Інтернет по-українськи: що заважає мобільним операторам налагодити доступ до інтернету по всій країні

Інтернет по-українськи: що заважає мобільним операторам налагодити доступ до інтернету по всій країні

І чи дійсно проблема там, де її хочуть бачити три великі гравці

Цей матеріал також доступний російською
Інтернет по-українськи: що заважає мобільним операторам налагодити доступ до інтернету по всій країні

На початку липня президент Володимир Зеленський підписав указ, яким пропонує забезпечити вільний доступ до мобільного інтернету населення України в найвіддаленіших містах і селах країни.

Виконати передбачене можливо за умови, що всі оператори домовляться про взаємний перерозподіл частот. Незважаючи на недавні заяви трьох найбільших гравців цього ринку – «Київстар», «Vodafone Україна» і lifecell – про перерозподіл частот в 900-му діапазоні, остаточно питання з LTE-зв'язком ще не вирішене.

Так, президент «Київстар» Олександр Комаров у інтерв'ю «Інтерфакс-Україна» (друга частина інтерв'ю – тут) пояснив, що згадана домовленість поки є теоретичною. «Але ми розуміємо, що якщо беремо якісь шматки GSM-спектра, що є сусідами з CDMA, якість голосового зв'язку може погіршитися. І ми – «Київстар» – на це не можемо погодитися. У нас 9 млн сільських абонентів – це більше, ніж у наших колег по ринку. А для сільського жителя голосовий зв'язок – явище соціальне, яке він експлуатує цілодобово», – зазначив Комаров. Як він пояснив, у 900-му діапазоні зі 100% спектра під мобільний зв'язок використовують 60% з лишком. «Все інше – це так звані спецкористувачі (що ще півбіди) і СDMA-оператори (і це вже велика біда)», – підкреслив президент «Київстар». 

Голова Наглядової ради ТОВ «Інтертелеком» (оператор CDMA) Борис Акулов прокоментував Mind наведені заяви про складність перерозподілу спектра і вказав на інші складові, які необхідні для вирішення цього питання.

У зв'язку з опублікованим у ЗМІ інтерв'ю президента «Київстар» Олександра Комарова до преслужби та до керівництва «Інтертелекому» надходить безліч запитань від журналістів з проханням прокоментувати озвучені в інтерв'ю проблеми, пов'язані з реалізацією указу президента про поліпшення доступу до мобільного інтернету на всій території України.

З боку оператора «Київстар» названо низку проблем, чому нібито існують питання з реалізацією цієї важливої ​​місії держави.

Як відомо, з метою стимулювання покриття LTE на всій території України регулятор протягом майже двох років проводить складну роботу, пов'язану з рефармінгом радіочастотного ресурсу (РЧР) у діапазонах 900, 850, 800 МГц.

У процесі цієї роботи виконані всі необхідні дослідження і, здавалося б, проект знаходиться на «низькому старті». Але є один нюанс. Для того щоб реалізувати рефармінг у діапазоні 900 МГц, три мобільних оператори – «Київстар», «Vodafone Україна» і lifecell – повинні домовитися між собою. Впродовж двох років консенсусу досягти не можуть. За будь-яких сценаріїв хтось із цих трьох операторів залишається незадоволеним.

Чому оператори затягують з остаточними домовленостями

Причини можуть називатися різні, але серед них є наступна: у цих операторів просто немає бізнес-інтересу реалізовувати цей рефармінг, оскільки вони вже за дуже дорого проліцензовані в LTE, і їм потрібно повертати свої інвестиції.

У результаті з волі трьох операторів Україна стала заручником розвитку доступу до мобільного інтернету.

Заручником цієї ситуації став й «Інтертелеком», який офіційно листами неодноразово підтверджував НКРЗІ готовність до впровадження технології LTE на своїй мережі.

Ми розуміємо компанію «Київстар», яка за допомогою таких заяв, як в інтерв'ю, відстоює власні бізнес-інтереси. Але ми шкодуємо, що, відстоюючи їх, оператор висловлюється про недоречність інших операторів на ринку.

Можливо, відповідь на питання про проблему реалізації намірів держави щодо рефармінгу зазначених частот міститься в заголовку другої частини інтерв'ю президента «Київстар» пана Комарова: «Ринок України занадто малий для запуску четвертого мобільного оператора».

До чого тут АМКУ

Думки можуть висловлюватися різні, але, на мій погляд, це однозначно має потрапляти в поле зору Антимонопольного комітету для дослідження: чи є реальні дії з боку окремих домінуючих операторів, які призводять до обмеження конкуренції, зокрема, через штучне затягування процесу виходу на ринок четвертого гравця LTE, нав'язуючи регулятору все нові й нові умови рефармінгу.

«Інтертелеком» же повністю готовий до впровадження LTE із забезпеченням покриття відповідно до бачення регулятора. І наш рух до освоєння цієї технології не має і не залежатиме від волі інших операторів, що складають олігополію в Україні.

Тому ми готуємося до подання відповідних звернень регулятору і, якщо знадобитися, в АМКУ.

Зі свого боку, сподіваємося, що держава, як в особі регулятора, так і в особі КМУ, не стане штучно стримувати ці наміри оператора «Інтертелеком», а візьме до уваги принципи розвитку конкуренції, ефективного використання радіочастотного ресурсу, а також врахує програму президента щодо якнайшвидшого впровадження LTE на всій території України. Ми до цього максимально готові і вважаємо неприпустимим диктат «великої трійки» і непристойно тривале очікування досягнення абсолютного консенсусу між ними в діапазоні 900 МГц, що ставить в залежність розвиток іншими операторами цієї технології.

Про технічну частину

Що стосується заявлених технічних проблем, то деякі мобільні оператори їх очевидно перебільшують. План рефармінгу, запропонований НКРЗІ, спрямований на практично повне усунення проблеми співіснування CDMA/LTE 850 і ЕGSM/GSM/LTE900. Це досягається в тому числі завдяки запланованому звільненню «Інтертелекомом» значної частини ресурсу в діапазоні 850 МГц з метою міжнародної координації.

За дорученням комісії понад місяць на майданчику УДЦР триває напружена робота з перевірки та вироблення умов і вимог такого співіснування відповідно до критеріїв міжнародних стандартів. До 4 жовтня ця робота має бути завершена. Тому дивує перенесення обговорення проблематики з лабораторії і робочої групи в ЗМІ. Після цієї дати «Інтертелеком» реалізує своє законне право і подасть заявку на дострокове впровадження нової технології в наявному в нього частотному спектрі, а також інформуватиме ЗМІ про хід процесу ліцензування.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті