Завести доходи: як криптокомпанія може відкрити фінансовий рахунок

Завести доходи: як криптокомпанія може відкрити фінансовий рахунок

Якими є основні нюанси роботи з банками та як успішно пройти комплаенс

Этот материал также доступен на русском языке
Завести доходи: як криптокомпанія може відкрити фінансовий рахунок

Місяць тому світ облетіла новина про перше розміщення акцій на основі блокчейна. На початку вересня оператор єдиної ліцензованої фондової біржі на Сейшельських островах – MERJ Exchange – провів перше в світовій історії IPO з продажу токенізованих акцій.

Перший прецедент є, і наступним охочим уже буде легше здійснювати цю процедуру. Проте, наскільки це просто буде зробити, зокрема, через всеохоплюючу боротьбу з відмиванням доходів, поки питання відкрите.

Про те, як криптокомпаніям підготуватися до нових умов набуття статусу повноцінного учасника фінансових ринків і в яких країнах ще можна встигнути безперешкодно відкрити фінансові рахунки, розповіли Mind керуючий партнер Stron Legal Services Олег Дерлюк  та юрист компанії Святослав Григораш.

За останні роки процес відкриття рахунку в європейських банках перетворився в цілу епопею під назвою «комплаєнс», яка може займати від одного до шести місяців. Нові приписи Європейського парламенту, ОЕСР і FATF змушують банки посилювати перевірку наявних і потенційних клієнтів із метою виявлення й запобігання спробам відмивання грошей та ухилення від сплати податків. Найчастіше такі перевірки призводять до відмов у відкритті рахунків, або до закриття тих, які до цього функціонували десятки років.

Хто й навіщо ускладнює процедуру

На жаль, вищезазначені заходи перекривають кисень абсолютно прозорому бізнесу, починаючи від торгівлі побутовою технікою та закінчуючи постачанням матеріалів для виробництва косметики. Особливо це стосується віртуальних сфер, як-то ІТ та крипто, що через певні складнощі в питанні відстеження походження коштів потрапляють під категорію high risk.

На сьогодні саме цей сегмент найбільше страждає через складнощі у відкритті та обслуговуванні рахунків. Виникає питання, чому так відбувається? Справа в тому, що висока анонімність власників віртуальних гаманців і складність (а іноді неможливість) відстежити переміщення віртуальних валют викликають підвищений інтерес кримінального світу. Такі організації, як Європол та Інтерпол, повідомляють про зростання попиту на популярні криптовалюти міжнародних злочинних організацій, які займаються торгівлею людьми, наркотрафіком та іншою незаконною діяльністю. Зі свого боку, фінансові та банківські установи через острах втратити ліцензії просто відмовляються працювати з криптокомпаніями.

Умови для відкриття рахунку існують

Однак, незважаючи на зазначені вище складності, фінансові установи продовжують працювати з криптокомпанями. Банки та фінансові установи не бажають втрачати свій заробіток і зменшувати власну ліквідність за рахунок закриття  рахунків, що вже функціонують, або внаслідок відмов від таких клієнтів. Як показує практика, успішність відкриття рахунку (а також їх збереження) перш за все залежить від таких факторів, як наявність вебсайту компанії, логічно структурованого бізнес плану, «чистого» бенефіціара (що не перебуває в чорних списках), правильно оформленої документації для проходження KYC і, звичайно ж, партнерських відносин із банками та EMI.

Як правило сьогодні банки для відкриття рахунку вимагають надати:

  • заповнені банківські форми (онлайн/офлайн);
  • корпоративні документи, договір оренди офісу, номер телефону;
  • інформацію про бенефіціарів та директорів (посвідчення особи, країна реєстрації, джерело коштів, угоду акціонерів, резюме);
  • бізнес-план або профайл компанії.

Що важливо не упустити

Здавалося б, все просто, проте кожен із вищезазначених пунктів вимагає якісної підготовки. Наприклад, некоректно заповнена банківська форма може призвести до того, що комплаєнс може отримати спотворену інформацію про компанію, або ця інформація відрізнятиметься від інших документів, що в кращому разі призведе до затягування й без того тривалого процесу перевірки.

З другим пунктом теж варто бути уважним, і ,перш ніж подавати пакет документів, упевнитися, чи немає вимог присутності (substance) у країні реєстрації компанії та/або банку. Наприклад, у Кіпрі без наявності реального офісу та хоча б одного співробітника ймовірність відкриття рахунку дорівнює майже нулю, а отже, принаймні договір оренди офісу повинен бути підготовлений.

Підвищену увагу банківських співробітників викликає третій пункт, оскільки дозволяє виявити реальність власника, зазначеного в документах, визначити, у який спосіб були згенеровані кошти акціонерами, що стали за основу бізнесу, а також перевірити ділову репутацію як власників, так і директорів. Необхідно грамотно оформити біографію цих осіб, зібрати підтверджуючі документи й в разі потреби підготувати їх до проходження співбесіди (або онлайн, або наживо) із банківським співробітником.

І, нарешті, останній пункт, що стосується бізнес-плану та профайлу компанії. Саме ці документи, а також вебсайт компанії є, по суті, її візитівкою, отже, повинні виглядати переконливо й містити максимально повну інформацію про бізнес (наприклад, плановані обороти, контрагенти, географія тощо). Однак не варто забувати про те, що навіть ця інформація має бути складена у такий спосіб, щоб не викликала додаткових питань у банківських співробітників, а навпаки, допомогла та прискорила процедуру комплаєнсу.

Де готові піклуватися про ваші гроші

Виходячи з нашого досвіду роботи з цим сегментом, найбільша кількість crypto-friendly банків є в таких країнах ЄС, як Мальта, Німеччина, Нідерланди, Естонія, Великобританія та Ірландія. Строк відкриття рахунку займає в середньому 2–3 місяці й залежить від таких факторів, як вік компанії та складність корпоративної структури. Здебільшого відкриття рахунку відбувається віддалено, але деякі банки можуть наполягати на особистому візиті майбутнього розпорядника рахунку для підписання банківських форм і проходження співбесіди.

Крім класичних банків, вищезазначені юрисдикції пропонують широкий вибір Electronic Money Institutions (EMI), у яких процес відкриття рахунку відбувається значно швидше (а головне, віддалено) і може зайняти близько чотирьох тижнів. Однак із прийняттям нових нормативних актів законодавчими та контролюючими органами країн ЄС ситуація буде тільки погіршуватися.

Альтернативою відкриттю рахунків для криптокомпаній у ЄС можуть виступити такі країни, як Вірменія, Білорусь, Грузія та Казахстан, які, навпаки, спрощують регулювання й оптимізують функціонал цих рахунків. Також існує можливість відкриття цих рахунків в офшорних юрисдикціях. Проте, при виборі останнього варіанта варто перевірити, чи не перебуває така держава в чорному списку, щоб безперешкодно здійснювати й приймати платежі.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті