План «Б»: як захистити активи від рейдерів

План «Б»: як захистити активи від рейдерів

Хто стає рейдером і як убезпечити свій бізнес

Этот материал также доступен на русском языке
План «Б»: як захистити активи від рейдерів

На початку вересня Кабінет Міністрів ухвалив рішення, що покликане перетворити комісію з розгляду скарг у сфері реєстрації на ефективний інструмент боротьби з рейдерством. Очікується, що це допоможе протидіяти рейдерству у сфері державної реєстрації.

Поки на рівні держави це питання тільки вирішується, партнер ILF Олексій Харитонов розповів Mind, як бізнес може протистояти рейдерам на своєму рівні та які «інструменти» існують для протидії цьому явищу.

Рейдерство – це далеко не завжди злісні кримінальні елементи, яких ви знати не знали, а вони взяли та й «віджали» ваш бізнес. Ні. Часто автори рейдерських атак – знайомі вам люди, які знають, як влаштований ваш бізнес і якими активами він розпоряджається. А ще частіше незаконне захоплення бізнесу – справа рук партнерів, тих, з якими ви колись вирішили вести справи разом.

Ось типова історія рейдерського захоплення. Декілька років тому троє друзів створили агропідприємство. Частки розподілили за матеріальним внеском кожного: 50/25/25. Справа йшла добре, доходи зростали. Через три роки один із власників (з часткою 25%) переїхав жити до іншої країни. У розвитку бізнесу він, по суті, перестав брати участь, але при цьому, як і раніше, отримував дохід. Якогось моменту його бізнес-партнери вирішили, що це несправедливо. Вони підробили протокол зборів, на яких нібито було вирішено продати цю компанію іншій. А власниками іншої вже були тільки два бізнес-партнери. Для нотаріуса, який завіряв угоду, все було законно: статут, протокол загальних зборів, згода власників, прийшли уповноважені на такі дії люди. Третій партнер дізнався, що його позбавили компанії, коли всі угоди давним-давно були завершені й він перестав отримувати свою частину доходу.

Серед інших типових причин, через які здійснюються рейдерські захоплення в нашій країні, можна назвати такі: розбіжності з приводу розвитку бізнесу між партнерами, образи і особисті конфлікти, можливість для нечесного перерозподілу доходів, кооперація одного з партнерів з тим, хто вже захоплював чужий бізнес і пропонує нібито перевірену схему швидкого збагачення, і т. д. і т. п.

У середньому в нашій країні відбувається близько 400 рейдерських атак на рік. Чи можна якось «підстелити соломки» і захиститися від них? На 100% – ні. Але істотно знизити можливість захоплення вашого бізнесу (або вашої частки в бізнесі) – цілком можливо, якщо розробити систему контролю за станом активів і самою компанією. Для цього є різні інструменти.

Що є в Україні для антирейдерського контролю

Практично будь-яка дія рейдерів із захоплення вашого бізнесу відображатиметься в одному з державних реєстрів: підроблена довіреність, продаж землі або нерухомості, початок процедури банкрутства або зміна власника підприємства тощо. Таких реєстрів у державі понад 60 – і встежити за кожним з них в ручному режимі вкрай складно. Для цього держава і комерційні організації пропонують спеціальні послуги. Вони автоматично моніторять певні реєстри та надсилають вам сповіщення, якщо з важливими для вас об'єктами відбуваються якісь зміни. На що можна розраховувати, використовуючи ці сервіси?

СМС-Маяк – це сервіс моніторингу реєстраційних дій з об'єктами нерухомого майна фізичних і юридичних осіб. Сервіс розроблений Мін'юстом. Він інформує тих, хто на нього підписаний, про зміну власника нерухомого майна та про зміни, які відбулися в юрособі (змінився директор або склад учасників і т. д.). Сервіс платний.

Opendatabot – платформа, що працює з державними відкритими даними. Компанія збирає, об'єднує і аналізує дані основних публічних реєстрів країни. Це державний ресурс, створений спеціально для громадян. Людина підписується на підприємство, що її цікавить, – і отримує інформацію щодо всіх змін даних з держреєстрів, які пов'язані з цією назвою. Opendatabot моніторить такі державні реєстри:

  • Єдиний державний реєстр підприємців;
  • Єдиний реєстр судових рішень;
  • інформацію від Державної фіскальної служби України про наявність та розмір податкового боргу;
  • інформацію про планові перевірки;
  • інформацію про застосування спеціальних санкцій Міністерства економічного розвитку і торгівлі України;
  • «чорний список» Антимонопольного комітету.

Opendatabot – це масовий сервіс, базова версія якого є безкоштовною.

YouControl – аналітична онлайн-система, що надає досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних. Система збирає дані з більш ніж 50 джерел. Вона відстежує зміни в держреєстрах і візуалізує зв'язки між афілійованими особами.

Система YouControl пропонує різні інструменти для вивчення контрагентів, кілька видів аналітики, пошук зв'язків, моніторинг змін в держреєстрах і т. д. У цілому автори цієї системи свою місію вбачають у «формуванні прозорого бізнес-середовища». Але, звичайно, їхній інструментарій можна використовувати для захисту свого бізнесу. У YouControl є безкоштовний пакет і платні послуги.

Також сайти Vkursi та ПриватБанк інформують своїх клієнтів про зміни в деяких даних, що мають відношення до їхнього бізнесу.

І якщо раніше відкриті дані про юридичних осіб у реєстрах оновлювалися щотижня, то тепер, за словами міністра Кабміну Дмитра Дубілета, це відбуватиметься щодня.

Чому рейдерські захоплення відбуваються, незважаючи на ці сервіси

  1. Усі разом вони моніторять лише частину реєстрів. Більшість – до 10. А загалом у країні понад 60 відкритих реєстрів та баз даних. І зміни в будь-якому з них можуть свідчити про підготовку або початок рейдерської атаки. Регулярно відслідковувати їх в ручному режимі – досить ресурсовитратна справа, особливо для тих, хто не знає, де і що треба шукати.
  2. Сервіси повідомляють постфактум – коли дія вже відбулася. Тобто власник бізнесу дізнається про те, що на підприємстві було змінено директора або продали значну частину активів, коли ці дії вже завершені. Адже тільки тоді інформація з'являється в реєстрах. Але, якщо дізнатися про це відразу ж, іноді можна встигнути оперативно відреагувати – наприклад, подати заяву про шахрайство в суд і накласти арешти на майно, щоб його далі не продавали третім особам або визнали призначення нового директора недійсним, і т. д. Але тут важливо відреагувати швидко і правильно. Бо рейдерське захоплення – це сукупність чітко продуманих наперед угод і операцій, деякі з них можуть бути навіть законними і не викликати у вас підозри.
  3. «Антирейдерські» сервіси не дають конкретних стратегій. Наприклад, власник бізнесу дізнається, що проти нього відкрили кримінальну справу. Він може навіть не підозрювати, що це початок рейдерської атаки, і зосередитися на вирішенні тільки питання захисту в суді. Або ж підприємець дізнається, що частина його земельного банку вже продана. Зазвичай він не знає, як йому діяти, що важливо зробити в першу чергу, а що – завтра і т. д. Через те, що таких відповідей немає, люди втрачають час і, як наслідок, бізнес.

Наприклад, вам пропонують вигідну угоду. Ви перевіряєте контрагента за допомогою сервісу. Бачите, що є рішення суду про стягнення з нього боргу, є виконавче провадження, є кримінальна справа за фактом підробки документів тощо. Завдяки цій інформації підприємець може застрахувати себе від сумнівної співпраці. Але якщо ми дізнаємося таку інформацію про контрагента, з яким вже є бізнес-відносини, зазвичай усім не вистачає розуміння, що з цією інформацією робити, як діяти, щоб убезпечити себе. Про що саме можуть свідчити ці дані? У чому тут може бути небезпека для бізнесу?

Сьогодні кожен з цих факторів можна нейтралізувати лише в ручному режимі. Знайти людей у своїй команді або на аутсорсі, які щотижня (або щодня – залежно від гостроти ситуації) моніторитимуть реєстри по ваших активах і зможуть оперативно почати діяти, якщо помітили якісь зміни в реєстрах. А поки уважно вивчайте своїх партнерів до укладення угод, перегляньте статут компанії та корпоративний договір (договір між партнерами) – може, у них вже закладені ризики рейдерського захоплення. Такий холодний розрахунок може реально врятувати ваш бізнес.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло