Статус «тероризм»: як «Азов» може опинитися поза законом

Статус «тероризм»: як «Азов» може опинитися поза законом

Що стоїть за бажанням США визнати український полк терористичною організацією

Этот текст также доступен на русском
Статус «тероризм»: як «Азов» може опинитися поза законом

Днями 40 членів Палати представників Сполучених Штатів Америки підписали звернення до Держсекретаря США Майка Помпео з вимогою внести український полк «Азов» до списку іноземних терористичних організацій. Відповідний лист був опублікований на сайті конгресмена від штату Нью-Йорк Макса Роуза, який є ініціатором звернення. Його, крім Роуза, підписали 39 конгресменів із різних штатів, усі вони є членами Демократичної партії.

Зі свого боку голова МВС Арсен Аваков назвав це «ганебною компанією» проти «Азову», а у Верховній Раді збирають підписи під листом -відповіддю конгресменам.

Що стоїть за цією ситуацією та які наслідки вона може мати для України, пояснив Mind військовий експерт Михайло Жирохов.

Скандал навколо спроби визнання в Конгресі США полку «Азов» нібито терористичною організацією підняв цілий пласт проблем, які в Україні вважають за краще з різних причин не піднімати. Йдеться про добровольців війни на Донбасі – справжніх та уявних – і їхнє місце в політичному та соціальному житті суспільства.

Про героїв нашого часу

Початковий період війни на Донбасі навесні – влітку 2014 року характеризувався небаченим у сучасній історії України підйомом патріотизму. Було багато тих, хто щиро намагався захистити свою країну від іноземної агресії. Хтось вкладав свої кровні гроші (і якщо прості люди – за покликом серця, то великі бізнесмени – у спробі не втратити весь свій бізнес), а хтось пішов воювати на фронт.

Варіантів було багато – можна було піти в найближчий військкомат і за мобілізацією виїхати в стройову частину ВСУ, а можна було записатися в численні збройні формування, які стали з'являтися в країні під егідою різних політичних партій і проектів. Але легально отримати зброю можна було, крім ВСУ, тільки в системі МВС, і тому більшість умовно «партійних» проектів пішло саме під «крило» міністра внутрішніх справ Авакова.

«Правий сектор», «Азов». Початок

Так, всі прекрасно усвідомлювали, більшу частину «батальйонів», які формувалися в Дніпропетровську, спонсорував не хто інший, як олігарх Коломойський. Участь інших представників великого капіталу була більш завуальованою, але вона була.

А були ще ідейні добровольці, які за своїми переконаннями просто не могли відкрито піти на службу державі. Це перш за все, звичайно, «Правий сектор» з націоналістичним бекграундом. Ще з часів Майдану російські пропагандисти зробили все, щоб демонізувати цю організацію в очах як росіян, так і жителів Донбасу. Тому одним із чинників, які сприяли створенню збройних загонів у шахтарських містах, був «захист від правосеков».

Згодом «Правий сектор» зміг налагодити досить близькі відносини з армійським командуванням і у такий спосіб з'явився якийсь симбіоз. Генералам на місцях були потрібні мотивовані штурмові частини, за дії яких можна було не звітувати перед Генеральним штабом і водночас виконувати поставлені завдання. Важливим було й те, що відповідальності за втрати особового складу не було ніякої.

А був ще і ультраправий  за своїми поглядами підрозділ, який практично відразу потрапив під вплив Авакова – це батальйон, а згодом полк «Азов». Ще з весни 2014 року сюди стали стікатися люди з правими поглядами з усього світу – дійшло до того, що в полку були навіть російські націоналісти.

Як і навіщо намагалися реформувати добробати

Поки йшла війна, на ідеї, які приводили людей на передову, ніхто не звертав увагу – головною була бойова ефективність. А ось після закінчення активних бойових дій більшість добровольців виявилися просто небезпечними для державної машини – адже це були люди часто з іншим уявленням про справедливість і державний устрій, у чиїх руках була зброя.

Тому досить швидко козацькій вольниці на Донбасі прийшов кінець – добровольцям було запропоновано вибір: продовжити війну в складі стройових частин ЗСУ або виїхати. Багато хто залишилися і пішли воювати переважно в розвідувальні підрозділи. Так, у 131-му окремому розвідувальному батальйоні кількість добровольців зразка літа 2014 року у 2015–2016 роках просто зашкалювала.

Приблизно так само вчинили і з полком «Азов», який став за фактом стройовим підрозділом Національної гвардії України, зрозуміло, що з деякими чисто формальними зовнішніми особливостями.

Ті ж, хто не захотів «тягти ярмо» в окопах, пішли в цивільне життя. Правда, не дуже далеко – сформувавши на місцях такі собі філії полку «Азов» у вигляді «Національного корпусу». І у такий спосіб ставши не стільки військовим, скільки політичним фактором. Не випадково основу добровольців, які нині перебувають у Золотому-4 є саме бійці, які в різний час служили в «Азові» і нині представляють «Нацкорпус».

До речі, спроби колишнього комбата «Донбасу» Семена Семенченко «грати на цьому ж полі» закінчилися фіаско. Ясно, що для створення більш-менш дієвої структури потрібні як великі гроші, так і підтримка на рівні держави.

Але це виняток із правил: більшість «стихійних» добровольців весни – літа 2014 року нині намагаються знайти себе в цивільному житті. Що, втім, виходить у них досить погано. Тому по країні, особливо в останній рік, прокотився цілий вал самогубств, злочинів, основними учасниками яких є саме такі невлаштовані в побутовому плані «люди війни». Останній яскравий приклад – вибух гранати у ніч з 22 на 23 жовтня в Києві, в якому загинув ветеран іловайської кампанії Віктор Дектярев (позивний «Сенсей»). І таких випадків по країні десятки.

А де держава в ситуації з добровольцями?

І тут яскраво проявляється основна проблема – держава фактично самоусунулася від вирішення проблем цих людей, які, по-перше, високо мотивовані, по-друге, мають досвід ведення бойових дій. На тлі того, що в країні практично з нуля будується система територіальної оборони, їх залучення до цього процесу виглядало б вкрай правильним кроком. Адже зрозуміло, що загроза з боку північного сусіда не зникла і не зникне, і тому підготовлений резерв є важливим елементом боєготовності держави.

Водночас щодо ставлення до добровольців взагалі і до того ж «Азову» зокрема слід чітко розуміти поточну ситуацію. По-перше, потроху починає працювати масована атака російських пропагандистів, які рік у рік буквально втовкмачували в свідомість європейського й американського телеглядача образ «азовців» як терориста. По-друге, не випадково претензії до бійців полку з'явилися саме зараз – у період максимального рівня протистояння усередині американської політичної еліти перед черговими виборами президента.

Чого варто очікувати від ситуації з «Азовом»

Показовим є той факт, що серед підписантів звернення є, наприклад, конгресмен Джеральд Коннолі – один із трьох, що нині займаються процедурою імпічменту Дональда Трампа у зв'язку з можливим тиском на Україну у справах Burisma та Хантера Байдена.

Взагалі при спробі аналізувати ситуацію з можливим визнанням «Азова» терористичною організацією складається враження, що це не більше ніж «буря в стакані води». Оскільки «Азов» нині є частиною Національної гвардії України, може виникнути досить делікатна ситуація, при якій силове відомство демократичної держави, яке регулюється законодавчо, може опинитися в списку з такими відверто антизахідними формування, як ІДІЛ. А на тлі підтримки Вашингтоном Києва на всіх рівнях, зокрема й постачанням летального зброї, – це може привести до набагато більш масштабних проблем всередині США.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло