нижчою ціною. Інакше сама суть антидемпінгових розслідувань спотворюється, що і відбувається в нинішніх умовах, коли інтереси великого бізнесу і політичні гасла давно стали більш важливим пріоритетом для уряду епохи Петра Порошенка і його соратників.

Підводячи підсумки, слід зазначити, що усвідомлення реальної ситуації в економіці та зміни в державній політиці будуть витвережуючими і тяжкими, у зв'язку з чим вище і наведені слова Марка Твена.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло